Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jurcys

Szermierka Historyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Jurcys   

Salve!

Jako, że jest ot mój pierwszy wpis na tym forum, wtedy pozwolę się przedstawić.

Nazywam się Jurek, Jurcyś - to najczęstszy pseudonim jakim się posługuję i jakim zwracają si do mnie znajomi. Jestem studentem Chemii, niemniej pasja od najwcześniejszych lat rzuciła mnie na tory sztuk walki, i po ponad 12 latach poszukiwania i przedzierania się poprzez rozmaite style i szkoły nie tylko w Polsce ale i na całym świecie udało mi się odnaleźć w jednej dziedzinie, gdzie też działam od 5 lat.

Szermierka historyczna. Od dwóch lat jestem młodszym instruktorem w szkole, założonej przez Stowarzyszenie Stanica, do którego należę i razem prowadzimy zajęcia dla każdego z zakresu szermierki historycznej.

Akademia Europejskich Sztuk Walki ESPADON.

Szermierka historyczna jest także moja specjalizacja i w tej dziedzinie mogę spokojnie podjąc polemikę, a zarazem odpowiedzieć na wiele pytań, do zadawania których zapraszam.

Ze względu na istnienie podobnego tematu na stronie, wolałbym rozgraniczyć naszą formę interpretacji określenia szermierki historycznej. Dla nas podstawowym narzędziem jest historia i nasza skuteczność opieramy na dokonaniach wielkich mistrzów broni, według traktatu, którego ćwiczymy. Każdy traktat, oczywiście, nie tylko analizujemy od strony teoretycznej, ale co najważniejsze od strony praktycznej na polu turniejowym, inscenizacyjnym i innych wielu możliwościach. W naszych szeregach można spotkać ludzi zajmujących się rekonstrukcją i szermierką u ich początków w Polsce (ponad 15 lat).

W naszym repertuarze znaleźć możemy miedzy innymi: miecz i puklerz, miecz długi, szablę, rapier, laskę irlandzką, włócznię oraz szpadę. Początkowo uczymy przekrojowo, tak, by każdy po skończeniu podstawowego kursu, mógł kształcić się w zakresie swojej specjalizacji. Prowadzimy także zajęcia dla dzieci (9 -12), gdzie poprzez zajęcia z szermierki, interesujemy je historią i dawną kulturą naszego kraju.

Na zajęcia zapraszamy nie tylko fanów walki, ale i ludzi, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze sztukami walki. Nasze zajęcia mają tez charakter ogólnorozwojowy, co zapewniają nam musztry i dryle z różnych epok. Kształcimy nie tylko umiejętność walki, ale zarazem umiejętność działania w grupie i improwizacji oraz siłę charakteru.

Poniżej prezentuje krótki spot reklamowy szkoły

A zarazem stronę, będącą portfolio mojej szkoły:

http://espadon.stanica.eu/

Zapraszam każdego chętnego na terenie Krakowa i Nowego Wiśnicza, a zarazem wkrótce będziemy otwierać filię w Kielcach.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jurcys   

A jaki traktat w zakresie szabli służy wam do nauki i doskonalenia?

Szabla jest bardzo ciężkim zjawiskiem jeżeli chodzi o systematykę.W zasadzie problem stanowi fakt, ze tradycja szkolnictwa rodzimego dla nas nie istnieje w formie pisanej. Wszystkie techniki i metodyka zostały przekazywane w formie ustnej. Podstawowe aspekty, jak każdy bierzemy z nomenklatury Starzewskiego, który to opisał na lamach swego pamiętnika nauki jego brata, niemniej resztę musimy analizować poprzez opisy pojedynków, kodeksy i pozostałości jakie prezentują dalsze formy analizy sztuki władania szablą w środkowej Europie.

Oczywiście całkowicie odchodzimy od zjawisk takich jak Hutton, czy Durski lub Mankowski. Jednocześnie prezentujemy ciekawostki takie jak system francuski, czy włoski w traktatach takich jak Angelo, Girard czy też choćby systemów opisanych na łamach pierwszej encyklopedii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.