Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

- usunąć herb Litwy (należy im się za zdrajcę Radziwiłła),

Po grząskim gruncie stąpasz Waszmość ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

No przecież każdy kto czytał Sienkiewicza wie że Radziwiłł to był podły zdrajca i sprzedawczyk!

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Browning   

@Kadrinazi

Tak wlasnie o to chodzi. W owych czasach nie bylo przeciez flag panstwowych. Mi chodzi o cos, co byloby flaga Rzeczypospolitej Obojga Narodow na pocz. XVII w. gdyby wowczas byl taki koncept.

Np. flaga krolestwa Francji, albo flaga Anglii sa dla tamtych czasow nawet oczywiste - bo byly bandery na okretach. Co prawda obie byly zasadniczo biale ;o)

@Maxgall, rozumiem Twoj sarkazm. Ale ja bym usunal herb Wazow tylko dlatego, aby wyabstrahowac flage od rodu panujacego.

Co do podobienstwa flagi tej do austriackiej - to troce jest problem. Ale gdzies widzialem flage polska z czterema pasami, wtedy by, eh, pasowalo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No przecież każdy kto czytał Sienkiewicza wie że Radziwiłł to był podły zdrajca i sprzedawczyk!

;)

I wie, że koncerz służył do walenia po głowach zbrojnych w misiurki :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Np. flaga krolestwa Francji, albo flaga Anglii sa dla tamtych czasow nawet oczywiste - bo byly bandery na okretach. Co prawda obie byly zasadniczo biale ;o)

Eee... dla Anglii? Zasadniczo biała? Jak mniemam nie masz na myśli tej białej z czerwonych krzyżem?

@Maxgall, rozumiem Twoj sarkazm. Ale ja bym usunal herb Wazow tylko dlatego, aby wyabstrahowac flage od rodu panujacego.

To teraz bardziej poważnie.

W XVII wieku nie było flagi państwowej. Państwo uosabiał król, który również był prawem i stanowił prawo. Tak więc znakiem państwowym była chorągiew królewska. Jeżeli chcesz na poważnie „przypomnieć” dawną wielkość Rzeczypospolitej, to wydaje mi się że powinieneś to zrobić z całym dobrodziejstwem inwentarza, a wszelkie ingerencje (wycinanie niewygodnych elementów) będzie – tak jak to napisał Kadrinazi – Twoją luźną wariacją na ten temat.

Zresztą takie flagi/chorągiewki można kupić na straganach znajdujących się w pobliżu atrakcji historycznych – ja mam w domu taką z okresu Władysława Jagiełły, kupiona bodajże w Malborku. Teraz tylko wystarczy wpłynąć na producentów, aby przy okazji takich imprez jak VIVAT VASA! pojawiły się chorągiewki z czasów Zygmunta III, Władysława IV czy też innych królów elekcyjnych (chociaż chciał bym zobaczyć kto by się skusił na zakup chorągwi wygnańczej Jana Kazimierza ;) ).

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Browning   

Dzieki, Maxgall, o to wlasnie mi chodzilo. Czyli - musze ruszyc moj tylek i pozwiedzac atrakcje historyczne w kraju przodkow moich. Moze w Zamku Krolewskim w W-wie byloby cos z czasow Zygmunta Augusta chociaz? Jesli chodzi o bandere - czy jest jakies muzeum Bitwy pod Oliwa?

Flaga Anglii - tak myslalem wlasnie o tej. Blad? Ale to temat nie na to forum.

Eee... dla Anglii? Zasadniczo biała? Jak mniemam nie masz na myśli tej białej z czerwonych krzyżem?

To teraz bardziej poważnie.

W XVII wieku nie było flagi państwowej. Państwo uosabiał król, który również był prawem i stanowił prawo. Tak więc znakiem państwowym była chorągiew królewska. Jeżeli chcesz na poważnie „przypomnieć” dawną wielkość Rzeczypospolitej, to wydaje mi się że powinieneś to zrobić z całym dobrodziejstwem inwentarza, a wszelkie ingerencje (wycinanie niewygodnych elementów) będzie – tak jak to napisał Kadrinazi – Twoją luźną wariacją na ten temat.

Zresztą takie flagi/chorągiewki można kupić na straganach znajdujących się w pobliżu atrakcji historycznych – ja mam w domu taką z okresu Władysława Jagiełły, kupiona bodajże w Malborku. Teraz tylko wystarczy wpłynąć na producentów, aby przy okazji takich imprez jak VIVAT VASA! pojawiły się chorągiewki z czasów Zygmunta III, Władysława IV czy też innych królów elekcyjnych (chociaż chciał bym zobaczyć kto by się skusił na zakup chorągwi wygnańczej Jana Kazimierza ;) ).

pozdr

Edytowane przez Browning

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Czyli - musze ruszyc moj tylek i pozwiedzac atrakcje historyczne w kraju przodkow moich. Moze w Zamku Krolewskim w W-wie byloby cos z czasow Zygmunta Augusta chociaz? Jesli chodzi o bandere - czy jest jakies muzeum Bitwy pod Oliwa?

Z tym że nie wiem czy gdziekolwiek takie coś można znaleźć – ostatnio odwiedziłem kilka takich miejsc i nie zauważyłem na straganach/stoiskach z pamiątkami żadnej flagi/chorągiewki związanej z RON.

Nie ma muzeum Bitwy pod Oliwą, ale za to jest w Gdańsku Centralne Muzeum Morskie. Z tym że również nie przypominam sobie żadnych bander z XVII wieku tam wystawianych, ani żadnych upominków na takich banderach wzorowanych.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze chodzi mi o flagę RON, czy tez jedna z licznych flag, które były wówczas używane jako flaga państwowa. Bardzo mi się podoba np. flaga Władysława IV - czerwono-biało-czerwono-biała.

Myślę też, ze bandera Marynarki Królewskiej wyglądałaby fantastycznie np. na Starnberger See.

To by być w zgodzie z historią: warto nadmienić, że dla ówczesnych owa flaga nie była "czerwono-biała", ale o tym pewniej i szerzej nadmieni Kadrinazi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Kolega Browning swego czasu narzekał, że czerwono-biało-czerwona chorągiew z tzw. „Rolki Sztokholmskiej” za bardzo kojarzy się z lagą austriacką.

W wydanej niedawno książeczce opisującej Chocim 1621 (z serii Zwycięskie Bitwy Polaków) znajduje się ilustracja (również fragment „Rolki…”) przedstawiająca chorągiew niebiesko-czewono-białą. Ta to się dopiero kojarzy!

Powinni tego zabronić!!!

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.