Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Iwanow

Wspomnienia z okresu powojennego żołnierzy i partyzantów: radzieckich, GL/AL i KBW/UB

Rekomendowane odpowiedzi

Iwanow   

Poszukuję opublikowanych wspomnień partyzantów z GL/AL , partyzantów radzieckich jak również żołnierzy KBW lub UB z okresu powojennego. Znacie jakieś ciekawe tytuły które warto polecić ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Poszukaj wspomnień Mikołaja Kunickiego ps. "Mucha".

Mikołaj Kunicki. Pamiętniki kapitana "Muchy" (Polesie, Wołyń, Bieszczady). wyd. MON, Warszawa 1959 str. 437

Mikołaj Kunicki. Pamiętnik Muchy. wyd. Książka i Wiedza. Warszawa. 1971.

Wieki temu czytałem, ale zapamietałem lekkie pióro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może coś spośród tych pozycji:

https://forum.historia.org.pl - Moskiewscy skoczkowie

Co do "urzędu" to może pozycje Mariana Reniaka, tyle, że te są fabularyzowane.

W. Cwietow "Wspomnienia partyzanta wywiadowcy".

S. Skwarek "Pierwsza] Brygada AL im. Ziemi Kieleckiej" - mocno propagandowa, ale tego typu pozycji (choćby resortowe: "Za Nasz Spokojny Dom", "Z maską i bez maski") wiele z łatwością można wyszukać w google.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iwanow   

Co do Pamiętników Muchy - właśnie jestem w trakcie czytanie :) Ogólnie znalazłem już trochę pozycji miedzy innymi o GL:

Wspomnienia żołnierzy Gwardii i Armii Ludowej ,Partyzanckie ballady , Z tysiąca i jednej walki . O AC : Byłem dowódcą oficerskiej kompani karnej Armii Czerwonej , Artylerzysta Stalin. W służbie narodu - wspomnienie żołnierzy KBW , Kabewiacy w akcji "Wisła" czy Wspomnienia majora milicji. Ale ciężko znaleźć coś o partyzantach radzieckich lub o UB. O UB to jedynie ta Reniaka "Niebezpieczne ścieżki" Ale mogą być również jakieś powieści wojenno - sensacyjne jeśli takowe znacie. A żółty tygrys nie wydał coś o GL , UB lub KBW ?

Edytowane przez Iwanow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W serii "Tygrysów" z resortu pisywali np.: Z. Strześniewski, A. Omiljanowicz, czy Norbert Z. Pick (ps.).

"Byli z nami : o działalności radzieckich partyzantów na ziemiach polskich", zeb. i oprac. W. Góra, S. Wroński

J.B. Garas, J. Nadzieja "Wspomnienia żołnierzy Gwardii i Armii Ludowej"

Z.J. Hirsz "Ja, syn ludu polskiego...: relacje i wspomnienia działaczy PPR, GL i AL, Lubelszczyzna 1942-1944"

K. Sidor "Wspomnienia partyzanta Lubelszczyzny"

B.B. Borysiuk "Lata walki, PPR, Gl i AL na północnej Lubelszczyźnie 1942-1944"

W. Czyżewski "Więc zarepetuj broń..."

tegoż, "Barwy życia i walki: wspomnienia"

J. Tobiasz "Na tyłach wroga: z dziejów wspólnej walki partyzantów polskich i radzieckich"

K. Przybył "Partyzancki czas"

R. Klimaczak "Czas – karabin"

tegoż, "Raport ilustrowany"

"Chotcza walczy" red. W. Rogala

Z. Doroba "" 2 Brygada AL "Świt" : wspomnienia partyzantów ""

T. Łęcki "Wspomnienia żołnierzy GL i AL"

L. Siemion "Czas Kowpakowców"

J. Jarosz "Ze wspomnień dowódcy okręgu GL i AL"

F. Księżarczyk "Droga w ogniu"

A. Bakalarczyk "Leśne boje: wspomnienia oficera 2. Brygady AL 'Świt'"

Ja bym przejrzał również opracowania typu "Bibliografia do dziejów Polskiej Partii Robotniczej, Gwardii Ludowej i Armii Ludowej...".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iwanow   

Secesjonista wielki dzięki :) A o UB lub KBW w serii "Tygrysów" nic nie było ?

A piszesz "wiele z łatwością można wyszukać w google. " No ale w jaki sposób chyba musisz znać autorów ?

Edytowane przez Iwanow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No, ci ludzie z "resortu" jak o nich pisałem - to właśnie wspomnienia funkcjonariuszy UB, problem w tym,

że oni skupiają się raczej na opisie działań "band" czy ich przywódców, a nie działalności swego resortu.

Ja te pozycje znalazłem w google przy porannej kawie w pracy, starałem się jedynie w miarę zwracać

uwagę by było to raczej wspomnienia, a nie opracowania. Mnie partyzantka zupełnie nie interesuje, zatem

trudno mi tu być bardziej pomocnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iwanow   

Rozumie a ja właśnie szukam wspomnień ubeków które skupiają się na działalności ich resortu czyli obławy , aresztowania , przesłuchania itp.

Ewantualnie szukam też wspomnień milicjantów szczególnie z wiejskich posterunków którzy musili ciągle zmagać się z "bandami" oraz wspomnień funkcjonariuszu NKWD o ile zostały takowe wydane.

Edytowane przez Iwanow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest cel owych poszukiwań?

Bo jeśli to coś poważniejszego to w archiwach IPN są wspomnienia milicjantów (a i członków UB) nadesłanych na konkurs resortowy.

Co do kwestii "aresztowania , przesłuchania" - to będzie trudno, zważywszy:

4g6r.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z literatury wspomnieniowej (acz oczywiście i propagandowej) można zajrzeć jeszcze do:

"1944-1947. W walce o utrwalanie władzy ludowej w Polsce", Warszawa 1967 - prócz różnych artykułów "naukowych" tom zamykają wspomnienia Stanisława Wałacha

"Strzały o świcie. MO i KBW w walce z bandami. Wspomnienia", Warszawa 1962

"Wspomnienia milicjantów", Łódź 1969

W. Machejek "Rano przeszedł huragan", Warszawa 1960

E. Orłowska "Pamiętam jak dziś", Warszawa 1973

tejże, "Wspomnienia z województwa białostockiego z roku 1944", "Z pola walki", 1959, nr 2

W. Bąk "Pieszo i konno", Warszawa 1963

A. Filar "Gdy umilkły działa. Wspomnienia", Warszawa 1972

T. Szymański "Świtanie jutra", Warszawa 1974

S. Wałach "Był w Polsce czas", Kraków 1969

tegoż, "Świadectwo tamtym dniom...", Kraków 1976, wyd. 2

S. Filipiak "Z dziejów walki ze zbrojnym podziemiem na Kielecczyźnie w latach 1945-1947", "Z pola walki" 1964, nr 2

N. Michta "Z lat walki", Warszawa 1975

S. Skwarek "Na wysuniętych posterunkach. W walce o władzę ludową na Kielecczyźnie (1944-1954)", Warszawa 1977

S. Myśliński "Tropem leśnych cieni", Warszawa 1980

"By inni mogli żyć spokojnie. Z dziejów walki o utrwalanie władzy ludowej na Dolnym Śląsku" red. M. Orzechowski, Wrocław 1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że chyba najwięcej jest o GL/AL oraz o wspomnień żołnierzy Armii Czerwonej, trochę mniej ubeków i milicjantów ele też się coś trafii :) A czy są jakieś wspomnieni funkcjonariuszy NKWD ? Z okresu od jego powstanie aż do przekształcenia w MGB ? Oraz wspomnienia partyzantów radzieckich ?

Edytowane przez kapitanżbik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.