Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Przyczyny sukcesów arabskich w VII i VIII wieku

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie wg was były najważniejsze przyczyny sukcesów arabskich w VII i VIII wieku?

Przede wszystkim myśle ogromne morale, fanatyzm, przeludnienie. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dodam może okoliczności podbojów :D Rzymu nie ma (tzn jest chyba jako miasto), Bizancjum? To już nie te lata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sukcesy nomadów to swoisty przejaw walki osiadłych rolników i mieszczan - Państw z narodami pastuchów, które mobilne i wyszkolone w jeździe konnej wystawiały kawalerię liczną jak liczba mężczyzn wśród nich - takich zdolności mobilizacyjnych nie miało żadne Państwo...

Kimerowie, Scytowie, Hunowie, Awarowie, Arabowie, Madziarowie, Mongołowie - przewaga jazdy nad piechotą to z jednej strony zapomnienie falangi, a zdrugiej strony brak doskonale wyszkolonych uniwersalnych legionistów którzy potrafili i których potrafiono wyszkolić, opłacić i utrzymać przez długą służbę szanując ich życie. Zabrakło legionów, formacja falangi żyło jako coś gorszego to i wszelaka jazda czyniła spustoszenie - i przez jazdę europa weszła na drogę takiego feudalizmu gdzie najważniejszy był rycerz kawalerzysta ciężkozbrojny i opancerzony a pod jego potrzeby ustawiona cała gospodarka, prawo, kultura, istnienie Państwa....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo nie rozumiem pytania - jeśli pustynni handlarze wielbładów, beduini itp. z przeludnionego półwyspu, tradycyjnie pełniący funkcje najemne w innych armiach nie byli nomadami i to co powiedziałem nijak się do nich ma (a potrafili swobnie wysyłać ludzi z krańca na kraniec) to nie rozumiem pytania pozostając oczywiście przy swojej tezie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

"Pustynii handlarze wielbłądów". A pewnie Mekka twoim zdaniem to przenośne pole namiotowe? Część arabów żyła na sposób koczowniczy, ale nie wszyscy, a na pewno nie można koczowniczego charakteru armii arabskich po pierwszych podbojach. O ile mnie pamięć nie myli to nigdy nie były armie koczowników przewalające się z całymi rodzinami przez dane terytoria. IMHO o ile można się doszukiwać sladów koczownictwa w armii np. znad Jarmuku, o tyle późniejsze walki, np. z Moawijją musiały toczyć już inne siły zbrojne. Zresztą - najlepszym dowodem jest to, ze od bodajże 649 r. (tez nie mam teraz dostępu do knig) Arabowie mieli do dyspozycji silną flotę. Koczownicy zazwyczaj kuleli na tym punkcie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że Madziarowie też PRZESTALI być nomadami gdy osiadli i się zadomowili. Ja upatruję sukcesu - eksplozji arabskiej w konnym, mobilnym, nomadów charakteryzującym - beduińskim początku Państwa - tym co zaskoczyło i rzuciło na kolana Herakliusza, czy Sasanidów. A potem gdy zagospodarowali terytoria zajęte w pierwszym rzucie - Persję, Syrię, Egipt - zbudowali imperium na tych kluczowych pod względem gospodarczym i demograficznym dla ówczesnego świata gruncie. A że ludność tych krajów z powodu monofizytyzmu, monoteletyzmu, nestorianizmu życzliwie witała nieskorych do prześladowań nomadów znoszących na tych terytoriach władzę Chalcedońskiego Credo, tudzież dominację kapłanów Zaratustry. Po tych nopmadach którzy twórczo i szybko zaadaptowali się do warunków po błyskotliwym podboju ślad pozostaje, po tych którzy żyli wyłącznie wciąż w przenośnych polach namiotowych nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

No i dobrze, ale ten koczowniczy charakter (choć nadal twierdzę, że to nie były wojska typowe dla koczowników) może mieć jakieś znaczenie dla podboju Palestyny, Syrii, Egiptu - ale nic więcej, a my szukamy bardziej uniwersalnych przyczyn. Zresztą mobilność armii nie musi wynikać z koczowniczego trybu życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odniesli sukces - zdobyli perły ówczesnej azji i europy - syrię, egipt, persję, mezopotamię, palestynę - zapewnili niezliczonym pastuchom posady, ziemię, zaszczyty - w pierwszym zuci niszcząc niemal doszczętnie Cesarstwo i eliminując Persję - i to nie był sukces? To niczego ma nie tłumaczyć - to tłumaczy się samo. Co dzieje się potem to inna historia, sukcesem był przedewszystkim początek - zresztą przybycie Seldżuków a potem Mongołów jasno pokazuje klucz do sukcesu i ewentualnie przekucie go w dalsze powodzenie lub nie - koczownicy byli zawsze jak grom z nieba i Arabowie należeli do tej kategorii w chwili gdy zdobyli najważniejsze prowincje Cesarstwa i zajęli legendarną Persję. I to jest klucz do ich sukcesów, ewentualnie wytłumaczenie ich następnych powodzeń - zdobycie ludnych, lojalnych i bogatych prowincji. Umajadzi zbudowali flotę opierając się na Syrii, potem nie przedtem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.