Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Akcja "M"

Rekomendowane odpowiedzi

DiTo   

Konspiracyjna prasa Szarych Szeregów w Krakowie

O samej akcji wzmianki nie widzę, ale rozumiem że od 1942 pisma w Krakowie, jak i w całym kraju, były wydawane już z ramienia "M".

Same "Kamienie na szaniec" zostały wydane właśnie jako lekturę wychowawczą dla młodzieży.

"Program wychowawczy akcji „M” został zawarty w sztandarowej ulotce; był to tzw. katechizm „M”."

Może ktoś posiada jakieś informacje na ten temat ? Jaka była treść takiej ulotki ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

ale rozumiem że od 1942 pisma w Krakowie, jak i w całym kraju, były wydawane już z ramienia "M".

(...)

A skąd taki wniosek?

Sam z chęcią zapoznałbym się z tym programem, "Katechizm" miał swych "poprzedników", 25 lutego 1941 r. na łamach "Źródła" pojawił się ośmiopunktowy "Kanon służby Polsce". Jedyne co wiem to, że "Katechizm 'M' Legitymacja młodego Polaka" (bo tak to nazywano w instrukcji dotyczącej jego rozpowszechniania) został ogłoszony prawdopodobnie w styczniu 1943 r. Liczył dziesięć punktów. Pierwsze egzemplarze (dwadzieścia kilka sztuk) wręczono 21 marca 1943 r. na odprawie hufcowych Chorągwi Warszawskiej. "Katechizm" miał formę dwustronicowej legitymacji do której dołączono instrukcję opisującą sposoby wręczania i rozpowszechniania legitymacji.

Dziesięć przykazań zostało napisanych przez Leona Marszałka ps. "Adam", za stronę graficzną odpowiadał Tadeusz Wuttke ps. "Mały Tadzio" (był też twórcą inicjału: litera "M" przypominająca drut kolczasty, wkomponowana w sylwetkę czołgu, przekreślonego karabinem i bagnetem). Autorem instrukcji był "Orsza". Co wydaje się dziwnym, zważywszy na zasady bezpieczeństwa, instrukcja mówiła o tym by legitymację nosić przy sobie!?!

Treść "Katechizmu" ogłoszono w "emowym" biuletynie, wychodził on pod tytułem: "'M' - Agencja młodych dla redakcji i kierownictw środowiskowych" oraz jako "Biuletyn 'M'".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   
A skąd taki wniosek?

Akcja „M” - akcja oddziaływania Szarych Szeregów na młodzież nie zorganizowaną, powołana w lecie 1942 w Warszawie, a następnie prowadzona w całej Polsce w powiązaniu z Kierownictwem Walki Cywilnej (KWC).

No więc, czy druki rozprowadzane już wcześniej jak i te z późniejszego okresu, nie zostały "podpięte" pod ten kryptonim ?

Czy może pisma wymienione w rozdziale książki Pawła Miłobędzkiego to już całkiem inna historia ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tym podpinaniem to byłbym ostrożny, a o jakie konkretnie tytuły chodzi?

No bo jeden numer "Dębów" (z 17 czerwca 1942 r.) i kontynuacja w postaci "Drogowskazów" to oczywiście trzeba wiązać z akcją "M", ale np. taki "Brzask"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.