Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saturn

Holocaust a psychologiczne wyznawanie porządku

Rekomendowane odpowiedzi

saturn   

Kilkakrotnie spotkałem się w różnorakich publikacjach, że ludzie po obozach w realiach powojennych, nie często używali zwrotów, gdy zmierzali się z bałaganem wczesnego PRL-u typu - "w Oświęcimiu to nauczyli by Pani/Pana porządku". Dotyczyło to sytuacji gdy były więzień spotykał się z chaosem rzeczywistość powojennego kraju nierzadko, delikatnie mówiąc nie najlepiej zarządzanego. Jak to jest że, z jednej strony chyba każda psychika więźnia starała pewnie wypierać te wszystkie symptomy wspomnień zła obozowego, a z drugiej mańki, poczucie niemieckiego, wszczepionego gwałtem Ordnungu tak mocno pozostaje w udręczonej duszy, mimo przeżywanej lagrowej traumy!!! Tak na mój chłopski rozum, były Oświęcimiak mający np przeszkody w biurze meldunkowym zaoranej Warszawy, czy powinien powoływać się na obozowy porządek niemiecki? Pytam, bo wiem, że ludzie którzy wyszli z obozów byli wymagający względem ogółu pozbawionego gehenny obozowego piekła i właśnie nie rzadko przytaczali niemiecki porządek, mimo poniesionej ofiary. Mała sprzeczność, ale występująca.

Edytowane przez secesjonista
: na ile bylo to możliwe poprawiono ortografię

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kilkakrotnie spotkałem się w różnorakich publikacjach, że ludzie po obozach w realiach powojennych, nie często używali zwrotów

(...)

Chyba miało być odwrotnie: "często używali zwrotów..."?

Cóż zwrot podobny do takich jak: "w wojsku by cię nauczyli...", "w więzieniu..." itp.

Z użycia tego typu zwrotów nie wynika by wypowiadająca je osoba darzyła estymą "klawiszy" czy rygory życia pd celą.

Czy rzeczywiście było to odwołanie się do "niemieckiego porządku"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

To ja w ramach tego wątku zadam trochę ogólnikowe pytanie. Czy były w Polsce próby pomszczenia holocaustu? Wiem, że były specjalne komisje badań zbrodni hitlerowskich, doraźnie sądy, państwa alianckie przekazywały (niektórych) obozowych zbrodniarzy Polsce, były obozy przejściowe dla załóg obozowych. Wiem, że na zachodzie, powstało conajmniej jedno żydowskie komando specjalne, które chciało wytruwać Niemców poprzez wtłaczania trucizny do miejskich sieci wodociągowych. Zamiar podobno udaremnili Amerykanie, o łowcach nazistów nie wspomnę vide polowanie na Eichmana. Pytam o Polskę, czy znane są przypadki, że jakiś były więzień obozu traktuje Niemców pestkami z pepeszy, czy coś podobnego na większą skalę? Wiem, że istniały obozy (można by nazwać koncentracyjne ze względu na sporą umieralność), gdzie po wojnie Niemcy byli przetrzymywani i wykorzystywani do zsyłek na wschód, prac górniczych, czy publicznych ekshumacji, którym towarzyszyły szykany i rozboje. Znane są jakieś większe akcje odwetowe ze strony Polaków na Niemcach związanych z obozami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie się zdaje, że saturn nie rozróżnia kilku pojęć, Holocaust - przyjmuje się, że dotyczy się zagłady Żydów, co niekoniecznie tyczy się wszystkich więźniów KL.

Nazwać koncentracyjnym - nie można, saturn może wskazać zbieżność co do ilości zgonów na liczbę więźniów?

O samych obozach czasów wczesnego PRL - są osobne tematy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Tak się składa, że nie rozróżniam, bo ja tam jako prosty chłop orłem edukacji nie byłem, i nie jestem. Skoro jest to forum dla wyedukowanych paniczów z nienagannym stylem i naukową estymą to nic tu po mnie. Są obszary na niszy netowej bardziej aktywne w wątki o których pisuję, wolne od strofowań a owocniejsze w przedstawianie danych, których się poszukuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia strofowania, a stwierdzenia i uściślenia faktów: na ogół przyjmuje się rozróżnienie pomiędzy ofiarami Holocaustu, a innymi ofiarami obozów koncentracyjnych.

I tyle.

Jak są owocniejsze: to proszę mi podać forum na którym znalazł saturn literaturę tyczącą się obozu w Miłoszycach, bogatszą niż podana tutaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.