Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Lelek

Lata 1945-1953 - litaratura

Rekomendowane odpowiedzi

Lelek   

Witajcie!

Chciałbym dowiedzieć się nieco na temat gry wywiadów, rozgrywek politycznych, losów niemieckich badań nuklearnych i życia Niemców oraz okupanta na niemieckich ziemiach itp., itd. właśnie w latach 1945-1953. Jakie książki wybrać, by dowiedzieć się sporo, zamiast tracenia czasu (już mi się Życie i los przypomina...)? Jakieś pozycje wydane w Polsce i dostępne gdzieś poza antykwariatami ;) . Narodowość autora dowolna. Cena nie gra roli.

Z góry dzięki.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na tak wiele obszarów kolegi zainteresowań literatury multum, na kilkaset postów.

Co do gry wywiadów i ich działań, prowokacji, czy sabotaży w okresie najwcześniejszym, tyle że to nie pozycje popularyzatorskie...

L. de Jong "The German Fifth Column in the Second World War"

H. Schindler "Mosty und Dirschau 1939. Zwei Handstreiche der Wehrmacht vor Beginn des Polenfeldzuges"

R.W. Staniewicz "Szersze tło dywersji niemieckiej w Bydgoszczy" 3.9.1939 r." "wojskowy Przegląd Historyczny" 1962, z. 4

A. Szefer "Nieznane dokumenty o działaniu tzw. Freikorpsu w rejonie bieleckim w przededniu drugiej wojny światowej", "Zaranie Śląskie" 1965, z. 2

E. Osmańczyk "dowody prowokacji (nieznane archiwum Hitlera)"

M. Podkowiński "W kręgu Hitlera"

G. Mazur "Niemiecka V kolumna we lwowie 1938-1939" "Zeszyty Historyczne" 2004, t. 526

T. Chinciński "Niemiecka dywersja we wrześniu 1939 r. w londyńskich meldunkach" Biuletyn IPN 2004, nr 8/9

T. Jaszowski "dywersja hitlerowska..."

A. Szefer "Dywersyjno-sabotażowa działalność wrocławskiej Abwehry na ziemiach polskich w przededniu agresji hitlerowskiej w 1939 r." Biuletyn GKBZHwP 1987, t. 32

M. Cygański "Hitlerowska V kolumna w województwie śląskim i krakowskim w 1939"

M. Pospieszalski "sprawa 58000 Volksdeutschów", "documenta Occupations", t 7, Poznań 1959

A. Szefer "Prywatna wojna leutnanta Alberta Herznera czyli niemiecki napad na Pezełęcz Jabłonkowską w nocy z 25 na 26 sierpnia 1939"

życia Niemców oraz okupanta na niemieckich ziemiach

w sumie to trochę niezrozumiałe, być niemieckim okupantem na niemieckiej ziemi ;)

Michael Burleigh "Trzecia Rzesza, nowa historia"

Grunberger R. "Historia społeczna III Rzeszy"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lelek   

Zaskoczyłeś mnie podając tytuły książek o czasach przedwojennych ;)

w sumie to trochę niezrozumiałe, być niemieckim okupantem na niemieckiej ziemi ohmy.gif

Niemcy to szeroko pojęte społeczeństwo niemieckie, a okupant, bynajmniej nie niemiecki, to Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi i Sowieci.

Edytowane przez Lelek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

W kwestiach różnych mniej lub bardziej wojskowych: -> wydawnictwo w pewien sposób związane z G. Sowimi: Technol. Jest trak kilka pozycji dot. tego rejonu.

Dalej: w kwestii ZZiO -> silesiana , gdańszczana. Wydawnictwo U.Śl. ma dość sporo pozycji w tym temacie, dodatkowo spróbuj poszukać wśród pozycji napisanych przez Piopiołka i jego współpracowników. Dotyczą one rejonu Śląska, ale jest spora szansa, że obejmują problemy typu wysiedlenia etc.

W samych Niemczech toczył się kiedyś spór o rolę Niemiec w historii i tego jak mają sobie z tym radzić. Zwało się to bodajże Historigekeit [albo podobnie]. Zostało wydane po polsku.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałem by rok 1939 był rokiem przedwojennym, ale zawsze można się czegoś nauczyć od mądrzejszych. ;)

A ja jedynie podałem ciekawą literaturę pokazującą jak wojska niemieckie i ich wywiad przegotowywał się do samych działań zbrojnych.

a okupant, bynajmniej nie nimiecki,

Niestety moja wiedza nie obejmuje takiej nacji, stąd trudno mi polemizować; jak widzę; z ekspertem w tej dziedzinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lelek   
Nigdy nie słyszałem by rok 1939 był rokiem przedwojennym, ale zawsze można się czegoś nauczyć od mądrzejszych. ohmy.gif

A ja nigdy nie słyszałem, by rok 1939 znajdował się latach 1945-1953 ;)

A ja jedynie podałem ciekawą literaturę pokazującą jak wojska niemieckie i ich wywiad przegotowywał się do samych działań zbrojnych.

Z tym, że to już nie jest temat moich zainteresowań i nie o to pytałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.