Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Dominias

Polska Broń Pancerna po 1945

Rekomendowane odpowiedzi

Dominias   

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jak wyglądał rozwój Polskiej broni pancernej po 1945 roku, specyfikacja tych pojazdów, rozwój technologiczny, prototypy czyli praktycznie wszystko o ile po wojnie cokolwiek było rozwijane w tej kwestii. Piszę tutaj bo sam nie znalazłem zbyt dużej ilości informacji praktycznie żadnych.

Pozdrawiam Dominias

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No bo trudno coś znaleźć, skoro to była bardzo uboga wersja radzieckiej broni pancernej. Jej istotę oddaje rozkaz na ćwiczeniach: pieszo po czołgowemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Janusz Magnuski "Wozy bojowe LWP"

Troszke to stare,no i trzeba brac poprawke na obowiazkowe wtenczas "ochy" i "achy"na rzecz przewag sowieckiej techniki.Kupic mozna np.w Amazonie.

http://www.amazon.com/WOZY-BOJOWE-LWP-Janusz-Magnuski/dp/8311069905

Moim zdaniem warto,bo to ladnie wydany album.Kolorowe plansze,rzuty,uwzgledniono tez sprzet zdobyczny i otrzymany w ramach LL.Sporo informacji o organizacji,ale tylko do lat 50-tych.Pozniej to juz straszna tajemnica obowiazywala.W latach 80-tych trzeba bylo miec troszke szczescia,aby te prace nabyc,a i sama atrakcyjna strona edycyjna nie byla czyms powszednim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Część informacji w przytoczonej przez Mariusza 70 publikacji tyczy się i lat 70-tych, acz tych mniej istotnych (vide: choćby, tablica A nr 2 - przedstawiająca wzór malowania czołgu T-54A), szereg informacji odnosi się też do lat 60-tych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moze zle sie wyrazilem.Chodzilo mi o konkretna organizacje wojsk pancernych.Oczywiscie jezeli chodzi o pojazdy to sa tam i przyklady malowania,az po lata 80-te.Albo takie ciekawostki jak np.zdjecie gen.Jaruzelskiego(w helmofonie) zapoznajacego sie z nowoscia wojsk pancernych,czyli wozem T-72.

Natomiast z organizacja powojenna klops z powodu restrykcyjnie w PRL-u pojmowanej tajemnicy wojskowej.Do zakonczenia II WS wszystko opisane naprawde ladnie i klarownie, jak to u pana Magnuskiego jest w zwyczaju,nie pominieto nawet upadlych projektow.Pozniej tylko rozdzial,a raczej jedyna strona "Wojska pancerne w pierwszym okresie powojennym".Niestety obejmuje tylko okres do pierwszej reorganizacji w 1946 roku.Reszta to sladowe wzmianki dotyczace w zasadzie szkolenia.Rozdzial "Wojska pancerne w ostatnim trzydziestoleciu" to zaledwie polowa strony i prawde powiedziawszy informacyjny belkot jak na dzisiejsze gusta .Dowiadujemy sie jedynie,ze w 1955 roku powolano do zycia dywizje pancerne,a proces wymiany sprzetu trwal do roku 1960.I to jedyne konkrety,o jakichkolwiek liczbach nawet nie wspominajac.Odrobinke informacji znajdziemy jeszcze w rozdzialach "Polski przemysl czolgowy" i "Osrodki naukowo-badawcze",oraz w opisach poszczegolnych pojazdow.Trzeba jednak zaznaczyc,ze jak na lata 80-te, ksiazka ta i tak zawierala sporo informacji,o swietnym materiale ilustracyjnym nie wspominajac.No i wreszcie warto chyba po nia siegnac ze wzgledu na sama osobe autora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.