Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Zarys japońskiej sztuki literackiej

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

W tym temacie w króciótkich rozdziałach pragnę przybliżyć użytkownikom dzieje japońskiej literatury. :-)

Japonia była i nawet do dziś jest dla wielu ludzi krainą mistyczną, gdzie w każdym drzewie, każdej rzece, górze drzemie niezbadana siła. Japońską kulturę cechuje głęboka więź z najbliższym otoczeniem, z pobliskim krajobrazem.

cz.1 Średniowiecze

W XI stuleciu na dworze w Kioto tworzyły trzy, pochodzące z niższej arystokracji, kobiety. Murasaki Shikibu (ok.980-1030), autorka Genji-monogatari (Opowieść o księciu Genji). Ta epicka opowieść uznawana jest za jedną z pierwszych japońskich i światowych powieści psychologicznych. Kolejna, której imienia nie znamy (wiemy, że była córką Takasue Sugawari), ok.1060 roku napisała Sarashina-nikki (Dzienniki z Sarashiny). Ostatnia z nich to Sei Shōnagon (ok.966-1017) autorka zbioru anegdot Makura-no Sōshi (ang. Pillow Book, pol. Notatki spod wezgłowia). Wszystkie te pozycje doczekały się dobrych tłumaczeń na angielski dopiero w XX wieku.

Jednak jeszcze przed nimi, bo w VIII w. powstała antologia powieści Manyoshu (Dziesięć tysięcy liści), w której znajdziemy utwory przeróżnych autorów - kobiet, mężczyzn, cesarzy, cesarzowych, kapłanów, zwykłych ludzi.

Warto również wspomnieć o Zaemi Motokiyo (1363-1443), któremu zawdzięczamy udoskonalenie obrzędowej formy - średniowieczny dramat japoński, który od czasów Motokiyo nabrał pięknej artystycznej formy.

W wieku siedemdziesięciu lat sam Zaemi popadł w niełaskę na dworze cesarskim i został wygnany z Edo na wyspę Sado (na zachód od Honsiu).

Pzdr!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było gdyby kolega Qrosawa przy okazji pisania o tego typu osobach podawał nam smakowite, a znane mu szczegóły, tak byśmy - my laicy nie wpadli w pułapki schematycznego myślenia i błędnej interpretacji.

Kolejna, której imienia nie znamy (wiemy, że była córką Takasue Sugawari), ok.1060 roku napisała Sarashina-nikki...

Z takiego zapisu można by błędnie wnosić, iż u poprzednio wspomnianych autorek znamy ich imiona, tymczasem:

Murasaki Shikibu - imię Murasaki zostało wzięte z jej powieści od głównej bohaterki (Fiołek?), zaś Shikibu - to nie jest nazwisko, czy ród z którego się wywodzi a ranga jej męża na dworze, a jej nazwisko to Fujiwara.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nakładem wydawnictwa Karakter wydano esej Jun'ichirō Tanizaki "Pochwała cienia" (napisany w 1933 r.) poświęcony japońskiej estetyce, autor skupia się głównie na architekturze, włącznie z tak zaskakującymi przemyśleniami, jak to wizyta w tradycyjnej japońskiej toalecie może prowadzić do mono-no aware - czyli zadumy nad przemijalnością świata.

Są i fragmenty związane z literaturą, choćby jak istotnym jest wybór papieru do pisania, i jak może on prowadzić do przeżywania piękna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warta uwagi postać: Higuchi Ichiyō, warta uwagi bo to twórczość z ważnego (dla Japonii) okresu Meiji, warta uwagi jako że to twórczość kobiety, która postanowiła utrzymywać siebie (jak i swą rodzinę: matkę i siostry) tylko z pisarstwa. Polskim czytelnikom może być znana za sprawą antologii "Chrestomatia współczesnych opowiadań japońskich" czy autorskiego zbioru "Na rozstaju. Wybór opowiadań".

Jaki może być wspólny mianownik pomiędzy tą pisarką a naszym (: polskim) wyobrażeniem romantycznego pisarza?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.