Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Don Pedrosso

Truth About Camps zawiera błędy?

Recommended Posts

Określenie "polskie obozy koncentracyjne", jeśli tylko pojawi się w zagranicznych mediach, wywołuje w naszym kraju odruch protestu (i słusznie). Informowałem swego czasu na forum o inicjatywie Fundacji Kościuszkowskiej. Niestety, pomimo tej petycji, obecny prezydent USA, Barack Obama użył niedawno wzmiankowanego sformułowania w trakcie uroczystości wręczenia medalu dla Jana Karskiego. Nie dziwnym zatem jest, że na przeciw problemowi wyszedł Instytut Pamięci Narodowej, uruchamiając witrynę edukacyjną "Truth About Camps". Niestety, uczestniczący we wczorajszej debacie historycznej, organizowanej przez nasz portal, mogli usłyszeć od jednego z obecnych na sali (nie jestem w stanie sobie przypomnieć nazwiska tej osoby, z pewnością przedstawił się jako profesor i współautor tej strony: http://holocaustcont...ogspot.com/?m=1 ; Jarpen pomożesz? :) ) o błędach, które się na niej znajdują. Mianowicie (piszę z pamięci, za niedługo powinno się pojawić nagranie z debaty, więc nie powinno być problemu z odtworzeniem listy zarzutów):

1. Autor w zakładce "Niemieckie obozy" pisze o KL Stutthof oraz KL Gross Rosen w kontekście okupowanych ziem polski, co jest całkowitą nieprawdą, ponieważ obie miejscowości nie znajdowały się w granicach II RP. Żeby było zabawniej, na witrynie, w zakładce "Misja strony" znajduje się mapa, gdzie doskonale wszystko widać.

2. Zakładka "Zaczęło się w Rzeszy": "Dachau zbudowano na specjalnie wybranym, bagnistym terenie o niezdrowym, wilgotnym, górskim klimacie, szczególnie dokuczliwym jesienią i zimą, gdy więźniowie godzinami musieli stać na placu apelowym." Profesor również uznał to za kompletną bzdurę i powielanie PRL-owskiej wykładni.

3. Zakładka "Niemieckie obozy": "Funkcje w obozowych warsztatach, magazynach i biurach sprawowali niemieccy więźniowie kryminalni, przysyłani z obozów istniejących na terenie Niemiec." Tutaj podobna uwaga jak w punkcie 2.

Nie jestem specjalistą od tej tematyki (poza punktem 1., gdzie każdy może zauważyć, że coś jest nie tak) i bardzo chętnie posłuchałbym kogoś mądrzejszego w tej kwestii. Z drugiej strony, witryna – jak informuje wstęp – została stworzona "W imię prawdy historycznej"... Trudno traktować takie sformułowanie poważnie, kiedy znajdują się na niej takie błędy. Nie wspominając już o tym, że "Truth About Camps" jest jednym z narzędzi, mających za zadanie usunąć z dyskursu określenie "polskie obozy koncentracyjne".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do 3. mówił o Józefie Cyrankiewiczu jako obozowym kapo, prawda to? Nie znam się na historii holocaustu, czy obozów. Ale chciałbym zweryfikować informacje od profesora i napisać o tym tekst.

Z debaty mamy nagranie, wkrótce wyciągniemy z niego imię i nazwisko profesora - dla jasności dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do punktu numer 3, to nie jest wcale aż taki błąd.

Po prostu lapidarność sformułowania daje fałszywy obraz.

początki

Co do punktu 2 - jednym z powodów takiej lokalizacji była całkiem racjonalna chęć wykorzystania elementów starej prochowni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dachau jak najbardziej znanym było jako teren bagienny i podmokły, z racji tego właśnie miasteczko stało się w XIX wieku szczególnie lubianym przez pejzażystów miejscem ze względu na ów romantyczny charakter bagien i mokradeł.

Na tyle popularnym, że w pewnym okresie szacowano, że jedna na dziesięć osób na ulicach miasteczka była reprezentantem tamtejszej kolonii malarskiej.

W czasie zakładania obozu charakter tamtejszych terenów nie uległ zmianie, stąd więźniowie pracowali m.in. właśnie przy osuszaniu bagien i melioracji terenów podmokłych.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do 3. mówił o Józefie Cyrankiewiczu jako obozowym kapo, prawda to? Nie znam się na historii holocaustu, czy obozów. Ale chciałbym zweryfikować informacje od profesora i napisać o tym tekst.

Z debaty mamy nagranie, wkrótce wyciągniemy z niego imię i nazwisko profesora - dla jasności dyskusji.

i

Ale Cyrankiewicz był tym kapo w obozie (jakim?) czy nie był?

(...)

Ale o czym konkretnie ma traktować ów tekst?

O wypowiedzi z dyskusji czy pobycie w obozach Cyrankiewicza i jego roli w tych miejscach?

Jedyne co jest pewne, to to że był funkcyjnym - blokowym pisarzem i że korzystano z jego znajomości języka niemieckiego w roli tłumacza.

Reszta to domysły i pogłoski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie o Cyrankiewiczu, ale jeśli coś jest nieprecyzyjne to na przykładzie Cyrankiewicza można o tym napisać. Teren bagnisty czy nie - bo nie wiem, to też przykład na brak precyzji. Wymagamy od innych wymagajmy od siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okolice bagniste i temu nikt zaprzeczać nie powinien, pytanie brzmi: czy takim charakterem okolicy powodowali się naziści wybierając taką a nie inną lokalizację, czy też po prostu tak wyszło, a potem urobiono do tego uzasadnienie wskazując na perfidię nazistów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akurat co do Dachau - jako właściwości klimatologicznych i hydrograficznych, to się myli.

Faktów bagiennego terenu wokół obozu nie da się zmienić; może pan historyk więcej czasu poświęciłby zamiast muzyce barokowej - sprawdzeniu danych geo-hydrologicznych?

za portalem historia.org.pl:

"Ostatnią kwestią do, której zastrzeżenia miał historyk było najprawdopodobniej to zdanie:

„Załogę obozów koncentracyjnych stanowili funkcjonariusze Waffen-SS. Funkcje w obozowych warsztatach, magazynach i biurach sprawowali niemieccy więźniowie kryminalni, przysyłani z obozów istniejących na terenie Niemiec.”

Zdaniem Neandera to też nieprawda. Jego zdaniem przykładem ma być ruch oporu w Auschiwtz, który składał się z więźniów funkcyjnych, bo tylko oni mieli możliwość działania. Wymienił także Józefa Cyrankiewicza jako „słynnego kapo” dodając iż nie był on niemieckim kryminalistą.

Czy dr. Joachim Neander ma rację? O komentarzy poprosimy IPN"

Poplątanie z pomieszaniem...

A teraz pytanie: kto to jest funkcyjny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie jestem specjalistą od tego okresu, tekst to relacja z tego, co powiedział na debacie. Także ja nie czuję się na siłach, by mówić, że ma czy nie ma racji. Liczę na Was, ciekaw jestem także odpowiedzi IPN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wedle jego własnych słów: lubi amatorsko grać muzykę barokową na flecie prostym, gra również jazz na saksofonie.

Tak na marginesie - to grywał i w Krakowie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.