Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

10 Brygada Kawalerii

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Pytam nieprzypadkowo, bowiem w biografii "Radosława", natrafiłem na fragment dotyczący właśnie pobytu przyszłego dowódcy KeDywu w Stanisławowie. Autor książki, jego syn, sugeruje że być może to właśnie jego ojciec przekazał sztabowi 10. BK rozkaz o przejściu na Węgry. Niemniej wydało mi się to trochę dziwne (już nawet biorąc pod uwagę fakt, że wówczas był oficerem Sztabu Głównego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przy okazji "Liczebności" mały przyczyneczek do tematu wyszkolenie a morale (dla poprawy humoru Ciekawego):

10bk1.jpg

10bk2.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

nie posiadała na stanie żadnych koni. Oprócz w/w pułków, które stanowiły rdzeń Brygady, w jej skład wchodził dyon rozpoznawczy, dyon przeciwpancerny, 16 dam, 71 bateria art. plot., 121 komp. czołgów lekkich, 101 komp. rozpoznawcza, 90 zmot. baon saperów, oraz brygadowy szwadron łączności. Całością dowodził rzecz jasna płk. dypl. Stanisław Maczek. Zapraszam do wymiany poglądów na temat jej przydatności we wrześniowych walkach.

Dyon rozpoznawczy i zaraz 101 kompania rozpoznawcza. Ki pies?

Dyon przeciwpancerny to co to było? Armaty pewnie Boforsy? Ale ile?

16 dam? :no:

Podasz więcej danych?

Skibiński chyba twierdził, że brygada miała zbyt słabą artylerię aby nadawać się do walk obronnych, a zupełnie nie nadawała się do zwrotów zaczepnych, z powodu braku czołgów. Konfabuluję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Dyon rozpoznawczy i zaraz 101 kompania rozpoznawcza. Ki pies?

Dyon przeciwpancerny to co to było? Armaty pewnie Boforsy? Ale ile?

16 dam? :no:

Podasz więcej danych?

Skibiński chyba twierdził, że brygada miała zbyt słabą artylerię aby nadawać się do walk obronnych, a zupełnie nie nadawała się do zwrotów zaczepnych, z powodu braku czołgów. Konfabuluję?

Dyon rozpoznawczy był mobilnym i bardzo przydatnym pododdziałem 10BK. Oprócz funkcji, do jakiej został stworzony (płytkie i średnie rozpoznanie), nie rzadko służył też do łatania dziur w obronie, lub do błyskawicznych przerzutów na zagrożone odcinki walk brygady. Jego skład:

- szwadron czołgów rozpoznawczych (13 szt. TK i TKF);

- szwadron zmotoryzowany;

- pluton ckm;

- pluton ppanc.;

- pluton motocyklistów;

- pluton łączności.

Jego uzbrojenie "ciężkie" to 3 szt. ppanc. Boforsów, i 6 szt. ckm wz.30. Mankamentem dyonu był brak samochodów pancernych, które mogłyby posłużyć do dalekiego rozpoznania.

Natomiast dyon przeciwpancerny stanowił "rdzeń" brygady. To właśnie dzięki niemu jednostka miała charakter zmotoryzowanej silnej formacji przeciwpancernej. W sumie 10BK miała stanie (najprawdopodobniej, bo dane minimalnie sie różnią) 27 szt. 37mm Boforsów. Skład dyonu ppanc.:

- dwie kompanie armat ppanc. (18 szt. 37mm Boforsówe);

- pluton łączności (w sumie 2 oficerów, 241 szeregowych)

10BK raczej się nie nadawała do działań ofensywnych (vide: walki pod Lwowem). Za to w sprzyjających warunkach terenowych mogła opóźniać silniejsze od siebie formacje (i tak też czyniła: np. 2.DPanc., czy 4.DLek.). Brygada stanowiła 1/3 siły żywej i 1/6 siły ogniowej niemieckiej dywizji lekkiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Dziwna rzecz. Bo zarówno dywizjon rozpoznawczy i 101 kompania rozpoznawcza liczyły po 13 TKS-ów?

W sumie dwa oddziały rozpoznawcze? Po co? Coś na ten temat jest w literaturze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Literatury jest sporo n/t temat (gdzieś tu podałem nawet bibliografię). Na początek proponuję zajrzeć do Jerzego Majki "Brygada motorowa płk. Maczka 1939" wydawnictwa Libra. Na końcu jest szczegółowy OdB.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Widzisz ciekawy , mi nie chodzi o strukturę organizacyjną, bo takową znalazłem w sieci, jeno o to, dlaczego w brygadzie były dwa oddziały rozpoznawcze.

O takim samym stanie czołgów rozpoznawczych.

Bardziej mi chodzi jaki był pomysł na wykorzystanie obydwu pododdziałów. Albo jeszcze lepiej, jak je wykorzystywano.

Bo moja wiedza o Brygadzie jest więcej niż nikła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Widzisz ciekawy , mi nie chodzi o strukturę organizacyjną, bo takową znalazłem w sieci, jeno o to, dlaczego w brygadzie były dwa oddziały rozpoznawcze.

O takim samym stanie czołgów rozpoznawczych.

Bardziej mi chodzi jaki był pomysł na wykorzystanie obydwu pododdziałów. Albo jeszcze lepiej, jak je wykorzystywano.

Bo moja wiedza o Brygadzie jest więcej niż nikła.

Więc po kolei: dyon rozpoznawczy miał w swych strukturach kompanię czołgów rozpoznawczych (wzmiankowane 13 szt. tankietek). Natomiast 101 kompania (rozpoznawcza)czołgów lekkich (13 szt.) było niejako "tworem autonomicznym", i dysponowano ją wedle aktualnych potrzbe (np. podczas walk w Beskidzie Wyspowym płk. Maczek przydzielił jeden pluton (6 szt. tankietek) 24pu, a drugi 10psk. Było to bardzo mądre i nowatorskie posunięcie, gdyż pułkom zmotoryzowanym bardzo brakowało szwadronów rozpoznawczych, jednak po utracie "Vickersów" plutony te musiały wrócić do macierzystej kompanii, która od tej pory "robiła" za czołgi).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

- szwadron zmotoryzowany;

W sile plutonu piechoty. Z tym że te w gruncie rzeczy drużyny, miały na dwudziestu ludzi trzyerkaemy.

Paradoks, czy Święcicki rozumiał organizację piechoty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kupiłem książkę E. Bronisz Pikało "Ułańska legenda" o tejże brygadzie (beletrystyka).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Kupiłem książkę E. Bronisz Pikało "Ułańska legenda" o tejże brygadzie (beletrystyka).

Mam ją, ale według pracowników Muzeum 24pu na tą publikację szkoda kasy - krytykują ją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.