Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Finlandia we wczesnym średniowieczu

Recommended Posts

Furiusz   

Chciałbym rozpocząć tu dyskusje na temat Finów zachodnich we wczesnym średniowieczu oraz ziem przez nich zamieszkałych w tym okresie. W literaturze naukowej polskiej temat ten tak naprawdę poruszony był tylko raz przez Ł.Okulicz-Kozaryn w jej znanej i dobrej pracy Finowie Zachodni, praca z konieczności niewiele się zestarzała, choć już 20 lat ma a przyrost wiedzy od tego czasu nastąpił. W internecie dostępne są też skany czasopisma Fennoscandia archaeologica (na stronie wydawcy czyli sarks'u). Napomnienia o nich można znaleźć także w pracach poświęconych kształtowaniu się Rusi Nowogrodzkiej (choćby u Duczko, Ruś wikingów), wydano też po polsku ichni epos narodowy, niezwykle przydatny przy jakichkolwiek próbach rekonstrukcji wierzeń tego ludu.

Ludność ta jest - przynajmniej jak dla mnie, bardzo ciekawa, długa i ważna rola w gospodarstwie zbieractwa i łowiectwa, spowodowana niedostatkiem odpowiednich dla rolnictwa gleb w połączeniu z bogatymi w zwierzęta lasami, dała unikatową kulturę archeologiczną w której rozwiązania rodem z paleolitu i mezolitu przetrwały niemal wręcz do średniowiecza. Jest to też bardzo ciekawy temat przy badaniu początków miejscowych państw i wpływie na ten proces wikingów.

Zapraszam wszystkich do dzielenia się informacjami na temat tego fascynującego, acz nieco marginalnie traktowanego lud/ludności

PS jakby ktoś był bardziej zainteresowany i znał rosyjski, to w bibliotece IAiE PAN w Warszawie w wolnym dostępie znalazłem kiedyś parę tekstów na ten temat w rosyjskich czasopismach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Co uprawiano w Finlandii we wczesnym średniowieczu i okresie wędrówek ludów? Jęczmień zwyczajny, pszenicę, wykę, żyto zwyczajne, konopie siewne i owies. Przynajmniej takie dane uzyskano na stanowisku w Orijärvi we wschodniej Finlandii /za: S. Vanhanen, Archaeobotanical Study of a Late Iron Age Agricultural Complex at Orijärvi, Eastern Finland, "Fennoscandia archaeologica" t.39 (2012) s. 55-71/

Ciekawostka znaleziona w otchłaniach internetu: średni wzrost męski w okresie merowińskim (VII-IX wiek AD) to 158 cm a kobiet 147 cm. Znalezione na stronie tego muzeum. Na ile to prawda to nie wiem ale to strasznie niewiele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te dane co do wzrostu to na ilu "znaleziskach" oparte?

A co do roślin - to z jednego stanowiska nie można wyciągać szerszych wniosków.

Barszczu nie znano?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Jeśli translator działa poprawnie to ok 100 w tym również osobniki młode (tylko jak rozpoznać poprawnie płeć w tym wypadku?). Chyba jednak należy do tego podchodzić bardzo ostrożnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.