Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

To jednak odbędzie się XXXVII edycja tej Olimpiady? Słyszałem od mojej nauczycielki, że nie mają funduszy na jej przeprowadzenie i nie wiadomo czy dojdzie do skutku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Pytanie słabo obeznanego debiutanta: pytania w eliminacjach opierają się na formule "opisz, oceń, wymień, jak wyglądał" itp.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znamy już terminarz XXXVII Olimpiady Historycznej:

1. Eliminacje szkolne (międzyszkolne) – 15 października 2010 r. eliminacje ustne. Uczniowie, którzy uzyskali w eliminacjach ustnych minimum 42 punkty przygotowują badawczą pracę pisemną (zgodnie z regulaminem Olimpiady – wyłącznie w postaci wydruku komputerowego – Times New Roman, 12, interlinia 1.5, marginesy 2.5). W dniu 15 października na stronie Olimpiady Historycznej (www.pth.net.pl/olimpiada) zostaną podane tematy pracy badawczej z poszczególnych działów Olimpiady dla wszystkich uczestników.

2. Zawody okręgowe (zawody II stopnia) :

- eliminacje pisemne 8 stycznia 2011 r.

- eliminacje ustne 12-13 stycznia 2011 r.

3. Zawiadomienie uczniów zakwalifikowanych do finału o miejscu i terminie eliminacji III stopnia do dnia 11 lutego 2011 r.

4. Zawody III stopnia – finał 2-4 kwietnia 2011 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Pytanie słabo obeznanego debiutanta: pytania w eliminacjach opierają się na formule "opisz, oceń, wymień, jak wyglądał" itp.?

Na pisemnych masz tematy wypracowań i piszesz co możesz. Nie ma określonej formuły. Na ustnych losujesz konkretne pytania i musisz o nich powiedzieć (np. Jedno z pytań, które ja wylosowałem swego czasu: Wpływ zjednoczenia po rozbiciu dzielnicowym w Polsce na sytuację Polski i Europy Środkowo-Wschodniej). A potem masz pytania dodatkowe od komisji i tu już wolna amerykanka. Mogą Cię pytać o co chcą i jak chcą. Tak szczerze, to wszystko zależy od tego na jakiego egzaminatora trafisz i na jakim poziomie jesteś. Ale głównie są to pytania takie bardziej rozbudowane. Zazwyczaj musisz wypowiedzieć się na konkretny temat. Na etapie centralnym mojemu koledze w związku z tematem o Chinach i Japonii w II poł. XIX wieku kazano wymienić w kolejności chronologicznej wszystkich shogunów dynastii Tokugawa. A ja np. wylosowałem pytanie o zjednoczenie Niemiec... Summa summarum - różnie bywa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jedno pytanie: mogę odpowiadać z dwóch specjalizacji? Tzn. jeśli na ustny wybrałem nowożytność do 1795 r., to czy mogę pisać pracę ze średniowiecza? A jeśli tak, to czy tak samo jest we wszystkich trzech etapach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Jedno pytanie: mogę odpowiadać z dwóch specjalizacji? Tzn. jeśli na ustny wybrałem nowożytność do 1795 r., to czy mogę pisać pracę ze średniowiecza? A jeśli tak, to czy tak samo jest we wszystkich trzech etapach?

Nie wiem jak jest teraz, ale nie powinno się wiele zmienić. Gdy ja brałem udział odpowiadać można było tylko z jednej specjalizacji na ustnym + pytanie (+dodatkowe pytania komisji) z ogółu historii. Na centralnym zaś odpowiedź jest wyłącznie w specjalizacji. Co zaś się tyczy pisemnego, to praca badawcza nie musi być z Twojej specjalizacji, ale później będziesz z niej (i okresu, którego dotyczy) na 90% odpytywany w ramach dodatkowych pytań (tych pytań może być 1, może być i 50, nie ma reguły - choć mnie za każdym razem, a byłem parę lat, nieźle maglowali). Analiza tekstu źródłowego jest też wyłącznie ze specjalizacji. Natomiast praca pisemna (wypracowanie) może być na którykolwiek z tematów, byle Ci pasował. Choć nie ukrywam, że na centralnym lepiej jest pisać ze specjalizacji. Nie tylko dlatego, że pytania są trudne, ale też po prostu, jakoś tak lepiej :)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hej !

Mam pytanie do wszystkich, którzy zdecydowali się pisać na temat nowych kierunków archeologicznych ... Mam problemy z bibliografią i byłabym wdzięczna za jakieś podpowiedzi :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.