Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Półwysep Iberyjski

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Chciałbym tu otworzyć dyskusję i rozmowy wszelakie związane z obecnością fenicką i ich polityką na półwyspie Iberyjskim a w dalszej perspektywie i kartagińską polityką względem tego półwyspu. Jest to trochę odległy dla mnie temat, dlatego z chęcią poczytałbym opinię innych, czy dowiedział się o jakiś szczególnie polecanych przez was stronach www czy książkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Iberia :) , ten piękny kawałek Europy ma fascynującą historie , kolonizowany przez Fenicjan , Kartagińczyków , Greków i Rzymian , zajmowany przez Wizygotów i Arabów , przywracany na łono chrześcijaństwa w ramach Rekonkwisty , ale zacznijmy ab ovo , przed ww tereny półwyspu zamieszkiwali rodzimi mieszkańcy :

http://www.arkeotavira.com/Mapas/Iberia/Populi.htm

Jak widać na mapie , tereny kolonizowane przez Greków , Fenicjan , czy Kartagińczyków to głownie wybrzeża , jak daleko w głąb lądu sięgały wpływy np: Kartaginy ? to rzecz nie do końca pewna .

Wiadomo jedynie na pewno , ze w 236 p.n.e. Kartagińczycy zdecydowali się skierować swoją ekspansję ku Hiszpanii , w której wcześniej zakładam musieli mieć co najmniej faktorie handlowe . Hamilkar z rodu Barkidów , zmusił do posłuszeństwa niektóre ludy i zajął kopalnie złota i srebra w górach Morena. Kartagińczycy nigdy nie podbili całego Półwyspu , sam Hamilkar do swojej śmierci prowadził wyprawy na północne i zachodnie części Iberii .

Resztę tematu niezawodnie rozwinie Szanowny Furiusz :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

A. González-Ruibal, Past the Last Outpost: Punic Merchants in the Atlantic Ocean (5th–1st century BC), "Journal of Mediterranean Archaeology" t.19, z.1 (2006), zbiera dane jakie mamy na temat obecności Fenicjan czy Kartagińczyków na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego. Od razu dodajmy - danych tych nie ma za wiele, koncentrując się głównie na zachodnich i północnych wybrzeżach półwyspu iberyjskiego, to odnosi się też do znalezisk z zachodniej Afryki, zwłaszcza do Mogador. Warto się zapoznać tak dla czystej ciekawości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

E. Ferrer-Albeda, R. Pliego-Vazquez, Carthaginian Garrisons in turdentia. the monetary Evidence [w:] Money, Trade and Trade Routes in pre-Islamic North Africa, pod red. A. Dowler, E. R. Galvin, Londyn 2011, s.33-41

Popularnie uznaje się, że przed działaniami Barkidów na terenie półwyspu iberyjskiego, Kartagina nie była militarnie zaangażowana na tym obszarze. W V wieku (bardziej w 2 połowie) osady fenickie na półwyspie iberyjskim przechodzą szereg zmian co do produkcji ceramiczne (wprowadzenie nowych modeli, zanik starszych), zmiany w obrządku pogrzebowym i w sferze kultu. Przy tej okazji znacznie wzmacniają się miasta Gadir i Ebusa. Uznano więc, że powstała federacja miejscowych miast punickich mająca na celu samoobronę przed miejscowymi plemionami pod dominacja tychże dwóch miast, zwłaszcza zaś Gadiru. Sytuacja dość zbliżona do tej jaka miała miejsce na terenie państwa bosporańskiego.

Problem polega na tym, że od czasu jakiegoś odkrywamy sporo monet, zwłaszcza w skarbach, typu sardo-punickiego czy sykulo-punickiego, a wiec monet Kartaginy, w rejonie Carmo (dziś Carmona) czy Fuentes de Andalucia. Monety te są niewątpliwie własnością żołnierzy kartagińskich którzy z jakiegoś powodu zostali tu ściągnięci. Dodatkowo dokonano tego w 2 połowie IV - początkach III wieku aC.

Autorzy spekulują, że miejscowa federacja miast fenickich nie radząc sobie z utrzymaniem spokoju na tym terenie wezwali na pomoc Kartagine, która w zamian za trybut w postaci głownie zapewne metali, zapewniała im ochronę przeciw miejscowym plemionom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.