Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz II Wojna Światowa

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Bliziutko Albinosie :roll: Podpowiedź: rozkaz ten jest datowany 6 dni później, i był absolutnie naprawdę ostatnim rozkazem wydanym przez NW (rzecz jasna, przed jego dymisją), i był adresowany do pewnego dowódcy w ... Polsce. :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A więc to chodzi o rozkaz skierowany do generała Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego w Warszawie. Dotyczył on stworzenia konspiracji wojskowej. Ów generał otrzymał go w nocy z 26 na 27 września, a wydano go z Craiovej. Tak powstała SZP, potem ZWZ a wreszcie AK i mam nadzieję, że to jest poprawna odpowiedź bo nic więcej nie przychodzi mi do głowy :wink: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

"Generalny Inspektor Polskich Sił Zbrojnych

Craiova 26.09.1939r.

Do generała dywizji Rómmla, dowódcy Obrony Warszawy

Dziękuję Panu Generałowi oraz wszystkim podległym mu oficerom i żołnierzom za bohaterska obronę Warszawy.

Warszawa winna sie bronić tak długo, jak starczy zapasów żywności i amunicji.

Śmigły - Rydz, marszałek".

Rozkaz ten na szczęście nigdy nie dotarł do Warszawy. Płk. Kowalewski nigdy go nie dostarczył do Paryża (miał iść via Paryż, ponieważ gen. Rómmel miał nasłuch tej radiostacji). Ale generalnie - był też wydany i rozkaz, o ktorym wspomniałeś, Albinosie - twoja kolej - zadajesz :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Hmm... Niech będzie to: Jaka polska jednostka zyskała sobie wśród Zachodnich korespondentów wojennych przydomek "przeklętej polskiej SS"?

PS. Na to, że to o ten rozkaz chodzi raczej bym nie wpadł :wink: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ciężko mi to pisać (mam nadzieję, że się mylę :roll: ), ale obstawiłbym 12 Pułk Ułanów Podolskich z II Korpusu gen. Andersa.

PS. Na to, że to o ten rozkaz chodzi raczej bym nie wpadł

Ja chociaż interesuję się WO'39 od 5 lat - też nie (dopiero na ślad wpadlem w tamtym roku).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

No nie, szukaj dalej :wink: . Odpowiedź jest zaskakująco prosta.

Ciężko mi to pisać (mam nadzieję, że się mylę :roll: )

Dlaczego "ciężko" Ci to pisać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Dlaczego "ciężko" Ci to pisać?

Bo doskonale pamiętam kampanię oszczerstw, jaką wytoczyli żołnierzom 12 p.u. ocaleli niemieccy spadochroniarze z 1DSpad. "Hermann Goering".

A co "przeklętej polskiej SS" - mógłbyś chociaż okreslić ramy czasowe działania tej jednostki? Bo na pewno nie jest to 10BK (którą Niemcy zwali "die Schwerze Brigade"), nie są to też osławieni "Husarze Śmierci" - na poły legendarna nasza przedwojenna formacja.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Chodzi już o końcówkę II WŚ. Jednostka ta powstała już na Wyspach. A korespondenci wojenni nazwali ją tak nie ze względu na brutalność, ale ze względu na niesamowitą postawę w walce graniczącą wręcz z fanatyzmem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Chodzi już o końcówkę II WŚ. Jednostka ta powstała już na Wyspach. A korespondenci wojenni nazwali ją tak nie ze względu na brutalność, ale ze względu na niesamowitą postawę w walce graniczącą wręcz z fanatyzmem.

Nikt nie odpowiada, więc wymienię 1. SBS;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Dobrze;). Chyba jednak pytanie było za trudne. A więc... Twoja kolej :D .

Pytanie z tej samej beczki- którą amerykańską dywizję, i za co, niemieckie OKH ochrzciło mianem "SS Roosvelta"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Czyżby chodziło i 30 DP i jej walki pod Mortain?

Otóż to;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Kto był pierwszym dowódcą II KorpPanz SS? Proszę o podanie stopnia i nazwiska.

Oberstgruppenführer Paul Hausser?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.