Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Wielka Brytania, a wypowiedzenie wojny ZSRR

Recommended Posts

Dlaczego nasi teoretyczni sojusznicy z zachodniej Europy nie wypowiedzieli wojny ZSRR po 17 września 1939 i czy by to coś zmieniło na gorsze lub lepsze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

W mojej opinii nie zmieniło by to niczego. Bo przede wszystkim co by to dało, że wypowiedzieli by wojnę Rosjanom? Zachód ograniczył się do złożenia not protestacyjnych w Moskwie i wyrażenia oburzenia z zaistniałego faktu "pchnięcia Polski nożem w plecy". Poza tym wydaje się, ze politycy zachodni wierzyli w to, że Stalin i Hitler prędzej czy później sami się pożrą a oni nie będą musieli się zbytnio angażować w konflikt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Bo ZSRS nie napadło na nich (chociaż faktycznie umowa zawierała klauzulę na wypadek zaatakowania ktorejś z umawiających się stron). Skoro zaledwie w obronie Polski wypowiedziano wojne Hitlerowi, to co mieli zrobić w stosunku do dużo dalej "operującego" Stalina? Poza tym, liczono się z faktem, że prędzej czy później obydwa totalitaryzmy skocza sobie do gardeł, a widmo wojny oddali się od zachodu (ewentualnie poprzez sie tego "lepszego" - ZSRS).

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic by to nie zmieniło dla Polski. Po za tym Anglicy dopuścili się do krytyki Stalina jeden z dowódców (nie pamiętam imienia) powiedział:

„Sprawa Polski to sprawa honoru robotników całego świata i niech wie ten rzekomo socjalistyczny związek sowiecki, że proletariusze wszystkich krajów nie zapomną haniebnej zdrady dokonanej w stosunku do Polski”

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paryż i Londyn nie wypowiedziały 17 września sowietom wojny, bo tego nie przewidywały zawarte z RP umowy i gwarancje obronne (od tej cezury zachodnie mocarstwa miały formalnie prawo nic nie robienia w naszej sprawie- po prostu układ przy takim rozdaniu kart automatycznie wygasał). Alians był nakierowany tylko na Rzeszę.

Francusko-angielskie plany prewencyjnego uderzenia na ZSRS, to natomiast dopiero doba wojny zimowej i kilku późniejszych miesięcy.

Zasadniczym błędami politycznymi (rangi strategicznej) naszego kierownictwa państwowego były w '39:

- niewypowiedzenie wschodniemu najeźdźcy wojny;

- całkowite zwolnienie Rumunii ze zobowiązań sojuszniczych wobec RP;

- dyrektywa NW dotycząca stosunku WP wobec RKKA

- wreszcie, uporczywie niedopuszczanie do siebie myśli o możliwości otrzymania ciosu w plecy; gdyby sanacyjna ekipa była bardziej dojrzała, to uwzględniałaby raporty znad granicy i w ogóle sytuację geopolityczną zarysowującą się bardzo wyraźnie od 23 sierpnia- wówczas kampania orężna miałaby od pierwszych godzin diametralnie inny przebieg niż w rzeczywistości.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.