Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Powstanie Warszawskie na scenicznych deskach 1945-1988

Rekomendowane odpowiedzi

Jest temat o powstaniu na małym i dużym ekranie autorstwa Albinosa, jest ogólnie o powstaniu w sztuce i kulturze autorstwa Albinosa, jest o powstaniu w powieściach autorstwa oczywiście Albinosa, jest o powstaniu warszawskim nawet na youtube, jakżeby inaczej - autorstwa Albinosa.

Mnie zabrakło tematu o sztukach scenicznych tyczących się tego wydarzenia, a konkretnie sztukach w czasach PRL.

Tytułem zaczynu zatem...

Edmund Wierciński wraz Bohdanem Korzeniewskim prowadził Scenę Poetycką (w sezonie 1945/46) przy Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. Na Scenie Poetyckiej miała miejsce premiera "Elektry" Giraudoux, która została odczytana jako poruszająca wątki powstania warszawskiego. Spektakl został zdjęty, a Scenę Poetycką rozwiązano.

Potem miała miejsce znana inscenizacja "Dwóch teatrów" Szaniawskiego w Katowicach, którą uznano za "pierwszy w polskim teatrze artystyczny obraz warszawskiego powstania".

/por. : M. Fik "Kultura polska po Jałcie. Kronika lat 1944-1981", Londyn 1989, s. 74-75/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W 1946 r. w krakowskim "Starym Teatrze" i warszawskiej "Comoedii" wystawiono Drogę do świtu Bohdana Pepłowskiego. Rok później sztukę wydał Instytut Wydawniczy "Sztuka". Publikację wzbogacono o fragmenty recenzji prasowych oraz zdjęcia z inscenizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znależć ( i to mnie denerwuje, a mam go w domowej bibliotece) dramatu scenicznego o Powstaniu Warszawskim. Tytuł chyba "Powstanie'44", autor - znany polski poeta. Został ów dramat napisany w latach 70. zatem mieści się w temacie. Głównymi bohaterami są Baczyński, Gajcy i inni poeci Powstania. Nie wiem czy kiedykolwiek ten dramat został wystawiony na deskach teatralnych. Jak znajdę - dam znać.

A z innej beczki - czy "Powstanie Warszawskie" Białoszewskiego nie zostało zaadaptowane tylko dopiero w latach ( chyba) 90.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na ostatnie pytanie, w telewizyjnym teatrze "Pamiętnik..." to miał swą premierę już w lipcu 1972 roku, za adaptację odpowiadała Lidia Zamkowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W spektaklu Lidii Zamkow "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" według Mirona Białoszewskiego wystąpili:

Lidia Zamkow, Leszek Herdegen, Wojciech Ziętarski. Premiera 30.07.1972 roku. Ktoś ma dostęp do nagrania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka - spektakl Lidii Zamkow był nadany w środowym cyklu monodramów. Według Jan Kucharski "Teatr w Polskim Radiu i Telewizji - wrzesień 1973"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, skąd pomysł o środowych monodramach?

Skoro tam piszą:

"W niedzielę idą Monodramy i Estrady Literackie, środy przeznaczone są na 'normalny' teatr TV".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zbigniew Jerzyna napisał "Iskrą tylko ..."sceniczny poemat dramatyczny w 40.lecie Powstania Warszawskiego, ale obawiam się że nigdy nie był wystawiony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebne to obawy, premiera miała miejsce na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego 6 lutego 1971 r. Sztukę wyreżyserował Maciej Englert, a zagrali w niej m.in. Jerzy Zelnik, Ryszarda Hanin, Maciej Damięcki.

Tylko nie wiem skąd informacja, że "Iskrą..." została napisana w czterdziestolecie powstania warszawskiego?!?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.