Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kaszub

Prawda czy spisek

Recommended Posts

kaszub   

Interesuje mnie czy Elżbieta Batory i Gilles de Rais rzeczywiście byli krwiożerczymi mordercami czy też padli ofiarom spisku. Czy znacie podobne historię

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesli mozesz to prosze o rozwiniecie tego watku.Pania Batory nigdy sie nie interesowalem.Marszalka de Rais swego czasu biografie czytalem,ale raczej bylo tam o nieslawnych wyczynach niz o niecnych zamachach na dobre imie towarzysza broni sw.Joanny.Chetnie wiec sie czegos dowiem.Sugerujesz motywy polityczne jak sadze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W kwestii marszałka bardziej wskazywano na chęć zagarnięcia majątku, prób rehabilitacji było kilka, ostatnio podjął ja w 1992 r. pewien francuski prawnik.

Wskazywano głównie na działania rodziny, która była zaniepokojona trwonieniem przez marszałka spuścizny rodowej. Faktycznie znane są listy jakie jego rodzina pisała do króla wskazując na postępujące szaleństwo marszałka.

/szerzej: J. Heers "Gilles de Rais"/

Żadna z tych prób nie przyniosła jakiegoś zasadniczego przełomu w oglądzie tych zbrodni.

Czemu zresztą trudno się dziwić w świetle obszernych objaśnień na procesach samego marszałka.

De Rais nader szczegółowo opisał swe wyczyny; trudno mówić o jego "dobrym imieniu".

Jak sam przyznał zbrodnie:

"uprawiał i popełniał wedle swojej fantazji i pomysłów (...) jedynie dla przyjemności i rozkoszy cielesnej, a nie w jakimś innym zamiarze lub celu".

Wskazując co sprawiało mu największą przyjemność:

"przyglądając się konaniu chłopców i dziewczynek, odcinając im głowy i członki oraz patrząc na krew, niż uprawiając z nimi rozpustę".

/M. Hérubel "Gilles de Rais" Warszawa 1987, s. 0, s. 28/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niewatpliwie te wlasnie biografie dawno,ale to dawno temu czytalem.Oczywiscie pana marszalkowe zberezienstwa sa znane,ciekawe i szokujace.Nie pamietam tylko jaki byl material dowodowy w tej sprawie(zwloki,narzedzia tortur,swiadkowie).Mam nadzieje,ze nie oparto sie wylacznie na zeznaniach oskarzonego,bo zarowno jego stan umyslowy jak i sredniowieczne metody przesluchan nie sa bynajmniej gwarantem dotarcia do prawdy.

Biedacy templariusze tez sie do wszelkiej masci okropnosci przyznawali,kierownictwa Zakonu nie wylaczajac,a np.sam Wielki Mistrz torturowany nie byl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Ja się trochę interesowałem Elżbietą Bathory'owną. Spiskowe teorie mają to do siebie, że nie da się ich obalić (są zatem z definicji nienaukowe, bo każda naukowa teza musi być możliwa do obalenia).

W grę wchodziły pewne sprawy majątkowe, ale czy mogłyby one być przedmiotem spisku? Batorówna (w sumie to ona była Nádašdy, jedynie z domu Bathory) była wdową, ale miała dzieci. One więc dziedziczyły majątek.

Nie dostrzegam możliwej przyczyny spisku. Nie dostrzegam wyraźnego beneficjenta tego, że Batorówna zostałaby skazana. Bo w sumie nie była skazana, zmarła w parę lat po procesie we własnym zamku - tyle że te lata przebyła w odosobnieniu. Chyba nikt nie odniósł z tego korzyści.

Sądzę, że spisek to był, tyle że miał na celu nie skazanie Batorównej, a wręcz przeciwnie - żeby nie została skazana. Nie jestem zbyt biegły w madziarskim prawodawstwie, ale chyba, gdyby została skazana na śmierć za zbrodnię, jej majątek byłby przeszedł na rzecz króla, a to ani Nádašdym, ani przewodniczącemu sądowi Thurzovi, też krewniakowi, podobać się nie mogło.

Relacje o zbrodniach zdają się być prawdziwe, a jeśli przekłamane, to raczej w celu podania w złagodzonej wersji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.