Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

W trakcie centralnych obchodów osiemdziesiątych urodzin Gerharta Hauptmanna, we Wrocławiu, pisarz otrzymał śląską nagrodę literacką z rąk gauleitera Karla Hanke. Otrzymał również, po raz pierwszy przyznany Siling-Ring (projektu Hermanna Diesenera?), otrzymał również "pierścień honorowy" miasta Wiednia - Ehren-Ring.

Czy w czasie drugiej wojny światowej ktoś jeszcze został uhonorowany owym śląskim pierścieniem?

Kto był inicjatorem tej nagrody?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tej sprawie bardzo niewiele. Pierścień był nadawany po wojnie i jest nadawany pewnie nadal, jakoś z tym kojarzę Stiftung Deutsche Kultur im östlichen Europa – OKR. Autorem pierścienia był rzeczywiście ten pan - Hermann Diesener. Natomiast, czy w wersji powojennej, czy już z czasów hitlerowskich - nie mam pojęcia. Niemiecka Wikipedia sugeruje, że wzór był ten sam. Chętnie czegoś więcej o tej sprawie się dowiem.

Oczywiście rzecz stawia Hauptmanna w specyficznym świetle, szczególnie biorąc pod uwagę jego późniejsze względne honorowanie, jako "postępowego pisarza narodu niemieckiego" przez władze radzieckie i polskie. Z ciekawostek - gdzieś czytałem, że omawiany tu noblista dedykował był nawet utwór H. Frankowi, po urodzinowej wizycie (chyba 1943 lub 1944) tegoż (kojarzę zwrot "Der alte birnbaum" ?) i opublikowano go w prasie GG, a uciekając na Zachód Frank zatrzymał się w "Łąkowym kamieniu" (pisał o tym ostatnim fakcie J. Skowroński w "Odkrywcy" ok. roku 2010-11). Tenże autor generalnie ciekawie pisze o "polskich" losach Hauptmanna, kwestionując często dotychczasową "biblię", czyli "Bin ich noch in meinem Haus? Die letzten Tage Gerhart Hauptmanns", pióra G. Pohla.

Na marginesie - przypomniała mi się jeszcze dodatkowa ciekawostka. Na 80-te urodziny Hauptmann dostał jeszcze jeden gustowny upominek. Jego imieniem nazwano słynną grupę skał w Karkonoszach - Słonecznik.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.