Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jacques

Miedzioryt - dziecko europejskiego renesansu

Recommended Posts

Jacques   

Witam, zakładam ten temat w związku z chęcią poszerzenia wiedzy na temat technik grafiki z przełomu XIV/XV oraz późniejszych wieków :) Szczególnie interesuje mnie miedzioryt, jako zastępca drzeworytu charakteryzuje się bardzo precyzyjną techniką rysunku.

Nie ukrywam, że na targu staroci kupiłem piękny miedzioryt i chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Mam takie jedno zasadnicze pytanie odnosnie tej techniki, a mianowicie czy miedzioryt wykonany na płytce miedzianej może być produkowany masowo poprzez jakieś odbitki, czy tylko jego reprint w formie papierowej posiada takie właściwości?

Fajnie byłoby mieć chociaż świadomosć, że zakupiony przeze mnie miedzioryt został wykonany ręcznie z czyimś dużym zaangażowaniem i pieczołowitoscią ( i nie jest taką masówką) :)

dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie było takiej możliwości:

www.wiadomosci24.pl - Z lamusa poligrafii miedzioryt

Szerzej:

J. Catafal, C. Oliwia "Techniki graficzne"

M. Bóbr "Mistrzowie grafiki europejskiej. Od XV do XVIII wieku"

A. Krejca "Techniki sztuk graficznych"

W. Hütt "Niemieckie malarstwo i grafika późnego gotyku i renesansu"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jacques   

Dzięki za literature jedna pozycja mnie zainteresowała szczególnie, napewno do niej zajrzę ;)

Może teraz bardziej skonkretyzuje, miedzioryt który posiadam został zakupiony w Rzymie na pchlim targu (ze starociami) uwielbiam takie miejsca, tyle ciekawych rzeczy wokoło ze swoją historią w tle. Ale do rzeczy, miedzioryt stał sobie u mnie na regale przez jakiś czas ale zacząłem się bardziej interesować sztuką wczesnego renesansu i tym sposobem poraz kolejny zwrócił moją uwagę.

Może napisze co o nim narazie wiem: Miedzioryt wykonany jest na miedzianej płytce (z tyłu miedź trochę spatyniała), przedstawia Stary Jeruzalem z XVI/XVII wieku, obrazek jest prawie identyczny jak na papierowej wersji szwajcarskiego rytownika Merian Matthaeus'a - Ierusalem :

800px-Merian_Jerusalem.jpg,

z tym że posiadana przeze mnie wersja jest jakby powiększeniem samego miasta, a w tytule Iresualem nie występuje herb z krzyżem jerozolimskim, ponadto nazwy które są na zamieszczonym obrazku znajdują się na dole, a na miedziorycie są wyryte na płytce (również w języku niemieckim).

Bardzo mnie nurtuje kto zadał sobie tyle trudu aby tak idealnie odwzorować miedzioryt Matthaeusa w niewielkim powiększeniu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To akurat nie powinno dziwić, miedzioryty nader często kopiowano, zwłaszcza że trzeba pamiętać iż sama miedziana "sztanca" wystarczała jedynie na wykonanie kilkudziesięciu (około pięćdziesięciu) odbić. Zatem często ten sam rytownik wykonywał kolejny raz ten sam miedzioryt, często jednak dokonując w nim drobnych zmian.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jacques   

jest to płyta miedziana do nowych odbitek, dodatkowo podaje wymiary: 44 cm x 13 cm

w sumie oprócz tego co pisałem wcześniej to nic innego o niej nie wiem.

Edited by Jacques

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.