Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Działania Japonii w 1941r.

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

Witam. Zastanawiam się dlaczego Japonia nie wkroczyła na ziemie ZSRR po wypowiedzeniu wojny Sowietom przez III rzeszę. Przecież wtedy mieli bardzo dobrą okazję, większość wojsk Radzieckich poszła na zachód i wątpię aby ZSRR postawiła duży opór. W tym samym roku zaatakowali USA. Nie widzę troszkę w tym sensu. Czy Japonia obawiała się że kiedy wkroczą do ZSRR to USA im wypowie wojnę? Jeśli tak to czy mieli czego się obawiać? USA stosowała politykę izolacyjną i jeśli Niemcy wypowiedzieli WB. wojnę to i tak USA ograniczyła się do pomocy w postaci dostarczaniu sprzętu i surowców.

Kolejna kwestia czy Hitler nie przekonywał Japonii do wkroczenia na teren ZSRR? Czy Japonia wiedziała o planie Barbarossa?

Zapraszam do dyskusji :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

To jak zawsze jest skomplikowane zagadnienie, ale generalnie przyczyny są dwie.

Pierwsza to taka, że Japończycy walczyli o zdobycie źródeł surowców, ropy przede wszystkim (amerykańskie embargo za japońską agresję na Chiny). "Pod nosem" mieli pola naftowe w Indiach Holenderskich (czyli Indonezji) więc ich zajęcie oznaczało szybkie i bezpośrednie korzyści. Na kontynencie nic takiego nie było. O ile w ogóle coś wówczas wydobywano na radzieckiej Syberii (wątpię) to na pewno niedużo; a Indie Hol. to był wówczas 4. czy 5. producent na świecie. ZSRR też był wówczas wielkim producentem ropy ale wydobycie koncentrowało się w rejonie Morza Kaspijskiego, a więc praktycznie po drugiej stronie kontynentu, poza zasięgiem Japończyków.

Po drugie japońskie wojska lądowe zaangażowane były już na wielką skalę w trwający od kilku lat podbój Chin. Otwarcie nowego frontu z ZSRR wymagałoby użycia podobnie wielkich sił lądowych. Odbiłoby się to na działaniach w Chinach, skąd trzeba by pewnie trochę zabrać, trzeba by też bardzo dużo ludzi zmobilizować. Atak na te wszystkie wyspy na południe od Japonii opierał się zaś w pierwszym rzędzie na siłach floty i lotnictwie pokładowym - tego Japończycy mieli mnóstwo - i relatywnie niewielkich oddziałach lądowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.