Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Inspekcja szefa gestapo w Radomiu - a czy były inne?

Recommended Posts

Albinos   
Cel wizyty jest ogólnie znany - konflikt personalny

Komu znany temu znany - mógłby secesjonista pokrótce opisać sprawę? Nie chodzi nawet o nazwiska, ale na jakim tle pojawił się problem. Inna rzecz, która wydaje mi się interesująca, to jak częste były takie konflikty personalne w gestapo w Generalnym Gubernatorstwie. Zakładam, że takie spory wewnętrzne mogły mieć wpływ na skuteczność działania, a co za tym idzie, ułatwiać działalność podziemiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwu pierwszych szefów tamtejszego gestapo: Wilhelm Bluhm i Lothar Wandel byli skonfliktowani z komendantem urzędu bezpieczeństwa Fritzem Liphardtem. Na najważniejszą osobę w radomskim gestapo wyrósł Paul Fuchs, zaczynając od referatu III C - ruch oporu, by z czasem przejąć nadzór nad większością istotnych referatów.

Fuchs z kolei był w konflikcie ze swymi bezpośrednimi przełożonymi, pomijał swego bezpośredniego przełożonego, starał się wiele spraw załatwiać poza jego wiedzą, kontaktując się bezpośrednio z Liphardtem, bądź ze swymi znajomymi w centrali RSHA. Fuchs wykorzystywał swą wcześniejszą znajomość (z września) z Liphardtem, jako, że był on wówczas w Einsatzkommando 2/II, właśnie pod dowództwem tego ostatniego.

Czy miało to wpływ?

Wydaje się, że tak, stąd W. Borodziej przy wspomnieniu o tych konfliktach dodaje: "Trójka szefów wydziału IV (III) odegrała zdumiewająco nikłą rolę w zwalczaniu podziemia".

/"Terror i polityka...", Warszawa 11985, s. 43/

Tyle, że nie oznaczało to kiepskiej pracy całego urzędu, Fuchs mógł opanować kilka referatów, mimo że potrafił popadać w konflikty nawet z władzami krakowskimi i następcą Liphardta - Joachimem Illmerem, właśnie z powodu swych sukcesów w zwalczaniu ruchu oporu. Wybaczano mu nawet wchodzenie w kompetencje innych służb, np. zajmował się śledztwami względem obywateli niemieckich, co leżało w kompetencjach SD.

Styl pracy Fuchsa, polegający na tym, że nie lubił się z nikim dzielić swymi poczynaniami, czasami i jemu samemu sprawiał kłopot. Prowadząc grą ze Związkiem Jaszczurczym nie poinformował o tym, innych urzędów bezpieczeństwa, co sprawiło, że miał kłopoty z wyciągnięciem z Majdanka członkini tej organizacji, aresztowanej przez KdS w Warszawie.

To właśnie Fuchs doprowadził do zatrzymania płk. Janusza Albrechta - i znów rzecz charakterystyczna, akcja była utajniona przed innymi urzędami policji. Choć do zatrzymania doszło w Warszawie to w okólniku radomskiego KdS podano, że miało to miejsce w Kielcach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.