Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Shadi

Pomoc w przygotowaniu filmiku

Rekomendowane odpowiedzi

Shadi   

Witam, pozwolę że się przedstawię. Jestem uczniem klasy III gimnazjum i zdecydowałem że przygotuje na historię film o dziejach najnowszych Polski. Mówiąc najnowszych, mam na myśli okres od 1918 do 1989.

W moim filmiku zawrę tekst w postaci napisów, zdjęcia oraz muzykę.

I jeżeli chodzi o muzykę, to chciałbym żeby w poszczególnych okresach były to jakieś hymny/pieśni patriotyczne odnoszące się pośrednio bądź bezpośrednio do tych okresów.. Ewentualnie utwory nie będące pieśniami, ale oddające nastrój danych dziejów.

Mam jednak problem, bo nie potrafię zgromadzić utworów do tego filmu.. Wiem, że na pewno w czasach powstawania II RP znajdzie się "My Pierwsza Brygada" ale poza tym, nie mam koncepcji.

Mam nadzieję, że mi w tym pomożecie. Z góry chciałbym, ażeby poza "Pierwszą brygadą" było jeszcze kilka utworów przypadających na poszczególne "części" filmiku :

- utwór trwający(chronologicznie) od Śmierci Piłsudskiego do wybuchu II wojny światowej.

- utwór trwający przez cały czas jak będę w napisach opisywał dzieje w trakcie II wojny światowej.

- utwór trwający przez okres powojenny, do śmierci Stalina..

- utwór trwający przez okres Gomułkowski

- utwór trwający w czasie opowiadania o epoce Gierka

- utwór trwający w czasie opowiadania o okresie od zwolnienia Gierka z jego stanowiska do rozpętania stanu wojennego

- utwór trwający w czasie opowiadania o narodzinach Solidarności

- utwór trwający przez okres stanu wojennego

- utwór trwający w czasie opowiadania (napisami oczywiście) o obradach okrągłego stołu i pierwszych demokratycznych wyborach)

Z góry dziękuję za pomoc. Gwoli wyjaśnienia, wiem że w Gimnazjum program sięga do I wojny światowej, ale my już go skończyliśmy i pani nauczycielka prowadzi sama lekcje dalej:).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ojej, bardzo fajne zadanie. Pozwól, że je troszkę przeredaguję:

1) utwór trwający(chronologicznie) od Śmierci Piłsudskiego do wybuchu II wojny światowej.

2) utwór trwający przez cały czas jak będę w napisach opisywał dzieje w trakcie II wojny światowej.

3)utwór trwający przez okres powojenny, do śmierci Stalina..

4)utwór trwający przez okres Gomułkowski

5)utwór trwający w czasie opowiadania o epoce Gierka

6)utwór trwający w czasie opowiadania o okresie od zwolnienia Gierka z jego stanowiska do rozpętania stanu wojennego

7)utwór trwający w czasie opowiadania o narodzinach Solidarności

8)utwór trwający przez okres stanu wojennego

9)utwór trwający w czasie opowiadania (napisami oczywiście) o obradach okrągłego stołu i pierwszych demokratycznych wyborach)

Punkty 6) i 7) chronologicznie się pokrywają. Rozmumiem, że chodzi Ci o dwa utwory z przeciwstawnym przesłaniem.

Ad. 1). Schyłek sanacji kojarzy mi się z pieśnią, której początek cytuję wg przekazu ustnego: "Jak górne orły rwą się do lotu, gdy poczują moc i czar swych piór". Tekst wygooglasz na pewno, czy muzykę - życzę powodzenia.

Ad. 2). Nie podejmuję się. Skorzystaj z podpowiedzi Secesjonisty.

Ad. 3). Też ciężko. Czasy stalinowskie są zwykle ilustrowane pieśniami ZMP. Choć możnaby też to zrobić czymś z repertuaru zaspołów "Śląsk" czy "Mazowsze". Był taki kawałek dobrze ilustrujący sam przełom: "Gdybyś koniom nie dał paszy, tylko batem ciągle straszył, wtedy próżna twa mitręga, sam do wozu się zaprzęgaj!" i takie inne wstawki na ludową melodię. Mozna to dać także jako ilustrację epoki Gomułki.

Ad. 4). No nie wiem. To bardzo niejednoznaczny okres. Może coś z "Kabaretu Starszych Panów"? A może z "Festiwalu piosenki żołnierskiej" w Kołobrzegu? Może nasz polski big-beat - trochę tego było! Nielubiane przez Gomułkę, ale jednak puszczane przez państwowe radio (TV to miało dopiero swe początki).

Ad. 5). To już czasy, które pamiętam. Więc problem odwrotny - za dużo pomysłów. Myślę, że najbardziej chyba charakterystyczny jest repertuar zespołu "Czerwone Gitary". Prawie jaki "bitlesi" - dziś już chyba mało kto pamięta, że tak spolszczano nazwę zespołu "The Beatels". Może być też "Motylem jestem" czy "2+1": "Jak dobrze wstać, skoro świt". Jak chcesz opozycyjnie, możesz dać "Źródło" albo "Mury" trio Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński. Albo coś ze starego Kleiffa lub Kelusa. Bardziej radykalnych, jak np. "To państwo ma w swym herbie chorągiew z gilotyną. Gdy macha nią pospólstwo, to w koło czuć padliną" raczej nie wygooglasz. Można też dać Perfect "Ale w koło jest wesoło", to naprawdę świetna ilustracja tamtej epoki.

Ad. 6.) i 7.), czyli "festiwal solidarności". Łoj, cobyś nie wybrał, to komuś podpadniesz. Jeśli wcześniej nie użyłeś "Murów" KGŁ, to najwyższa pora. A jeśli tak, to może Pietrzak "Żeby Polska była Polska". Dla mnie Pietrzak w ów czas był reżimowy, dziś twierdzi, że był nbardziej prześladowanym artystą scen polskich w całym tysiącleciu. Bzdura czysta, ale nie wszczynajmy dyskusji politycznych w tym wątku.

Samo określenie "rozpętanie stanu wojennego" bardzo mi się nie podoba, to raczej było "spętanie", ale mniejsza o to. Jeśli chodzi o ilustrację tego momentu to "Obława" Kaczmarskiego jest idealna ("Obława, obława, na młode wilczki obława, te dzikie, zapalczywe, w gęstym lesie wychowane..."). Broń Boże nie sięgaj do oryginału Wysockiego (Высоцкого), inne przesłanie.

Ad. 8). Tu zda się, że popełniasz błąd, sugerując, że stan wojenny trwał aż do 1989 roku. Bynajmniej - choć nie pamiętam, kiedy się skończył, bo żadnych istotnych konsekwencji tego faktu nie odczułem. Jeśli chodzi o ilustrację muzyczną, to chyba najlepiej "Perfect" - po prostu "Autobiografia". Jeśli chcesz być antykomunistyczny, daj "Nie bój się tego, tego wszystkiego" - na koncertach publiczność śpiewała "Nie bój się tego Jaruzelskiego". Możesz też dać dość neutralny kawałek Gintrowskiego "Lecz my nie chcemy uciekać stąd", gdzie Polska jest ukazana w metaforze jako "dom dla psychicznie i nerwowo chorych".

Ad. 9). Tu chyba nie znajdziesz nic lepszego, niż piosenka śpiewana przez Gintrowskiego w serialu "Zmiennicy" - "coś być musi, do cholery, za zakrętem".

Wg jednych - za zakrętem była wolność i demokracja. Wg drugich - wyzysk i kapitalizm.

Tego lepiej nie rozstrzygaj. Zakończ na zakręcie.

Pozdrawiam serdecznie

JC

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wg jednych - za zakrętem była wolność i demokracja. Wg drugich - wyzysk i kapitalizm.

Tego lepiej nie rozstrzygaj. Zakończ na zakręcie.

Ha, ha, ha, ha! :-D

I chociaż się śmieję, to jest smutne, bo prawdziwe. Lepiej nie być męczennikiem, wywołując burzę w szklance wody. Polacy nie umieją ze soba rozmawiać. :-)

Co do okresu stalinizmu, to poleciłbym Mazowsze. Warto przejrzeć sobie film "Przygoda na Mariensztacie", które melodie warto wziąć pod uwagę. Można jeszcze "ściągnąć" ścieżkę dźwiękową z PKF z tamtych lat.

Bo i tak swój komentarz będziesz zapewne miał. :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shadi   
Tu zda się, że popełniasz błąd, sugerując, że stan wojenny trwał aż do 1989 roku.

Nie miałem na myśli sugerować że stan wojenny trwał do 1989 roku, tylko że po stanie wojennym, kolejne ważne wydarzenie które pokaże to będą właśnie obrady okrągłego stołu..

Punkty 6) i 7) chronologicznie się pokrywają. Rozmumiem, że chodzi Ci o dwa utwory z przeciwstawnym przesłaniem.

Tak, chciałem umieścić utwory o przeciwstawnym znaczeniu.

Dziękuję wszystkim dotychczasowym za pomoc, chciałem jeszcze napomknąć, że gromadzę potrzebne mi zdjęcia, ale myślę, że przydały by się jeszcze jakieś fragmenty filmów.

Co, waszym zdaniem należałoby umieścić i gdzie mógłbym to znaleźć do pobrania( nie na youtube)..?

Ja myślałem o scenie jak ludzie wiwatują w Poznaniu na widok Paderewskiego, jak Niemcy przekraczają słupy graniczne 1 IX 1939r, coś o obronie w trakcie kampanii wrześniowej, coś z powstania warszawskiego, coś z wydarzeń z Grudnia 1970, coś związanego z rzekomą"świetnością" epoki Gierka, mowę Jaruzelskiego jak wprowadza stan wojenny i jeżeli istnieją takie materiały to coś z obrad okrągłego stołu..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shadi   

Dziękuję wszystkim za pomoc. Wpadł mi jeszcze do głowy pomysł o wprowadzeniu -oprócz zdjęć, materiałów filmowych..

Myślałem o:

- Tłumach wiwatujących na widok Paderewskiego w Poznaniu

- Momencie jak Niemcy atakując 1 IX 1939 niszczą słupy graniczne

- Pokazaniu tragizmu obozów zagłady w konfrontacji z "Świetnymi dziećmi z Wrześni"

- Pokazaniu że "Warszawa walczy" - coś z Powstania Warszawskiego

- Pokazaniu jaki ówczesny świat potrafi być fałszywy ( jakieś mowy na temat świetności Stalina po jego odejściu)

- Pokazaniu tragicznych wydarzeń z grudnia 1970( fragmenty)

- Coś z rzekomej świetności epoki Gierka.

- Fragment jak Jaruzelski wprowadza stan wojenny

- Fragment pokazujący odrodzenie demokracji ( czyli coś z obrad okrągłego stołu, albo pierwszych wolnych wyborów)

Pytania są 2:

1. Czy pomożecie mi znaleźć potrzebne mi materiały?

2. Jeżeli są one fragmentem dłuższego filmu to wskażecie sposób w jaki można je "wyciąć"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shadi   

Jak zauważyliście post wyżej i post jeszcze wyżej zawierają prawie to samo. Przepraszam za to, to dlatego że wysłałem post 1, był SQL error, wysłałem post 2, też był i wydawało mnie się że nic nie doszło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.