Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fodele

6745

Recommended Posts

fodele   

W I w.n.e. w okolicach Fajum żyła społeczność, która sama siebie określała nazwą „6745”. Prawdopodobnie nazwa ta wywodzi się z ilości pozostałych przy życiu potomków lub – jeszcze pewniej – od ilości pierwotnych członków-założycieli tejże wspólnoty. Uważa się, że pierwsi mieszkańcy Fajum byli greckimi najemnikami walczącymi dla Ptolemeuszy. Dostali oni w Egipcie ziemię, a sami przyjęli egipski sposób życia.

Wniosek taki wysnuto z faktu, iż po zajęciu Egiptu przez Rzymian nowi okupanci nałożyli dużo wyższe podatki na Egipcjan, dla Greków uchwalając jednocześnie spore ulgi podatkowe (np. w Aleksandrii). Mieszkańcy Fajum również płacili niskie podatki, stąd zakłada się, że mogli być Grekami.

Tylko tyle udało mi się dowiedzieć z artykułu poświęconego ratowaniu portretów z Fajum.

Czy Wam może wiadomo coś więcej o tajemniczych 6745?

widiowy7   

Sekta.

Bo jeśli to potencjalnie Grecy, to nadając sobie swoistą nazwę mogli się chcieć wyalienować z greckiej społeczności.

A nie mogli to być jacyś pierwotni chrześcijanie?

fodele   

Niestety nic nie wiem... Jak wspomniałam, wyczytałam to przy okazji lektury artykułu o konserwowaniu portretów z Fajum. Okazało się, że 3 portrety, które do tej pory zalegały w magazynach Ashmolean Museum należą właśnie do przedstawicieli wspólnoty "6745". Najstarszy z nich zdobił trumnę młodej kobiety "bogatej z domu" (jasna cera) i pochodzi z 55-70 r.n.e. Znaleziony został w roku 1911 przez wielkiego Flindersa Petrie. Dwa kolejne to portrety mężczyzn, z tym że już o 100 lat młodsze.

Z tekstu nie wynika jednak na jakiej podstawie konserwatorzy stwierdzili, że portrety przedstawiają członków "6745". Podpis? Jakiś szczególny znak?

A sama numeryczna nazwa wydaje mi się niezwykle dziwna, nieprawdaż?

Edited by fodele

widiowy7   

A sama numeryczna nazwa wydaje mi się niezwykle dziwna, nieprawdaż?

Przestawiony ciąg cyferek? Rzymskich?

Dla mnie cały czas sekta. I podejrzewam jednak chrześcijan.

I tyle mojego, moja droga fodele :)

Guest dimitris   
Guest dimitris

Przestawiony ciąg cyferek? Rzymskich?

Dla mnie cały czas sekta. I podejrzewam jednak chrześcijan.

I tyle mojego, moja droga fodele :)

Mnie się te cyfry od razu kojarzą z kodem PIN, lub przynajmniej kodem klawiatury systemu alarmowego. A co o tym Deniken pisał ?

fodele   

Że Dimitrisowi wszystko będzie się kojarzyło z urządzeniami alarmowymi, to dla mnie akurat jasne - choroba zawodowa ;) Ale dlaczego widiowy trwa przy sekcie, tego nie rozumiem i domagam się wytłumaczenia :huh::rolleyes:

Dodam jeszcze, że autorką wersji, iż cyfry 6745 oznaczają pierwotną liczbę najemników greckich jacy osiedlili się w Fajum jest niejaka Susan Walker ze wspomnianego zacnego muzeum.

A nie mogli to być jacyś pierwotni chrześcijanie?

W latach 55-70 ne? Tak szybko chyba chrześcijaństwo do Fajum nie dotarło.

Edited by Widłobrody

widiowy7   

Że Dimitrisowi wszystko będzie się kojarzyło z urządzeniami alarmowymi, to dla mnie akurat jasne - choroba zawodowa ;) Ale dlaczego widiowy trwa przy sekcie, tego nie rozumiem i domagam się wytłumaczenia :huh::rolleyes:

Dodam jeszcze, że autorką wersji, iż cyfry 6745 oznaczają pierwotną liczbę najemników greckich jacy osiedlili się w Fajum jest niejaka Susan Walker ze wspomnianego zacnego muzeum.

Sekta to mi się rzuciła na myśl, gdy podałaś, że sami się nazywali 6745. Jakieś takie skojarzenie, bez logicznego uzasadnienia.

Widłobrody

W latach 55-70 ne? Tak szybko chyba chrześcijaństwo do Fajum nie dotarło.

fodele

Okazało się, że 3 portrety, które do tej pory zalegały w magazynach Ashmolean Museum należą właśnie do przedstawicieli wspólnoty "6745". Najstarszy z nich zdobił trumnę młodej kobiety "bogatej z domu" (jasna cera) i pochodzi z 55-70 r.n.e. Znaleziony został w roku 1911 przez wielkiego Flindersa Petrie. Dwa kolejne to portrety mężczyzn,

z tym że już o 100 lat młodsze.