Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

[Blog] Gatczyna

Jak oceniasz blog?  

3 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak oceniasz blog pod względem metrytorycznym?

    • Celująco
      1
    • Bardzo dobrze
      1
    • Dobrze
      0
    • Dostatecznie
      0
    • Dopuszająco
      0
    • Niedostatecznie
      1
  2. 2. Jak oceniasz blog pod względem wizualnym i funkcjonalnym?

    • Celująco
      0
    • Bardzo dobrze
      1
    • Dobrze
      1
    • Dostatecznie
      0
    • Dopuszająco
      0
    • Niedostatecznie
      1


Rekomendowane odpowiedzi

gregski   
Miejsce obok zajął starszy facet, który zamówił także wódkę, ale do tego i piwo, sprawnie wlał setę do kufla i wychylił tę iście szatańską miksturę.

Chciałem tylko nadmienić, że owa mikstura nazywa się "piwo z młotkiem" jest dość popularna wśród starych Kaszubów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Tej nazwy nie znałem. Natomiast słyszałem coś o U-boocie..

Pozdr.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

U mnie zwane "piwo z Voltami".

A blog jest ciekawy i... esencjonalny, jak u Kadrinaziego.

Mnie brakuje spojrzenia obyczajowo-socjologicznego, bo racje militarne ładnie są wyłożone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Secesjonisto dziękuję za miłe słowa!

Prowadzę prace od dłuższego czasu na temat funkcjonowania żandarmerii powiatów częstochowskiego i będzińskiego [potem radomszczańskiego], w ramach Warszawskiego Okręgu Żandarmerii [1866-1896], z uwzględnieniem m.in. duchowieństwa katolickiego.

Niezwykłym źródłem do tego zaganienia jest Diariusz Jasnogórski o. Stanisława Kapiczyńskiego z lat 1839-1881 [w:]"Studia Claromontana" t.7, Jasna Góra 1987.

Wprawdzie autor ów często lakonicznie tylko stwierdza pewne zdarzenia jak np. pod datą z 26 VII 1863 r. notuje "Sprawa ks. Bazylego Nowickiego", to w aktach prowincji sprawa ta przestawia się następująco:

"W dniu 26 lipca r.b. J. Ks. Bazyli Nowicki, suprior i prefekt w szkołach rządowych w Częstochowie, za Ewangelią św. odczytaną na ambonie w niedzielę 9 po Zielonych Świątkach o zburzeniu Jerozolimy, na fałszywe i przewrotne żandarma oskarżenie uwięziony został. Żandarm przysięgę wykonał twierdząc na potępienie księdza, że była "buntowczeskaja Ewangelia i kazanie", ale gdy innych sześciu żołnierzy z wojska cesarsko-rosyjskiego zdeklarowali się przysięgę wykonać na obronę księdza, wyżej wspomniany kapłan z więzienia zwolniony został" [w:] AJG 807, s. 509

Zresztą ów ojciec spędził parę wieczorów w odwachu przy ratuszu miejskim [znajduje się na wprost dawnej cerkwi garnizonowej pod wezwaniem św. Cyryla i Metodego, dziś kościół katolicki św. Jakuba], a który to ratusz mijają pielgrzymki podążające na spotkanie z cudownym obrazem [vide mijały? - a to przez roboty w Alei Najświętszej Maryi Panny; śmiem dziś wątpić czy w tym roku alejami pielgrzymki przejdą].

Dowiadujemy się również drobnych [lakonicznych] akcentów dotyczących mariażów władzy carskiej na terenie Częstochowy, jak np. pod datą 27 III 1864 "Niedziela Wielkanocna, pułkownik Własow z powinszowaniem po sumie", lecz przy bliższym uwidocznieniu w sprawę dojść można do wielce interesujących poruszeń; ot bowiem Własow, fligiel-adiutant, pułkownik wojsk rosyjskich stacjonujących w 1863 r. na Kielecczyźnie, po wrześniu 1863 został przeniesiony ze swoim pułkiem do Częstochowy w randze naczelnika wojennego oddziału kolei żelaznej warszawsko-wiedeńskiej miasta Częstochowy, gdzie rozwiązał prawie natychmiast dotychczasową policję, a władzę oddał w ręce wojska.

Zwolnił już to dotychczasowych inspektorów policji Suligowskiego i Radłowskiego, a w ich miejsce mianował junkra Skarłatowa i podoporucznika Duszakowa. Przybycie na uroczystości wielkanocne wiążą się z uprzednim powiadomieniem przeora Kapiczyńskiego, skierowanym do prezydenta miasta, by przekazał zawiadomienie o mających się odbyć uroczystościach kościelnych; [w:] AJG 239, s. 17; J. Kozłowska: Wojna rządu rosyjskiego z Matką Boską w powstaniu styczniowym. "Przegl. Pow." 36" 1919 t. 143/144 s. 241-245 (raport nacz. Własowa z 17 VIII 1864); K. Jurek: Ziemia Częstochowsa, s. 140 i nn.; Zarys powstania styczniowego opracowany w warszawskiej cytadeli, Wrocław 1975, s .263.

Coś również będzie o roli denuncjatorskiej powstańca Karola Przybylskiego i jego zeznaniach przed członkami Audytoriatu Polowego z lat 1863/1864.

Pozdr.

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Prosiłbym o zamknięcie tego tematu.

Pozdr.

B.

Edytowane przez Albinos
Zgodnie z życzeniem zamykam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.