Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
montezuma1985

Wojna zuluska 1879

Recommended Posts

Tytuł: Wojna zuluska 1879

Autor: Piotr Fiszka-Borzyszkowski

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2010

Ilość stron:298

ISBN:

978-83-11-11874-4

Właśnie kończę lekturę nowego HB-ka. Ogólnie książka napisana solidnie: opisana historia państwa Zulusów, charakterystyka władców, opisy obydwu armii, uzbrojenia, umundurowania itp. Opis kilku ciekawych bitew jak Isandlwana czy obrona Rorke s Drift. Napisana jest jednak wyłącznie na podstawie opracowań (brak tekstów źródłowych) a w całej książce można doliczyć się jedynie 6 przypisów. Uwagę moją zwróciło także zdanie w samym wstępie: "wojna ta została rozpętana niemal bez powodów, w pogoni za polityczną sławą i karierą"

Czy obawa Wielkiej Brytanii przed wzrostem wpływów Burów w tym regionie nie była takowym powodem? A sami Zulusi również nie byli spokojnymi hodowcami bydła o czym świadczą choćby wcześniejsze masakry, których się dopuścili jak splądrowanie i zrównanie z ziemią portu Durban.

Wasze opinie i uwagi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.