Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2011 - giełda pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Egzamin maturalny z historii tuż, tuż (18 maja) zapraszam do dzielenia się waszymi typami, co do tematów maturalnego wypracowania na poziomie rozszerzonym.

Standardowo stawiam na co najmniej jeden temat związany ze stosunkami Polski, z którymś z sąsiadów na przestrzeni wieków:

- Szwecja

- Rosja

- Turcja

- Litwa

- Czechy

Proponuję sobie dobrze opracować te przekrojówki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

- Szwecja

- Rosja

- Turcja

- Litwa

- Czechy

Proponuję sobie dobrze opracować te przekrojówki.

Węgier już nie będzie ? :D

Ja stawiam na coś ze średniowiecza Polski, dawno takiego tematu nie było.

Zobaczymy 18 maja, mam to szczęście, że zobaczę arkusz 3 godziny przed wami :D, oby tylko nie było XX wieku na eseju, bo słabo umiem ^^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
STK   

Topowe tematy to stosunki z sąsiadami, można przeglądnąć wszystkich sąsiadów (oprócz tych, którzy na maturze już byli, ale kto wie...), dodatkowo sprawy ustrojowe i gospodarcze także lubią się powtarzać. Zwłaszcza parlamentaryzm i złota wolność. W tym roku mamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, warto znać jej postanowienia i zagadnienia związane z Sejmem Wielkim i rozbiorami Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

W tym roku mamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, warto znać jej postanowienia i zagadnienia związane z Sejmem Wielkim i rozbiorami Polski.

Żaden to argument, tak się składa, że rocznicę konstytucji mamy co rok ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tym roku to okrągła 220. rocznica. Tak przy okazji pamiętajcie, że na obrazie Matejki Konstytucję trzyma Marszałek, a nie król (wiele ludzi to myli). Czasem pytania o obraz trafiają się na maturze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anton   

Z pewnością trzeba przyswoić stosunki z sąsiadami, tak jak sugerujecie.

Gdyby było coś w odwołaniu do Konstytucji 3 maja, byłoby mi to naprawdę na rękę, całkiem nieźle czuję się w tym temacie. Wydaje mi się jednak, że wypracowanie może dotyczyć jakiś przemian społecznych.

Nie ukrywam, że bardzo się boję :) Wydaje mi się, że moja wiedza jest chaotyczna i nieuporządkowana.

Życzę powodzenia wszystkim maturzystom! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Wydaje mi się, że moja wiedza jest chaotyczna i nieuporządkowana.

Absolutnie normalne uczucie. Jak tak mam przed każdym egzaminem ;)

Jeśli będzie konstytucja 3 maja to lekko się zdziwię. Zawsze mi się wydawało, że układający matury starają się unikać tematów rocznicowych. Ale może to tylko błędne wrażenie...

Tak czy inaczej powodzenia :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rocznice to zazwyczaj pewniak do nie bycia na maturze ; ) Jednak temat z zagadnienia demokracji, parlamentaryzmu, konstytucjonalizmu to niezły temat na maturę.

W maju 6 dni przed maturą z historii mamy rocznicę zamachu majowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
STK   

Od kilku lat są właśnie stosunki z sąsiadami. Rok temu była Francja, wcześniej Węgry. Był też temat o skutkach traktatu krakowskiego, co wymagało napisania o stosunkach Polski z Prusami. Dlatego temat z zakresu stosunków z sąsiadami to chyba jedyny temat, który ma realne szanse pojawienia się na maturze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jak najbardziej możliwe. Chyba, że komisja zdała sobie sprawę, że wszyscy stawiają na stosunki międzynarodowe i nas zaskoczą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego się boję, że mogą nas zaskoczyć. Należy jednak zauważyć że z roku na rok matura z historii staje się coraz prostszym egzaminem, a układający chcą zachęcić młodzież do zdawania tego mało popularnego przedmiotu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.