Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Witam ostatnio na historii omawialiśmy powstanie Niemiec a także wojny z Francją, nasz nauczyciel powiedział nam, że wojna wybuchła, ponieważ kanclerz Niemiec sfałszował pewną depeszę. Niestety nie powiedział co w tej depeszy było napisane i dlaczego tak wkurzyła ona Napoleona III, że zaczął wojnę. Było by miło jakby panowie wytłumaczyli mi te sprawę.

Zapraszam do dyskusji. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tekst pierwotny:

JKM pisze mi: „Hrabia Benedetti [ambasador francuski w Berlinie] złapał mnie w ogrodzie spacerowym, aby w sposób, w końcu natarczywy, zażądać ode mnie, bym go upoważnił do natychmiastowego depeszowania [do Paryża], że zobowiązuję się po wsze czasy nie dać nigdy mego przyzwolenia w wypadku jeżeli Hohenzollernowie znowu powrócą do wysuwania swojej kandydatury. Odmówiłem mu, w końcu w sposób nieco surowy, albowiem tego rodzaju zobowiązania na zawsze dawać nie można i nie należy. Powiedziałem mu przy tym, rzecz zrozumiała, że jeszcze nie otrzymałem żadnej wieści i, że ponieważ on przez Paryż i Madryt wcześniej ode mnie jest poinformowany, wiedzieć może, że rząd mój znajduje się poza obrębem całej sprawy”

JKM otrzymał tymczasem pismo księcia Leopolda. Że zaś JKM powiedział był hrabiemu Benedettiemu, że oczekuje wiadomości od księcia, Najjaśniejszy Pan, ze względu na podane wyżej żądanie zdecydował się nie przyjmować więcej hr. Benedettiego, a tylko przez adiutanta polecić mu powiedzieć, że JKM otrzymał obecnie od księcia potwierdzenie wiadomości, jaką Benedetti już miał był z Paryża i że nie ma nic więcej do powiedzenia ambasadorowi.

JKM pozostawia do uznania Waszej Ekscelencji, czy nie należałoby podać do wiadomości naszych posłów, jak również zamieścić w prasie wiadomości o nowym zadaniu Benedettiego oraz o odrzuceniu tegoż żądania.

Zmieniony przez Bismarcka tekst depeszy:

Jak tylko wiadomość o zrzeczeniu się księcia Leopolda została przez królewsko – hiszpański rząd oficjalnie zakomunikowana cesarsko – francuskiemu gabinetowi, zażądał był ambasador francuski w EMS od JKM upoważnienia do depeszowania do Paryża, że JKM król zobowiązuje się po wsze czasy nie dać nigdy swego przyzwolenia w wypadku, jeżeli Hohenzollernowie zechcą powrócić do wysuwania swej kandydatury. JKM na to odmówił przyjęcia jeszcze raz ambasadora francuskiego i przez adiutanta urzędowogo zawiadomić polecił, że JKM nie ma nic więcej do zakomunikowania ambasadorowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Wygląda na to, że Napoleon III miał po prostu bzika na punkcie swojego ego. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
harry   

Zmieniony przez Bismarcka tekst depeszy:

Jak widać stereotyp, że Bismarck to musi coś spalić, pogwałcić albo co najmniej sfałszować ma się dobrze. Tymczasem nawet cytowane przeze mnie a użyte przez secesjonistę sformułowanie o zmianie tekstu jest nieprawdziwe. Bismarck nic nie zmieniał -

on sporządził notatkę prasową na podstawie depeszy dyplomatycznej i zgodnie z sugestią królewską, żeby podać to do wiadomości publicznej wypadki z Ems.

Z notatki, w której nie ma słowa fałszu czy przekłamania wynikało zaś, że:

1) francuska dyplomacja się pogubiła i nie wie co począć z fantem, że książę Hohenzollern wycofał się z ubiegania o tron hiszpański

2) francuska dyplomacja nieudolnie próbowała oszukać Króla Prus

4) francuska dyplomacja próbował przedstawić sprawę tak, jakby to jej naciski spowodowały rezygnację Hohenzolerna z tronu hiszpańskiego

5) francuska dyplomacja nie jest wstanie nic wskórać na dworze pruskim

Oliwy do ognia dodało niezręczne tłumaczenie, które ukazało się w prasie francuskiej. Niemieckie słowo Adjutant, oznaczające wysokiego rangą oficera powinno w języku francuskim tłumaczyć się jako l’aide de camp , a tymczasem zostało przetłumaczone jako l’adjutant de service co oznacza w zasadzie ordynansa - gościa od czyszczenia butów. A zatem:

6) francuski ambasador został przyjęty w przedpokoju i odesłany z kwitkiem przez ciecia.

Jak to ładnie kiedyś napisał Tomasz N, to były czasu, kiedy państwa miały twarz, a Francja wtedy tę twarz straciła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie takie się nasuwa, jak możliwym jest w czasach gdy francuski wciąż dość istotnym językiem dyplomacji, mozna było popełnić taki błąd. I kto go popełnił?

Share this post


Link to post
Share on other sites
harry   

Dobre pytanie. rolleyes.gif

Za przekłamanie francuska Wiki wini niemiecką agencję prasową Wolffa, a niemiecka Wiki zrzuca odpowiedzialność na francuską agencją Havasa. W sumie to obu stronom było to na rękę. Niemieccy czytelnicy dowiedzieli się, że król Prus odrzucił obraźliwe żądania, a francuska opinia publiczna, że obrażono ich ambasadora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Jak widać stereotyp, że Bismarck to musi coś spalić, pogwałcić albo co najmniej sfałszować ma się dobrze.

Stereotyp Żyda pijawki deprawującego ludność chrześcijańską, Niemca szpiega sympatyzującego nie z carem, ale z Bismarckiem, czy też polskiego urzędnika - Wallenroda sypiącego piasek w tryby rosyjskiej machiny biurokratycznej, ot to nie stereotypy a codzienność w Warszawskim Okręgu Żandarmerii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.