Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Malwa

Propaganda III Rzeszy (i państw Osi)

Rekomendowane odpowiedzi

I taka konstatacja... ponieważ na ogół przy omawianiu propagandy w III Rzeszy czy wcześniej większość autorów skupia się (co zrozumiałe) na analizie propagandy nazistowskiej i jej oddziaływaniu, tworzy się mylny obraz co do nowatorskiej i wiodącej w tym zakresie roli nazistów.

Otóż wbrew pozorom w Republice Weimarskiej najnowocześniejszymi metodami posługiwali się... socjaldemokraci i do pewnego czasu była to całkiem sprawna machina. Wykorzystywali i radio i film, nawet kopiowali wzory z Ameryki rozdając krawaty i ołówki z napisem "Jestem Demokratą" czy "Demokrata".

To co było novum w propagandzie nazistowskiej to chęć wzbudzenia stanu permanentnej mobilizacji społeczeństwa. W odróżnieniu od innych partii nie poprzestali: na agitacji, pochodach i wiecach w okresie tylko wyborów.

A może się mylę?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Hmm, nie wiem czy tworzyć nowy temat ale mam pytanie do twórcy tego ciekawego tematu czy byłaby możliwość zmienić nazwę tematu na "propaganda państw osi"? Bo moglibyśmy podyskutować o propagandzie Japońskiej i Włoskiej i równie dobrze porównać ową propagandę a zakładanie nowego tematu nie ma najmniejszego sensu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sens mym zdaniem ma (nie wiem co na to Moderator działu) ponieważ były znaczne różnice pomiędzy wykorzystaniem technik propagandowych w różnych krajach.

To może kolega opisze japońską propagandę w nowym temacie (Łyzio się ucieszy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Właśnie jestem w podobnej sytuacji co twórca owego tematu bo też nie mam pojęcia o Japońskiej czy Włoskiej propagandzie a chciałbym trochę się dowiedzieć i podyskutować :) i też chciałbym abyśmy porównywali propagandę owych państw a tworzenie jeszcze 2 tematów o propagandzie Włoskiej i Japońskiej trochę mogłoby zrobić śmietnik.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stworzenie kolejnych tematów (co do poszczególnych krajów) właśnie pozwoli uniknąć śmietnika, wedle mej opinii.

Tu można obejrzeć kilka przykładowych japońskich plakatów propagandowych (oraz USA):

http://www.japonia.org.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=1144&start=0

A tu przeczytać porównanie:

https://www.msu.edu/~navarro6/srop.html

Warto też wpisać w wyszukiwarkę:

Orphant Ann.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy; acz typowy; przykład przygotowania propagandowego w prasie względem innego kraju...

PROMI wydawało dla gazet tzw. Tagesparole będące hasłem dnia, wskazujące na to jakie tematy i w jakim zakresie eksponować.

Hasło; po podpisaniu 25 marca 1941 r. przez Jugosławię "paktu trzech"; na 26 marca zalecało wyeksponowanie tego faktu, włącznie z odnotowaniem komentarzy z prasy światowej.

Tymczasem pucz gen. Simowica znacząco zmienił sytuację, stąd dyrektywa z dnia następnego zakazywała jakichkolwiek informacji o zajściach w Jugosławii.

Tuszując sytuację wyeksponowano wizytę ministra spraw zagranicznych Japonii Matsuoki.

Następnie dość rzeczowo opisano zajścia.

W myśl Tagesparole z 29 marca należało wzmocnić propagandę przeciw Jugosławii.

Stąd pojawiły się tradycyjne głosy o "zabezpieczeniu niemieckich kobiet i dzieci":

"Die Demonstranten unternahmen Angriffe auf deutsche Personen, zerstörten die Auslagen des deutschen Verkehrsbüros und verwüsteten die Räume des Schwabisch - Deutschen Kulturbundes. Die wichtigsten Zentren der Stadt wurden von Militär besetzt, die deutsche Gesandschaft abgeriegelt. In ihr sind die deutschen Frauen in Sicherheit gebracht".

Z początkiem kwietnia "Krakuer Zeitung" donosił o wystąpieniach przeciwko reichsdeutschom.

/Deutschfeindliche Demonstrations in Belgrad, "Krakauer Zeitung" nr 72, 29 III 1941/

Potem nastąpiło wzmocnienie, poczęto pisać o "brutalnych prześladowaniach":

"Vor dem Geubäude des englischen Konsilats kam es zu Ovationen. Es wurden Rufe wie <nieder mit den Deutschen> laut. In den Hausern deutscher Familien in Leibach wurden unter Rufen wie <Tod und Verderben den Deutschen> mit Steinen und Fernsterscheiben eingeschlagen und Hochrufe auf England ausgebracht"

/Nur v. H. der Kroaten der Einberufung gefolgt", "Krakauer Zeitung" nr 75, @ IV 1941/

Ta sama gazeta 7 kwietnia na pierwszej stronie donosi, że w nowej Europie nie ma miejsca na akceptowanie sytuacji w Belgradzie. Tagesparole z 6/7 kwietnia polecało uwypuklić gotowość Jugosławii do wojny (ausserste Kriegsbereitschaft Jugoslawiens).

kiedy tuż przed atakiem niemieckim na Jugosławię ZSRR podpisało pakt z tym krajem, Tagesparole zalecało by nie komentować tego faktu i czekać na meldunek "Deutsches Nachrichten-Buro".

Szerzej ciekawe przykłady Tegesparole z tego zakresu:

W. Boelcke "Waolt ihr den totalen Krieg? Die geheimen Goebbelkonferenzen 1939-1943"

H. Sündermann "Tagesparolen. Deutsche Presseanweisungen aus den Jahren 1939-1945. Hitlers Propaganda und Kriegsführung"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Heh - propaganda pod każdą szerokością geograficzną taka sama. Świetne te plakaty :thumbup:

Moderatorzy też, więc proszę o pisanie dłuższych, niż jedno zdanie posty.// Andreas

Edytowane przez Andreas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci, że nie spodziewałem się, że otrzymam takie materiały. Wiem, że trochę słodzę, ale naprawdę jest to dla mnie niezwykle ciekawy temat i są to nieocenione materiały dla mnie!

Pozdrawiam serdecznie i poproszę o następne jeśli ci się nie nudzi pomaganie innym:)

Ps skąd wiadomo, że pani na zdjęciu to Ewa Braun?

Inkryminowane zdjęcie; jak sądzę; najprawdopodobniej pochodzi z tych skonfiskowanych z prywatnego albumu Ewy Braun, które w Narodowym Archiwum USA odnalazł Reinhard Schulz. Pośród tych zdjęć są takie na której Ewa Braun ustylizowana jest (z poczernioną twarzą) na murzyńskiego aktora Ala Jolsona z filmu "The Jazz Singer".

Tak mi się przypomniało (przez post Amica) pozostawione pytanie bez odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Doro   

Pośród tych zdjęć są takie na której Ewa Braun ustylizowana jest (z poczernioną twarzą) na murzyńskiego aktora Ala Jolsona z filmu "The Jazz Singer".

Jest, gdzieś dostępne to zdjęcie? Czy to jest to? :)

EvaBraunAlJolson.jpg

POLSKA W PROPAGANDZIE I POLITYCE III RZESZY

Czytał ktoś z Was tą książke?? Jest w niej coś ciekawego i wartego wydanych pieniędzy?:)/>

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.