Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Lelek

Frontowe oddziały NKWD

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam

bo o ile wiem, to jedna z iluś zmian nastąpiły w '42 roku, pod koniec albo na początku '43 r. Równoznaczna ona była ze zmianą statusu komisarzy politycznych. NKWD zaś było specem nie od walki wojennej a od walki politycznej. Przy okazji - jak się to przekładało na wojsko? Poza tym że byli tam szpicle od czystości umysłów i szerzenia jedynie słusznej ideologii, także w postaci komisarzy mających dużą władzę. Jak gdzieś już wcześniej wyszło, to nie stopień i epolety na mundurze decydowały kto dla kogo pracował...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co... "bo o ile wiem, to jedna z iluś zmian nastąpiły w '42 roku" kolega wie, toteż zadaję pytanie o jakich zmianach kolega FSO pisze.

Niestety ja nie jestem w stanie rozstrzygnąć co kolega wie.

Toteż oczekuję by kolega zaprezentował owe zmiany, a nie mówił kolejny raz, że o ile wie to zmiany nastąpiły.

Poza tym że byli tam szpicle od czystości umysłów i szerzenia jedynie słusznej ideologii, także w postaci komisarzy mających dużą władzę. Jak gdzieś już wcześniej wyszło, to nie stopień i epolety na mundurze decydowały kto dla kogo pracował...

A co to ma do tematu, niezbyt rozumiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: oddziały NKWD w znakomitej większości walczyły "z przypadku". Miały zupełnie inne zadania, politycznie - nie wojskowe. A pytałem się jak owo przyporządkowanie im wojska miało wpływ na to co robiły na froncie i na to gdzie walczyły.

Pytałem się o to, gdyż wspomniane było, że fakt iż ktoś miał mundur wojskowy nie oznaczał tego że zajmował się sprawami wojskowymi. Stąd zadałem takie a nie inne pytanie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

rolą NKWD [szerzej: ogólnie służb specjalnych] nie była walka. Ich zadaniem był wywiad, pilnowanie własnych żołnierzy pod względem czystości poglądów, a także zachęcanie do walki, czyli strzelanie do tych, którzy stwierdzili, że należy się wycofać, bo wróg za silny. NKWD - to Narodnyj Komisariat Wnutriennych Dieł czyli nasze MSW. Tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/NKWD#Zmiana_n...na_ministerstwa troszkę więcej o tym wymyśle radzieckiej polityki. Oprócz niego istniało kilka innych organów tropiących nieprawości i odchylenia.

Jeżeli zaś myślisz o czymś jak Smiersz: [http://pl.wikipedia.org/wiki/Smiersz] - to NKWD to to nie był. Zaś stawienia znaku równości między jednym i drugim jest dość poważnym błędem.

pozdr

I tak, i - nie.

Nie należy mylić departamentu w danym ministerstwie z samym resortem to fakt.

Nie jest błędem stawianie znaku równości pomiędzy Smierszem a NKWD, skoro ten pierwszy był organem właśnie NKWD i by to stwierdzić nie potrzebna jest mi Wikipedia, a sposób działania był jednaki.

W lutym 1941 r. NKWD zostało podzielone na Ludowy Komisariat Bezpieczeństwa Narodowego (NKGB) pod kierownictwem Wsiewołoda Mierkułowa (zastępcy: Iwan Sierow, Bachczo Kobułow, Michaił Gribow) oraz na Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych pod zarządem Ławrentija Berii (zastępcy: Siergiej Krugłow, Wiktor Abakumow, Wasilij Czenyszow).

Już w lipcu 1941 NKGB włączono ponownie do Ludowego Komisariatu.

W kwietniu 1943 r. NKGB ponownie zyskało status oddzielnego resortu.

I dopiero od tego momentu kontrwywiad wojskowy (Osobyj otdieł), czyli Smiersz został oddany pod bezpośrednie rozkazy Stalina, pozostając w strukturach NKGB.

/W. Chaustow "Razwitije sowietskich organow gosudarstwiennoj biezopasnosti, 1917-1953", "Cahiers du monde russe" 2001, nr 2-3-4/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.