Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kieks

Holocaust jako doświadczenie ekstremalne-zjawiska wybrane.

Rekomendowane odpowiedzi

Kieks   

Siema mam temat na Mature Problem holocaustu jako najtragiczniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości ma ktos moze jakies materialy na ten temat ?? jesli byście mogli to napiszcie o tym

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JJ   

a biblioteki już pozamykali?

jest taka ciekawa książeczka wydana przez UJ w 2005 r. pt. Dlaczego należy nauczać o Holocauście tam jest dużo odpowiedzi na twoje dość ogólne pytanie? poza tym jak wy sie teraz przygotowujecie na maturę przecież połowa odpowiedzi na ten temat jest w poslkiej literaturze pięknej - Borowski Nałkowska Krall Zdążyć przed Panem Bogiem nawet ci któryz są tylko kinomanami odnajdą dziesiątki przykładów - popatrz jak ten temat oddziałuje na nas, współczesnych, którzy żyją 62 lata po tj zbrodni. pomyśl.

ostatnio Rootwater w swojej piosence Hava Nagila zawarł motyw Holocaustu:

Matkę moją, córkę swą, rzuciłaś przez mur, ja twojej śmierci do dziś noszę brzemię Nie obrzezali mnie, bo tajemnica babki, matki, ojca trwa Córka już chrzczona, wnuk holokaustu o ciszę w sobie dba Pola , ejwa-ve-ejma – Polska-nienawiść-i-strach, Żyd-chuj-cyklista, Jechudi-pin-rochew ofanajim Tańczyć i rzygać, tańczyć i rzygać, tańczyć i rzygać Lirkod-ve-lehaki, lirkod-ve-lahaki, lirkod-ve-lehaki Sheli zimra, mój spiew, kulam

popatrz wkoło i zobacz jak to przenika dzisiejszą przestrzeń. pomyśl o starych ludziach, którzy nie chcą mówić i przełączają w tv filmy o wojnie bo nie mogą ich znieść.

poczytaj wiersze które powinniśćie mieć w szkole:

Różewicz "Ocalony", "Drzewo" Słomińskiego ten jest z ojczyzny mojej. dobra jest też książka Szuchty i Trojańskiego Holocaust Zrozumieć Dlaczego? to pozycja od której możesz zacząć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Problem holocaustu jako najtragiczniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości

Czy w tym "naj-" nie ma jakiegos haczyka? Czy rzeź Ormian była mniej tragiczna? Przeciez to zdarzenie przekonało Hitlera, że moze bezkarnie popełniać zbrodnie i nikogo to nie bezie obchodziło...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JJ   

No coś takiego ja w życiu nie słyszałem o tym by Adolf Alojzewicz opierał swe działania na precedensie ormiańskim, który był jednak czymś innym niż Szoa.

Nie zgadzam się na to dewaluację Holocaustu w imię innego podchwytliwego pytania - czy może śmierć innych ludzi była mniej tragiczna. Ale rzeź rzezią a to co się działo w Auschwitz czy w Bełżcu ma z tym niewiele wspólnego - pod względem ideologicznym, logistycznym i swojej skali.

Jeszcze jeden motyw w literaturze mi się przypomniał - wiersz Apollo i Marsjasz Z.Herberta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci; liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?.

Adolf Hitler 1939.

Na dodatek tej rzezi do dzis połowa świata w ogole nie uwaza za ludobóstwo. Co wiecej w ostatnich latach w Darfurze zamordowano setki tysiecy ludzi, miliony wygnano z domów i zyją dzis na granicy egzystencji. w tym samym czasie u nas problemem jest czy zdążymy zbudowac stadion do 2012 roku. Czy to nie przypomina tej nieszczęsnej karuzeli pod murem getta?

To dwa przykłady ludobójstwa, pierwszy był preludium do holokaustu i jest tragiczny bo do dzis pół swiata w ogóle nie uważa tego za ludobójstwo. Drugi dzieje się na oczach całego świata, który rzekomo już miał nauczke i podjął postanowienie, że niby "nigdy wiecej".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JJ   

no tak, rzeczywiście wielu nie chce tego uznać.tu racja.

i rzeczywiście anie jedna ani druga zbrodnia nie zapobiegają kolejnym. ale takie jest prawo historii... patrz - mój podpis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czas najwyższy zabrać się do pisania pracy licencjackej. Niestety mam niesamowity problem z napisaniem planu pracy.Oczywiście nie chcę się nikim wyręczać.

Zwracam się z prośbą o pomoc w rozpoczęciu pisania planu pracy.

Temat:Holocaust jako doświadczenie ekstremalne-zjawiska wybrane.

Literatura którą przeczytałam to:

Byłem Asystentem doktora Mengele- wspomnienia węgierskiego lekarza, jednego z kilku ocalałych członków Sonnderkommanda,

Matka dzieci Holocaustu-Ireny Sendlerowej przedstawiać nie trzeba ,

Ja z krematorium Auschwitz.- Książka autorstwa Igora Bartosika i Adama Willmy opatrzona sugestywnym tytułem „Ja z krematorium Auschwitz” będąca zapisem rozmowy z Henrykiem Mandelbaumem (1922-2008) – więźniem nr 181970 i członkiem Sonderkommando w KL Auschwitz.

Czy to jest człowiek - Primo Levi - niezwykła książka, stanowi studium niektórych aspektów życia w społeczności więźniarskiej.

Dzieciństwo w pasiakach - Bogdan Bartnikowski: Zbiór opowiadań o dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Serdecznie proszę o wszelkie wskazówki dotyczące planu pracy. Z góry dziękuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cała przedstawiona literatura wskazuje, że chcesz skupić się jedynie na przestrzeni obozów, a gdzie getta?

Witam.

Właściwie szukałam dokumentów, czy lieratury związanych ze zbrodniami hitlerowskimi w gettach ale niesety nie znalazłam niczego ciekawego.

Tak naprawdę to właśnie sama nie wiem od czego zacząć przy pisaniu tej pracy?

Myślę zę jak stworzyłabym juz jakąś koncepcję było by mi duzo łatwiej.

Na chwilę obecną mam :

Wstęp:

kilka słów o holocauście

główny cel pracy

co będzie zaware w poszczególnych rozdziałach

na czym praca będzię się opierać

Rozdział I

zagadnienia i teoria wiązana z holocaustem

Rozdział II

czym był holocaust

polityka nazistów wobec żydów

Rozdział II

zagłada żydów

eksterimacja w Europie

Rozdział III

Skutki holocaustu

Podsumowanie

Posumowanie okresu holocausu.

Problem w tym że nie wiem czy tak może być?

Proszę o wszelkie uwagi.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.