Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
-Leszczu-

Iwaniska - wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie do Szanownego grona.

Jadac droga wojewodzka nr757 z Opatowa(woj.swietokrzyskie) do Stopnicy po przejechaniu okolo 13km wjezdzamy do miejscowosci Iwaniska.Wiekszosci z nas te tereny kojarzą sie z zacietymi bojami na przyczolku baranowsko-sandomierskim w 1944 roku toczone przez ACZ i WH.A jednak wiekszosc z nas przejechalaby przez ta miejscowosc zwracajac jedynie uwage na piekny kosciol w rynku w ktorego scianach do dzis widac slady toczacych sie tu zacietych dzialan wojennych w 1944r.Wyjezdzajac z Iwanisk w kierunku Staszowa w miejscowosci Kamienna Gora po prawej stronie blisko szosy w zagajniku jest mogila NN zolnierza(rzy) z 1939r.

I tu zaczela sie moja ciekawosc?Oczywiscie na cmentarzu parafialnym w Iwaniskach przy murze w zachodniej i polnocnej czesci naliczylem ok 20 mogil NN zolnierzy.Pytalem miejscowych ba pisalem nawet mail-a do miejscowego proboszcza oczywiscie bez wiekszego skutku nikt nie pamieta jak i co sie dzialo w 1939r wszyscy jak nakreceni opowiadaja o 1944r ale to mnie nie interesowalo.

Iwaniska byly zajete przez WH 7-8 wrzesnia tylko nie wiem czy przez niemiecka 5 DPanc czy zmotoryzowana kolumne 3 Dywizji Lekkiej WH?Co ciekawe w tym czasie w rejonie wsi Mokre(wies na zch od Staszowa)i w Rytwianach(wies na wsch od Staszowa) bitwe stoczyly z WH oddzialy polskie Armii Krakow.

Czy w strone Opatowa odeszly jakies nidobitki i pod Iwaniskami natkneli sie na szpice niemieckiego zwiadu i doszlo do powazniejszej potyczki?Czy jakis Niemiecki samolot dopadl w tym miejscu kolumne wojska czy taborow.Miejsce pierwszego pochowku zolnierzy bo tak to wyglada to wlasnie samo wzniesienie drogi i moim zdaniem zostali pochowani tam gdzie zgineli a po 1945 r gdy exhumowano zolnierzy ACZ z pobliskich lasow to i naszych chlopakow przeniesiono na pobliski cmentarz?

W tych mogilach bo jest ich okolo 20 spoczywa na pewno wiecej zolnierzy biorac pod uwage fakt tylu cial musialo to byc wieksze starcie napewno gdzies odnotowane w Niemieckich raportach.

Dla mnie to bardzo ciekawa sprawa i bede wdzieczny za rozszyfrowanie tego epizodu z 1939r

PZDR

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

5 DPanc była w tamtej okolicy ok. 9 września. Tego dnia jej sztab z jedną z grup marszowych przeniósł się po tej drodze do Opatowa (dotarł o 23.30 i raczej bez walk). Ale w Sadowicach był sztab XV Korpusu, więc trudno powiedzieć, że to akurat piąta była tam pierwsza.

To z mapy. Z treści wynika, że 5 DPanc szła forsownym marszem i o 14.00 15 PPanc z 8 DRozp dotarły do Staszowa. Tam dostali rozkaz z XV KA dotrzeć do Opatowa. 15 PPanc nie miał paliwa bo dostał tylko lotniczo 3800 l i nie mógł iść. Dalej więc poszła kolumna Degener (wzmocniony 14 PStrz) ze sztabem i 77 BŁączn. Doszli do Opatowa o 23.30.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

O ile sie nie myle 7 - 8 września 1939 , Opatów zajeła 29 Dzmot. Musze sięgnąc w wolnym czasie do dokumentów.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Opatów 7 września zajął 15 PPzmot ( 29 Dzmot ) . W tym dniu 15 PPzmot był wzmocnieniem 3 Dlek. Sama 29 Dzmot zajmowała Jędrzejów , Chmielnik , Staszów. W okolicach Klimontowa działały oddziały rozpoznawcze tej dywizji ( 29 DR ). I dość znany scenariusz - w Chmielniku żołnierze 29 Dzmot spędzili do synagogi wszystkich żydów, którą następnie podpalili.

Zródło - P. Zarzycki

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyli 29 DP szła dwoma równoległymi kolumnami, w pasie których były nasze Iwaniska. Czyli to jej raczej należy przypisać zajęcie tej miejscowości.

Ale to wcale nie oznacza, że te ofiary są z tego dnia. Specyfiką odwrotu za Wisłę, San było to, że Niemcy wyprzedzili wycofujących o jakieś 3 dni. I nasi szli nocami, a Niemcy w dzień. Stąd do walk (i strat) mogło dojść w dowolnym dniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

7 września 1939 r.w okolicy Staszowa 29 Dzmot spotyka się z 47 DP werhmachtu. Następnie 29 Dzmot kieruje się na Opatów. Niemiecka 47 DP kieruje sie na Sandomierz. W okolicy Opatowa i Ożarowa dochodzi do starć z polskimi jednostkami ( nieznane).

W okolicy Opatowa miały miejsce walki z polskimi nieznanymi jednostkami WP. Iwanista to też okolica Opatowa. Możliwe że wydarzenia o których mowa, miały miejsce właśnie w Iwaniskach. Miejscowość leżała na trasie marszu 29 Dzmot.

Żródło - sprawozdanie KBZH w Kielcach

Gdzieś w dokumentach znalazłem wzmianke że w czasie takich potyczek włąśnie w okolicach Opatów - Ożarów, polscy żołnierze zaatakowali sztab 29 Dzmot.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

6 września 1939 r. ewakuowano opatowski szpital, z którego do Sandomierza wywieziono większość rannych. Razem z nimi wyjechali lekarz i pielęgniarki.

7 września 1939 r. około czternastej Niemcy ze zmotoryzowanej kolumny 3 Dywizji Lekkiej Wehrmachtu zajęli Opatów. Niecałą godzinę później przy ulicy Sienkiewicza ukrywający się tam polscy żołnierze oddali do okupantów kilkadziesiąt strzałów i zabili jednego z nich. W odwecie Niemcy wrzucili granaty do kilku domów wzniecając pożary i zatrzymali dziesięciu zakładników.

Wiadomo ze w kierunku Wisly kierowalo sie sporo polskich niedobitkow moze ktorys Niemiecki oddzial wzial do niewoli Polskich zolnierzy i w tym miejscu zrobil jakas rozwalke?Przeciez skądś te groby tam musialy sie wziasc!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.