Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Zbrojownia - Wojskowa Biblioteka Cyfrowa

Recommended Posts

jancet   

Tak, to niewątpliwie świetnie, że zaczęli. Kiedy skończą? W ciągu ostatniego miesiąca wprowadili 50 pozycji, więc całe 670 tysięcy będzie wprowadzone... 27 kwietnia 3089 roku.

Pewnie troszkę poczekam na przykład na znakomitą mapę Królestwa Polskiego z lat 20-ych XIX w. w skali cca 1:100 000. W latach 80-ych uprosiłem o odbitki ksero wybranych fragmentów, ale kserograf "rzęził ostatkiem sił", więc są one jakości, której nie da się opisać, nie wychodząc poza ramy literackiej polszczyzny.

Problem z tempem byłby marginalny, gdyby CBW w jakiś rozsądny sposób wyszukiwała posiadane przez siebie perełki i je digitalizowała w pierwszej kolejności. No cóż - oglądając listę dotychczas zdygitalizowanych pozycji trudno dostrzec jakakolwiek w tej kwestii staranność.

Dokonującym wyboru naistotniejsze zdają się być ilustracje do "żurawiejki" :thumbup: . Potem inne dokumenty z naszej świetnej armii z lat 30-ych XX wieku. Z wielkim zaciekawieniem dowiedziałem się, że peleryny wojskowe miały mieć jeden szew z tyłu, na środku pleców. Waga tego jest orgomna, pewnie gdyby peleryny nie miały żadnego szwu na plecach, pogonilibyśmy Niemców za Odrę, a Sowietów na Dniepr w trzy tygodnie.

No cóż - pewnie to moja wina, że w tej beczce miodu dostrzegam głównie ową przysłowiową kroplę dziegciu.

Edited by jancet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyliczenia są o tyle "chybione", że nigdzie nie zapowiedziano by dygitalizacji i udostępnieniu miała być poddana całość zasobów CBW, co zresztą z przyczyn prawnych w ogóle nie jest możliwe.

Na rzeczoną mapę chyba trudno się będzie doczekać, jako że przynajmniej w katalogu on-line CBW - map Królestwa Polskiego jest piętnaście, z czego żadna nie pochodzi z lat dwudziestych XIX wieku i żadna nie posiada takiej skali.

Nie przesadzajmy z oceną, na 82 pozycje wprowadzone w ostatnich czterech tygodniach "żurawiejki" stanowią 28%, zaś w zapowiedziach już ich nie ma.

Da się coś ciekawego w tych nowościach znaleźć, choćby: Wsparcie inżynieryjne w Wielkiej Wojnie z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 : sesja popularno-naukowa z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku : materiał pokonferencyjny.

W kwestii owych "szwów", to zapewne wpływ ich na przebieg kampanii był żaden, co nie znaczy że nie istnieją amatorzy takich informacji.

Na tym forum Andreas doprowadzał się do białej gorączki dyskursem o kolorze mundurów niemieckich formacji czy w kwestii opaski formacji BFC.

A i pamiętam ciekawy wątek o kanistrach... zatem nie wiadomo czy komuś się nie przyda pozycja "Warunki techniczne materjałów wojskowych. Szafka na gaśnice".

Share this post


Link to post
Share on other sites

W kwestii owych "szwów", to zapewne wpływ ich na przebieg kampanii był żaden, co nie znaczy że nie istnieją amatorzy takich informacji.

Zgadza się. Amatorami takich informacji są np. rekonstruktorzy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Zgadza się. Amatorami takich informacji są np. rekonstruktorzy :)

O tak. Z pewnością. Podejrzewam, że "rekonstruktorów" jest sto razy więcej, niż osób, dociekajacych istotnych szczegółów kampanii wrześniowej. Szkoda.

Do tego dochodzi "tylko" 28% "żurawiejek". Amatorów "żurawiejek" jest też znacznie więcej, niż tych, którzy chcą poznać przebieg zdarzeń wojny 1920 roku. Szkoda.

Żadna mapa z katalogu nie pasuje do mojego opisu. Szkoda.

No i dlaczego ja uczciwie płacę podatki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.