Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Bitwa o Wał Pomorski i Kołobrzeg

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Punkt liczenia zalezy od punktu siedzenia.....:(

Domyślam się, niemniej te liczby już na pierwszy rzut oka nie wydają się być zbytnio wiarygodne.

To mniej niż 1/4 (ein viertel) pełnoetatowej niemieckiej dywizji - czy w 1944r. zmniejszono kryteria ilościowe u Adolfa ?

To już nawet nie trzeba było ich zmieniać. W '44 ciężko już było Niemcom uzupełniać braki, a co dopiero mówić o początku '45.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

Tak jak pisalem.....zdobycie/obrona Kolobrzegu, Kolberg w 1945 byla i jest traktowana

w literaturze i opracowaniach bardziej w kategoriach propagandowych, niz jako wydarzenie historyczne.

Cytat pochodzi z opracowania na podstawie wspomnien uciekinierow, ktore ukazalo

sie w czasopismie "Junge Freiheit " (o tendencjach radykalno - prawicowych).

Autorowi nie chodzilo o uswiadamianie czytalnika w kwestii etatu dywizji z 1945 roku

tylko o cos innego......

Naturalnie tych liczb - zaloga 3000 zolnierzy i 4 tygodnowe oblezenie miasta/portu

nie mozna brac powaznie......Ale one kursuja.....tak samo jak z naszej strony

liczba 8000 jencow i kilkudziesieciotysieczna zaloga twierdzy Kolberg.

Wnioski sobie moze kazdy sam wyciagnac.

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Po pierwsze:

-bardzo poważne straty-zabito co najmniej 5 tysięcy żołnierzy-tyle znalazłem w książkach i dokumentach.

Kursują różne dane-i zależy co rozumiemy przez Wał Pomorski

Głównymi przyczynami były:

-brak wsparcia lotnictwa i wystarczającego wsparcia czołgów i artylerii,

-niedostateczne wyszkolenie żołnierzy do walki na terenie umocnionym,

-brak polskich oficerów(Rosjanie krzyczeli po rosyjsku do Polaków, Polacy nie rozumieli i koniec)

!?

Dowódcami pododdziałów plutonów,kompanii a na Wale Pomorskim i zdecydowanej większości batalionów byli Polacy.

Sugerujesz że oficerowie wyszkoleni w Riazaniu(trzon kadry oficerskiej I armii) nie znali rosyjskiej terminologii wojskowej?A generałowie Bewziuk,Rotkiewicz i Kieniewicz czy pułkownicy Radziwanowicz i Skokowski zapomnieli po polsku?

To ciekawe - jak wobec tego oficerowie z Riazania zdawali egzaminy?.

-niedostateczne wyposażenie (m.in.brak hełmów i płaszczy, pasów i butów)

Co mają płaszcze i pasy do Wału Pomorskiego?

-brak dostatecznego wsparcia ze strony Rosjan

Po drugie:

-zwycięstwo zostało w cieniu Rosjan i ich dotarcia do Odry w lutym :)

RKKA do Odry doszła pod koniec stycznia i wtedy uchwyciła pierwsze przyczółki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Wolf, wiesz, bez hełmu jakbyś atakował, miałbyś dośc małe szanse przeżycia z powodu odłamków, które leciałby naTwoją głowę, bez płaszcza byłoby Ci trochę zimno w styczniu i lutym, a bez pasa, musiałbyś wszystko w kieszeniach nosic(naboje). Sugerujesz, że w większości byli to Polacy? To wytłumacz mi przytłaczającą większośc z nich o rosyjskich nazwiskach? A może Tałdykin to też Polak według Ciebie? Natomiast J. Korczak stwierdził, że w Wałczu leży 4, 5 tysiąca Polaków na cmentarzu wojsk. A Popławski to Polak był? A może generał Wsiewołod Strażewskij to Polak? Zresztą, do Odry dotarli 1 lutego i jeszcze tego samego dnia zajęli przyczółek na drugim brzegu. Odsyłam do ''Gazety Wojenne'' odc. 87.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Odsyłam do ''Gazety Wojenne'' odc. 87.

Akurat to nie jest najlepsze źródło.

zależy co rozumiemy przez Wał Pomorski

Wał Pomorski jako taki nie istniał, istniała za to Pozycja Pomorska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Zresztą, do Odry dotarli 1 lutego i jeszcze tego samego dnia zajęli przyczółek na drugim brzegu.

Pierwszy przyczolek nad dolna Odra utworzyli zolnierze 1006 pulku piechoty 5 Armii

Uderzeniowej w godzinach przedpoludniowych 31.01. 1945 kolo Kienitz, na polnoc od Kostrzynia.

Nad gorna Odre Rosjanie dotarli wczesniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Albinosie, to co byś mi polecił? Oczywiśncie nie opieram całej swej wiedzy na tym czasopiśmie, acz zauważyłem tam dośc ciekawy artykuł o Pomorzu. Dlaczwego uważasz, że nie jest to najlepsze źródło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mam nadzieję, że nie urażę niczym Albinosa i jego Działu, jeśli napiszę o Kołobrzegu osobny temat, choć istnieje podobny. Uzałem, że ta bitwa potrzebuje oddzielnego tematu.

Jutro mija 64. rocznica zdobycia Festung Kolberg przez żołnierzy Wojska Polskiego.

Niemcy już w listopadzie zaczęli umacniać Kołobrzeg i oglosili go twierdzą. Dowódcą obrony był oberst Fullriede, były farmer z Sambii, poprzednio w Afrika Korps. Bitwa odbyła się w dniach 8-18 marca 1945r. 7. marca uderzyła, jako pierwsza, 6. DP, dnia następnego 3. DP zamknęła pierścień okrążenia od wschodu. 13. marca wprowadzono do walki 4. PCzC i 4. DP. 6. DP natomiast zdobyła Wyspę Solną i sforsowała Parsętę, 4. DP zdobyła rejony dworca, lokomotywownię, tor i warsztaty, niszcząc Panzerzug 72A.

15. marca do Kołobrzegu przybyły posiłki(m.in. batalion alarmowy Kriegsmarine ''Kell''). W nocy z 17. na 18. marca rozpoczął się generalny szturm, zdobyto port oraz wzięto do niewoli ok. 8 tys. jeńców. Jednak główna postać niemieckiego Kolbergu, oberst Fullriede zdołał umknąć na pokładzie niszczyciela Z-43(jednak omal nie zginął w wyniku bombardowania Świnoujścia). Przez cały czas, siły polskie i radzieckie były pod ostrzałem okrętów Kriegsmarine: cięzkie krązowniki ''Lutzow'' i ''Admiral Scheer'', oraz niszczyciele Z-34 i Z-43 oraz torpedowiec T-33. Straty polskie wyniosły 1206 zabitych i zaginionych(a więc więcej niż pod Monte Cassino). Podczas walk zginął w tragicznym wypadku dowódca 1. PLM ''Warszawa'', płk. I. Tałdykin, który we mgle chcąc uniknąć zderzenia ze swoim skrzydłowym, kpt. Lisieckim, uderzył w nasyp kolejowy. 18. marca dokonano powtórnych zaślubin z morzem.

Co sądzicie o tej bitwie? Czy była możliwa skuteczna obrona Kołobrzegu? Jak ona zachowała się w pamięci Polaków i Niemców? Czy istnieją wspomnienia z tego okresu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mam nadzieję, że nie urażę niczym Albinosa i jego Działu,

To już od dawna nie jest mój dział:)

Mam tylko jedno pytanie: jaki jest sens istnienia dwóch bardzo podobnych tematów, zwłaszcza że tamten leży zapomniany? Osobiście sugerowałbym zamknięcie tego, brzytwa Ockhama ponad wszystko...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jak to nie jest? A czyj? To poproszę Moderatora tego Działu(kimkolwiek jest) o przesunięcie mojego postu do tamtego tematu i likwidację tego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.