Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tomasz N

Landszaft

Recommended Posts

Tomasz N   

W posiadaniu mojej rodziny jest landszaft przedstawiający widok w górach. ma on wymiary 85 x 27 cm. Z względów "rodzinnych" podejrzewam, że mogą to być okolice Wałbrzycha jakieś 100 lat temu. Cy ktoś znający Sudety jest w stanie zidentyfikować miejsce ? Ze względu na rozmiar podaję skan na trzech mocno zachodzących planszach + szczegół miejscowości w większej dokładności. Może Leuthen czegoś się domyśli.

landszaft1-1.jpg

landszaft1-2.jpg

landszaft1-3.jpg

detal

landszaft4-1.jpg

Tomasz N   

Poszedłem Twoim śladem i wychodzą mi okolice Miłkowa

ponieważ linki nie chodzą wklejam nie moje zdjęcia (za co przepraszam autorów)

widok od Myślakowic na Śnieżkę

my%2525C5%25259Blakowice.jpg

widok od Miłkowa

mi%2525C5%252582k%2525C3%2525B3w.jpg

Edited by Tomasz N

Tomasz N   

No to przestrzeń już mamy, zostaje czas. Nie widzę kolei czyli widok sprzed 1895 r. (wtedy ją zbudowano).

To jest Karpacz (Krummhubel), a widok jest z Księżej Góry.

Możliwe ze Karpacz ( dziś to wygląda zupełnie inaczej ) , a bardzo podobny landszafcik widziałem , w którymś z sudeckich schronisk , czy aby nie w schronisko Strzecha Akademicka , czy Szwajcarce kolo chałupy ?

Przejdę się i sprawdzę .

harry   

Kolei nie widać :)

Na pewno po 1908, bo widać dawny kościół ewangelicki, zbudowany za pieniądze kajzera w 1908, obecnie kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

TU JEST WIDOK z około 1900, jeszcze bez kościoła.

Tomasz N   

Myślę, że można osiągnąć większą dokładność. To jest wiosna 1909 r.

Na obrazie jest kościół pw. Serca Jezusa, a nie ma pw. Nawiedzenia NMP. Znaczy jest, ale dość niestarannie wretuszowany. Ten drugi zbudowano latem i jesienią 1909 r., na Śnieżce jest śnieg, zatem zostaje tylko wiosna 1909.

Niestaranność polega na tym, że go wdrapano tylko na dwóch płytach poligraficznych i nie dość że nie "wygląda", to jeszcze prześwituje w nim nietknięty obrazek z niepoprawionych płyt.

A to widok na punkt widokowy:

karpacz1.jpg

harry   
Niestaranność polega na tym, że go wdrapano tylko na dwóch płytach poligraficznych i nie dość że nie "wygląda", to jeszcze prześwituje w nim nietknięty obrazek z niepoprawionych płyt.

No właśnie, nie mogłem zrozumieć co jest nie tak z tym kościołem. Teraz wszystko jasne.

Możliwe ze Karpacz ( dziś to wygląda zupełnie inaczej )

To, że to Krummhübel, było dla mnie jasne od samego początku, z Miłkowa czy Mysłakowa nie ma takiego widoku. Trudność polegała na tym, że ja nigdy w rzeczywistości takiej panoramy nie widziałem i dzisiaj też jej nikt nie zobaczy. W latach 80-tych, kiedy nagminnie łaziłem po Karkonoszach, na Księżej Górze był ośrodek wypoczynkowy PZPR-u - wstęp dla maluczkich wzbroniony. Teraz jest ośrodek Urzędu Wojewódzkiego i w dalszym ciągu ciężko się tam dostać. Inna rzecz, że nie ma po co. Stoki góry zarosły drzewami i nie ma już takiej panoramy :mellow:.

Tomasz N   

Tak się zastanawiam, w prawym górnym rogu (trzecie zdj), czy to może być świątynia Wang ?

wang-1.jpg