Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
chrobry1000

Pomoc przy Kwerendzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W tym roku zacząłem studia historyczne i mam za zadanie zrobić kwerendę na temat historii wybranej przez wykładowcę biblioteki. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to ma w ogóle wyglądać fizycznie (strona a4, wypisane w punktach książki?). Jak wygląda tworzenie takiej kwerendy w bibliotece (umawiam się z biblioteką, wpisuję w komputer, potem proszę o wybrane dzieła i zapisuję je na kartce?) Bardzo bym prosił o pomoc bo w internecie nie ma na ten temat informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jaka to historia?

Bo nie znamy owej wybranej Biblioteki.

Historia Centralnej Biblioteki im Piłsudskiego. Nie chodzi mi o dzieła, tylko o sposób robienia tej kwerendy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest cel kwerendy?

Wypisać dzieła w których są informacje dotyczące historii biblioteki im. Piłsudskiego. Nic więcej nie jest podane. "Przygotować kwerendę dotyczące wybranej placówki bibliotecznej."

Edytowane przez chrobry1000

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja na tym się nie znam, zatem proszę to traktować jako uwagi laika...

udałbym się do owego archiwum (tam są wpisy użytkowników), by sprawdzić kto tam był, potem sprawdziłbym kto co pisał (z tych co byli) i do czego się odwoływał jako źródeł archiwalnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to ma w ogóle wyglądać fizycznie (strona a4, wypisane w punktach książki?).

Osobiście zacząłbym od tego, w jakiej formie oczekuje tego osoba, która zleciła zrobienie takiej kwerendy. Fiszki? Jakaś lista? A tak poza tym - katalog główny Biblioteki Narodowej i wyszukiwanie hasłowe. Jeśli będzie za mało to zajrzeć do pozycji, jakie uda się znaleźć przez ten katalog i tam ewentualnie szukać dalszych materiałów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinosie, ja się na poszukiwaniach nie znam, ale jak po przejrzeniu katalogu BN można wnioskować z jakiego zasobu archiwalnego czerpał dany autor?

W BN można przeszukiwać po przypisach danej publikacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Mam wrażenie secesjonisto, że trochę inaczej rozumiemy co kol. chrobry1000 musi zrobić. Z tego co ja wywnioskowałem, ma on przygotować kwerendę dt. prac poświęconych historii CBW (Wypisać dzieła w których są informacje dotyczące historii biblioteki im. Piłsudskiego.). Czyli nie interesuje go kto i kiedy czegoś tam szukał w CBW, ale kto i co napisał o CBW. Bo jeśli mam być szczery, to nie wyobrażam sobie, żeby na pierwszym roku historii raczkującego studenta zmuszać do grzebania po archiwach i przeglądania co, kto i kiedy. Natomiast robienie kwerend bibliograficznych na jakiś zadany temat - jak najbardziej. Nie zaczyna się od rzucania do archiwum kogoś, kto nie potrafi zebrać bibliografii na jakiś temat. Tak by przynajmniej wskazywałą logika (moja). Sam robiłem coś nt. brytyjskich odkrywców (już nie pamiętam o których konkretnie). I stąd moja rada nt. BN-ki. Oczywiście może być tak, że nie mam racji. Wtedy moją propozycję można sobie wsadzić. W kieszeń, żeby nie było.

ja się na poszukiwaniach nie znam

Skromność skromnością, ale niech to ma swoje granice, secesjonisto ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że Albinos znacznie lepiej zrozumiał temat ode mnie, muszę potrenować czytanie ze zrozumieniem.

= :lol:

A to temat faktycznie jawi się znacznie łatwiejszym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie secesjonisto, że trochę inaczej rozumiemy co kol. chrobry1000 musi zrobić. Z tego co ja wywnioskowałem, ma on przygotować kwerendę dt. prac poświęconych historii CBW (Wypisać dzieła w których są informacje dotyczące historii biblioteki im. Piłsudskiego.). Czyli nie interesuje go kto i kiedy czegoś tam szukał w CBW, ale kto i co napisał o CBW. Bo jeśli mam być szczery, to nie wyobrażam sobie, żeby na pierwszym roku historii raczkującego studenta zmuszać do grzebania po archiwach i przeglądania co, kto i kiedy. Natomiast robienie kwerend bibliograficznych na jakiś zadany temat - jak najbardziej. Nie zaczyna się od rzucania do archiwum kogoś, kto nie potrafi zebrać bibliografii na jakiś temat. Tak by przynajmniej wskazywałą logika (moja). Sam robiłem coś nt. brytyjskich odkrywców (już nie pamiętam o których konkretnie). I stąd moja rada nt. BN-ki. Oczywiście może być tak, że nie mam racji. Wtedy moją propozycję można sobie wsadzić. W kieszeń, żeby nie było.

Właśnie o to chodzi:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można również sprawdzić wyniki na google scholar wpisując odpowiednią frazę - wyrzuca jakieś 1900 wyników, z tym, że wiele spośród nich to będą wydawnictwa wydane właśnie przez CBW.

Da się jednak znaleźć szereg ciekawych tytułów o samej Bibliotece.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.