Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Stihl

Ciekawostki Historyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Leoś   

Florencja w dobie renesansu praktycznie pozbawiona była analfabetów- prawie każdy umiał czytać i pisać. 

Obecnie w Niemczech całkiem solidny procent ludności (ok. kilkunastu) to analfabeci. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto zauważyć, że nie chodzi tu analfabetyzm rozumiany pod postacią całkowitej nieumiejętności czytania i pisania, tylko tzw. analfabetyzm funkcjonalny, czyli nieumiejętność właściwego korzystania z nabytej ongiś wiedzy w zakresie pisania i czytania. Można znaleźć różne statystyki. W myśl jednej z nich (Human Development Report 2009) we Włoszech 47% badanej populacji (16-65 lat) ma taką przypadłość, w UK ok. 22%, w USA 20%. W tym zakresie statystyki niemieckie (14,4%) nie są akurat szczególnie przerażające.

Zob. https://web.archive.org/web/20101212113216/http://hdrstats.undp.org/en/indicators/109.html

Nasza Wikipedia znowu twierdzi, że: "Ocenia się, że np. 77% Amerykanów, 47% Polaków i 28% Szwedów ma problemy ze zrozumieniem tekstów, a mianem sprawnych językowo można nazwać w tych trzech krajach odpowiednio tylko 2%, 21% i 32% mieszkańców (według International Adult Literacy Society)".

Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Analfabetyzm

Statystyki - jak już pisałem - bywają różne, ale myślę, że obserwacje "z życia społecznego" i z różnych miejsc w internecie pozwalają wysnuć poważne przypuszczenie, iż "coś jest na rzeczy".

 

A z tą powszechną alfabetyzacją w renesansowej Florencji był nieco uważał. Zob. np. P. Burke, R. Porter, The social history of language, Cambridge 1987, s. 31-36.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.