Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Od Andersa do Lenino

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo (?), kto konkretnie został wraz z Z. Berlingiem w ZSRR po ewakuacji Krasnowodzka, znana jest także postać L. Bukojemskiego, losy przebywających wcześniej w "willi szczęścia" (generalnie wyjechali wraz z Armią Andersa) itp.

Interesuje mnie, czy oprócz tych, bardziej znanych postaci, były przypadki "berlingowców", którzy mieli za sobą formalną służbę w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR (pod dowództwem gen. W. Andersa). Zjawisko było pewnie odosobnione, niemniej godne zainteresowania. Jakie były losy, motywacja tych ludzi?

Nie ukrywam, że inspiracją do założenia tego tematu, była biografia, na którą natrafiłem w polskiej Wikipedii:

Edmund Czarkowski (porucznik, poległy pod Lenino): "Edmund Czarkowski urodził się w 1912 w Chotyłowie, w powiecie bialskim, w rodzinie Kazimierza. W 1933 ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939. W latach 1941-1942 przez dziesięć miesięcy pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR. Następnie mieszkał wraz z rodziną i por. Kraśkiewiczem w Moskwie (...)".

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Czarkowski

Notabene - spotkałem się gdzieś z relacją, że należał do tych, którzy zostali z Berlingiem w Krasnowodzku (choć zazwyczaj podaje się w tym przypadku nazwiska: Juśkiewicz, Wicherkiewicz, Mika - nie wnikam w pojawiające się rozbieżności w pisowni dwóch z ww. nazwisk). Tak np. wynika ze "Wspomnień", Z. Berlinga, t. I, "Z łagrów do Andersa", Warszawa 1990, s. 300: "(...) pozostało nas na brzegu radzieckim tylko czworo (...) Maria (Mika przyp. Bruno W.) z Juśkiewiczem i Tadeuszem (Wicherkiewiczem - przyp. Bruno W.) (...)).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Kacper Śledziński w książce "Tankiści" twierdzi, że zostało czworo. Oprócz Berlinga ppor. rez. pilot obserwator Tadeusz Juśkiewicz, por. pilot obserwator Tadeusz Wicherkiewicz oraz Maria Mika. Ta ostatnia z tego co wiem nie była dezerterem tylko osobą cywilną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.