Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Lokale i zbiórki, czyli "Godzina W" a rzeczywistość

Recommended Posts

Albinos   

Oglądając ostatnio po raz już nie wiem który "Godzinę W" złapałem się na tym, że dotąd jakoś tak bez zastanowienia się przechodziłem obok sprawy zajęcia czyjegoś mieszkania przez grupę przygotowujących się do ataku Powstańców. Zazwyczaj we wspomnieniach spotykam się z informacjami, że lokal, który został wyznaczony do zbiórki tego czy innego oddziału, należał a to do jednego z żołnierzy, a to do kogoś z jego rodziny, a to był jakiś punkt kontaktowy itd. Ogólnie było to mieszkanie/miejsce, do którego oddział miał wcześniej dostęp, i to w miarę swobodny. A tutaj w filmie mamy zgoła odmienną sytuację. Mieszkanie należy do obcych ludzi, którzy zostają zmuszeni do udostępnienia mieszkania. I tutaj zastanawiam się, czy takie sytuacje miały miejsce w rzeczywistości? Bo że podczas okupacji konspiratorzy potrafili tak zajmować mieszkania dla swoich potrzeb, na kilka godzin, to wiem (ot chociażby likwidacja "Lasso" przez Kedyw OW AK). Ale czy przed Powstaniem także?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie znając konkretów rozpatruję to jedynie teoretycznie.

Przecież wiele obiektów trzeba było obserwować i z jakiegoś miejsca atakować, trudno oczekiwać by wszystkie takie lokale były w dyspozycji konspiracji, zwłaszcza te najbliżej obiektów o charakterze wojskowym.

Mnie zatrważa ta prowizorka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Przecież wiele obiektów trzeba było obserwować i z jakiegoś miejsca atakować, trudno oczekiwać by wszystkie takie lokale były w dyspozycji konspiracji, zwłaszcza te najbliżej obiektów o charakterze wojskowym.

Owszem, przy czym nie zawsze trzeba było posiadać lokal w bezpośrednim sąsiedztwie punktu/rejonu do opanowania. Ot weźmy chociażby oddziały "Radosława", które zbierały się najpierw w mieszkaniach oddalonych od miejsc zbiórki, po czym przechodziły tam grupkami. W "Koszcie" to samo. Trochę wspomnień z Powstania już czytałem, ale ani razu nie spotkałem się z sytuacją przedstawioną w "Godzinie W", czyli wchodzeniem do czyjegoś mieszkania (prywatnego) godzinę-dwie przed wyznaczonym momentem uderzenia. Stąd właśnie moje pytanie o to, czy ktoś natrafił na taki przypadek w źródłach. Bo że czysto teoretycznie jest to do obronienia, to wiem ;) Z drugiej strony też można zastanowić się, też czysto teoretycznie, w jak wielu przypadkach coś takiego było potrzebne. W końcu tych oddziałów nie rzucano po całym mieście ot tak, tylko każdy miał już wcześniej swój wyznaczony rejon, w którym jakieś lokale zapewne posiadał, czy to prywatne czy organizacji.

Najbliżej sytuacji opisanej w "Godzinie W", z tych przykładów które znam, jest początek Powstania Oddziału Dyspozycyjnego "A", który aby zaatakować magazyny na Stawkach musiał wcześniej opanować gmach Urzędu Celnego przy Inflanckiej 6, co też zrobiono około godziny 16.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.