Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Opracowanie o kościele w Średniowieczu

Rekomendowane odpowiedzi

Co do obszaru Polski i ew. Europy Środkowo-Wschodniej...

podstawową lekturą jest wielotomowy zbiór studiów "Kościół w Polsce" pod red. J. Kłoczowskiego; tegoż autora godnym polecenia jest zarys syntetyczny: "Europa. Europa Środkowo-Wschodnia w kręgu cywilizacji chrześcijańskiej średniowiecza" czy "Wspólnoty chrześcijańskie w tworzącej się Europie", "Chrześcijaństwo i historia. Wokół nurtów reformy chrześcijańskiej VIII-XX w." i szereg innych pozycji tego autora.

"Christianity in East Central Europe" - referaty wygłoszone na sekcji kongresu Międz. Historii Porównawczej Kościołów w Lublinie w 1996 roku.

J. Drabina "Wierzenia, religie, wspólnoty wyznaniowe w średniowiecznej Polsce i na Litwie i ich koegzystencja".

"Ecclesia et civitas. Kościół i życie religijne w mieście średniowiecznym" pod red. H. Manikowskiej i H. Zaremskiej.

Tej ostatniej: "Bractwa w średniowiecznym Krakowie", podobna praca tycząca się jednak innego obszaru I. Czarciński "Bractwa w wielkich miastach państwa krzyżackiego w średniowieczu".

O fenomenie pielgrzymkowym lokalnie: A. Witkowska "Kulty pątnicze piętnastowiecznego Krakowa", i bardziej ogólnie: "Peregrinationes. Pielgrzymki w kulturze dawnej Europy" pod red. H. Manikowskiej i H. Zaremskiej, Colloquia Mediaevalia Varsoviensia, t. II, Warszawa 1995.

O zmianach w kościelnych liturgiach, podejściu do komunii itp.: "Scriptura custos memoriae" pod red. D. Zydorek; czy: J. Delumeau "Wyznanie i przebaczenie. Historia spowiedzi".

Także: M. Janocha "Ewolucja liturgii mszalnej w XIV i XV wieku w Polsce w świetle źródeł ikonograficznych", w: "Sztuka około 1400. Materiały Sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki", Poznań, listopad 1995, t. 2, Warszawa 1996; czy: W. Schenk "Z dziejów liturgii w Polsce", w: "Księga tysiąclecia katolicyzmu w Polsce".

O wyobraźni eschatologicznej średniowiecznego człowieka: S. Bylina "Człowiek i zaświaty".

Tegoż: "Kościół a kultura ludowa w Polsce późnego średniowiecza", w: "Literatura i kultura późnego średniowiecza w Polsce" red. T. Michałowska; czy: "Chrystianizacja wsi polskiej u schyłku średniowiecza".

O sieci parafialnej późnego średniowiecza, zbiór referatów: "L’Église et le peuple chrétien dans les pays de l’Europe du Centre-Est et du Nord (XIVe–XVe s.)"; E. Wiśniowski "Parafie w średniowiecznej Polsce".

O kulcie świętych: E. Starnawska "Życie po życiu. Relikwie w kulturze religijnej na ziemiach polskich w średniowieczu".

O roli zakonów w obszarze miejskim: "Klasztor w mieście średniowiecznym i nowożytnym", Materiały z międzynarodowej konferencji naukowej w Turawie, 6-8 maja 1999, red. M. Derwich i A. Pobóg-Lenartowicz; także: "Dominikanie w

środkowej Europie w XIII-XV wieku. Aktywność duszpasterska i kultura intelektualna" red. J. Kłoczowski, J.A. Spież.

K. Dola "Dzieje Kościoła na Śląsku. Średniowiecze".

Z anglojęzycznych pozycji, syntetyczne opracowanie: C.R. Brooke "Popular Religion in the Middle Ages. Western Europe 1000-1300".

Ogólna synteza J. Chélini "Dzieje religijności w Europie zachodniej w średniowieczu".

Tak na początek...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.