Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
czytacz1967

Emilia Plater i ....

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się spytać czy tylko Emilia Plater? Może inne kobiety brały udział w Powstaniu Listopadowym ? A co dał udział Emili? Chyba jej oddział miał duże straty ... sad.gif

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głownie to stanowiła kłopot i balast.

Ksawery Bronikowski; powstaniec; odnotował w swych wspomnieniach:

Emilia Plater umykająca przed goniącymi tuż Kozakami przez wrota na wpół otwarte zaczepia się o nie i spada z konia, którego nie może utrzymać. Kiekiernicki nie waha się w tak niebezpiecznym razie zatrzymać swojego, podejmuje ją, zmusza ażeby wsiadła na jego konia, zacina go, a sam w kilka chwil dostaje się w niewolę”.

Oczywiście, że były inne i to znacznie bardziej zasłużone i mężne.

Na Litwie - Maria Prószyńska, Maria Raszanowiczówna, Kunegunda Ogińska, 16-letnia Wilhelmina Kasprowiczówna z Oszmiany która zginęła od dwóch kul w bitwie pod Ponarami.

Niezwykłą odwagą odznaczyła się służąca w kawalerii żmudzkiej porucznik Antonina Tomaszewska.

http://kurierwilenski.lt/2010/01/08/antonina-tomaszewska-%E2%80%94-porucznik-jazdy-zmudzkiej/

W Królestwie Polskim za swą postawę została odznaczona Virtuti Militari służąca w kawalerii Barbara Bronisława Czarnocka. Tym samym orderem uhonorowano felczerkę Józefę Rostkowską (Kluczycką). Wiele kobiet walczyło w męskim przebraniu, jak na przykład Zofia Kodrębska.

F. BoberskaO Polkach, które się szczególniej zasłużyły Ojczyźnie w powstaniu listopadowem

D. Wawrzykowska – Wierciochowa "Sercem i orężem ojczyźnie służyły. Emilia Plater i inne uczestniczki powstania listopadowego 1830–1831"

http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=4721&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głownie to stanowiła kłopot i balast.

[...] zaczepia się o nie i spada z konia,

Znaczy się, ciągle jej się zdarzają takie wpadki.

Czy to odosobniony przypadek?

Jeżeli tylko jeden to trudno utrzymać tezę, że była balastem. Najlepszym mogą zdarzyć się głupie wpadki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak tragicznych w skutkach wpadek to już raczej nie miała. Faktem jest jednak, że wciąż byla namawiana na opuszczenie oddziałów, czego o A. Tomaszewskiej nie slychać.

Profesor Józef Bachórz ujął to dość oględnie:

Plater odgrywała w powstaniu litewskim rolę faktycznie skromną, jeśli tę rolę opisywać w kategoriach udziału żołnierskiego. Nie tylko nie dowodziła oddziałem i nie miała stopnia oficerskiego, ale swoją obecnością sprawiała zwierzchnikom niejaki kłopot w chwilach gorętszych”.

i tenże sam:

Wszystko, co by sceptykowi mogło rozproszyć wątpliwości i przemówić do wyobraźni jako argument na rzecz »rycerskich czynów« bohaterki, okazuje się po bliższym obejrzeniu albo niczym pewnym, albo po prostu zmyśleniem. Walor informacji konkretnej mają relacje o tym, jak zemdlała (...), jak spadła z konia podczas ucieczki z Kowna i jak parokrotnie była namawiana do rezygnacji z uczestnictwa w powstaniu”. Zwraca też uwagę, że „już samo to, że w żadnym ugrupowaniu nie zagrzała miejsca, że przewędrowała dobre ich pół tuzina, powinno było zastanawiać tych biografów, którzy mieli intencje opisywania jej żołnierskich czynów, nie legendy

/A. Węglowski "W cieniu Emilii", "Tygodnik Powszechny" 2010/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To skąd taka popularność? Mickiewicz napisał wiersz, Gąsiorowski powieść. A inne ( te które wymienił kolega Secesjonista) jakoś nie mają "pomników" literackich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Popularność kiedy?

Mickiewicz akurat napisał o niej i stąd taka, a nie inna popularność, gdyby napisał o innej pewnie byś stworzył temat o kobiecie o innym nazwisku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Być może .... Tu nie o nazwisko mi chodzi tylko o zjawisko, kobiety w Powstaniu Listopadowym. Ale z drugiej strony to taka duma mnie rozpiera z powodu Emilii ... No i są "Platerówki" z drugiej wojny światowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako pierwszy utrwalił obraz jej osoby Konstanty Gaszyński w utworze "Wiersz z okoliczności wejścia w szeregi walczących panien Emilii Platerówny i Marii Raszanowiczówny", napisany jeszcze w 1831 r., i początkowo krążący pośród powstańców w rękopiśmiennych odpisach. Wydany został dopiero w 1844 r. w Paryżu w tomie jeo zbioru "Poezji". Wieści o Platerównie najwcześniej zaczęły pojawiać się w prasie wielkopolskiej, szybko też jej osoba znalazła się w orbicie zainteresowania niemieckich twórców tzw. Polenlieder. W niektórych spośród nich odnajdujemy echa mickiewiczowskiej "Śmierci pułkownika" (np. Moritza Veita  "Vor dem Zelte der Gräfin Plater").

Dlaczego zatem Platerówna a nie: Raszanowiczówna?

Może ta pierwsza bardziej pasowała do pomnikowego wzorca?

Znane są jej młodzieńcze fascynacje Joanną D'Arc,  Laskariną Bubuliną (Boubouliną), której wizerunek wraz z Darczanką  miał wisieć nad jej łóżkiem w Inflantach. A i w pamięci powstańców,którzy się z nią zetknęli bardziej musiała nabrać posągowych rys w porównaniu do nauczycielki z Lucyna? No i ta ostatnia występować miało jednak w nieco podrzędniejszej roli - jako "adiutantka" Emilii Plater.

"wobec Platerówny powstańcy czuli dystans, byli onieśmieleni jej powagą, niekiedy nawet wiedzą wojskową, jej gotowością do wszelkich ofiar, z życiem włącznie, Raszanowiczówna była dla nich wesołym towarzyszem i przyjacielem, gdy Emilię wszyscy szanowali, niektórzy nawet czcili, to Raszanowiczównę uwielbiali".

/D. Wawrzykowska-Wierciochowa "Sercem i orężem ojczyźnie służyły. Emilia Plater i inne uczestniczki powstania listopadowego 1830–1831", Warszawa. 1982, s.192 i n./

 

"Raszanowiczówna, dziewczyna lat 22, temperamentu żywego, wesoła, żartobliwa, stanowiąca zupełny kontrast z poważną Emilią...".

/K. Żurawski "Dziewica-bohater. Życiorys Emilii Platerówny kapitana i kompanii 25 pułku (1 litewskiego ) piechoty liniowej wojsk polskich 1831 roku", Lwów 1913, s. 23/

 

Na gruncie europejskim i amerykańskim, dla spopularyzowania tej postaci największy wkład wniósł chyba Józef Straszewicz swą pracą "Emilie Plater" z 1835 r., wydaną w Paryżu. Do której przedmowę napisał wpływowy filozof i pisarz Pierre-Simon Ballanche. Dziełko to szybko zostało przetłumaczone na wiele języków, co zwiększyło zasięg jej legendy. Wypada jednak dodać, że postać Emilii Plater przybliżona została Paryżanom już w grudniu 1831 r., za sprawą monumentalnej sztuki "Les Polonais" (cztery akty w dwunastu odsłonach) Karola Prospera (w rzeczywistości był to: August Poitevin de l’Egreville), z powodzeniem wystawianej w "Cirque Olimpique".

 

Warto też zadać sobie pytanie, czy Emilia Plater to nie była aby bardziej: Inflantka niźli Litwinka?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.