Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Polak123

Czy Imperium Aleksandra miało szansę przetrwać

Recommended Posts

Polak123   

Witam,

Chciałbym zapytać czy po śmierci Aleksandra Wielkiego jego imperium mało szanse dalej być jednym, czy było to na owe czasy nie realne ?

Jakie były szanse by do podziału nie doszło?

I czy to prawda że Macedończycy byli Grekami? Choć język macedoński dla przeciętnego greka był zupełnie czymś nieznanym jak wspomina w książce "Aleksander Wielki" Paul Cartledge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po śmierci Aleksandra III, królem Macedonii został jego przyrodni brat Filip III . Koregentem był Aleksander IV [syn Macedońskiego]. Jednak rządy w ich imieniu sprawowali namiestnicy Perdikkas, Antypater, Krateros i Polyperchon - pierwszy był upośledzony umysłowo, drugi małoletni.

Kassander [o którym za chwilę] wraz z ojcem Antypatrem, Antygonem,Eumenesem , Perdikkasem, Ptolemeuszem i Lizymachem zamierzali utrzymać w całości imperium Aleksandra.

Jednak wkrótce podzieliła ich wojna pomiędzy Perdikkasem i Eumenesem z jednej strony, a Ptolemeuszem, Antygonem, Antypatrem i Kraterosem z drugiej. Po śmierci Perdikkasa i Kraterosa na arenę wkracza Seleukos [jednen z oficerów Perdikkasa, założyciel dynastii Seleucydów, panującej na Bliskim Wschodzie do roku 63 p.n.e. ] Aleksander IV został uwięziony wraz z matką Roksaną przez Kassandra, który kazał ich później zamordować. Kassander sięgnął po władzę królewską w Macedonii zakładając dynastię Antypatrydów, a imperium rozdarte między innych didochów poszło w rozsypkę.

Pochodzenie etniczne Macedończyków jest zagadką. W starożytności Macedończycy należeli do świata Hellenów, przez których uważani byli za barbarzyńców.

Według niektórych przekazów protoplastą Aleksandra III był Karanos, który z wielką liczbą Greków szukał siedzib w Macedonii. Posądzany [przez Herodota] o założenie dynastii Argeadów , Perdikkas, uznawany za pierwszego historycznego króla Macedonii, przybył tam z Argos, z czego można domniemywać greckie pochodzenie dynastii.

Pozdrawiam :)

Edited by Wiesław z Bogdańca

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

O ile dobrze pamiętam, to WSZYSTKIE imperia, powstałe na drodze szybkich podbojów armii jednego człowieka, szybko się rozpadały, albo doznawały kolapsu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O ile dobrze pamiętam, to WSZYSTKIE imperia, powstałe na drodze szybkich podbojów armii jednego człowieka, szybko się rozpadały, albo doznawały kolapsu.

Właściwie tyczy się to wszystkich imperiów bez względu na tempo ich powstania. Oczywiście reguła ta nie tyczy się obecnych gigantów, ale za 100, 200, czy 1000 lat pewnie ich nie będzie ;-)

Co do samego imperium Aleksandra, to moim zdaniem spajała je osoba Aleksandra. Był on autorytetem dla swoich młodych dowódców i ci kroczyli za nim. Lecz gdy jego zabrakło, konflikty interesów pomiędzy poszczególnymi diadochami, które były widoczne już na zgromadzeniu w Babilonie, jeśli nawet nie wcześniej, szybko doprowadziły do waśni. Kolejny powód walk to fakt, że Aleksander nie zostawił następcy. Miał dwóch synów, ale Aleksander IV był za młody, a Herakles był synem Greczynki. Potem obaj wraz z Filipem Arridajosem byli tylko wykorzystywani, jak byśmy to dzisiaj nazwali, propagandowo i wszyscy skończyli podobnie. No i trzeci powód o jakim wspomnę to ogromne ambicje osób takich jak Antygon Jednooki, Demetriusz, Kassander, Ptolemeusz, Seleukos, Lizymach czy Perdikkas, które dawały o sobie znać prędzej czy później dając powody do kolejnych wojen. Już sam fakt, że spośród wszystkich diadochów jedynie Antypater i Ptolemeusz zmarli z naturalnych powodów o czymś świadczy (bo chyba o nikim nie zapomniałem?).

Edited by Col. Frost

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

Raczej nie zapomniałeś, choć Antypatrowi załapać się tutaj pozwolił pewnie tylko podeszły wiek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie. Antypater nie wydawał się specjalnie zainteresowanym ziemiami azjatyckymi i po interwencji w I wojnie diadochów zostawił zwierzchnictwo nad nimi innym. Bardziej zajęty był utrzymaniem na "uwięzi" greckich polis i zabezpieczeniem północnej granicy. Przypuszczając, że żaden z diadochów nie garnąłby się na macierzystą Macedonię prawdopodobnie Antypater umarłby śmiercią naturalną bez względu na to ile jeszcze by żył, choć to oczywiście tylko przypuszczenia. Zawsze mógł się trafić drugi Perdikkas (jak np. Antygon czy znacznie później Seleukos) przeciwko któremu Antypater zechciałby wystąpić, by przekreślić jego imperialne plany (bo chyba tylko o brak imperium mogącemu zagrozić Macedonii Antypatrowi ciągle chodziło i stąd interwencja przeciw Perdikkasowi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.