Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Qrosava

Zarys japońskiej sztuki literackiej

Recommended Posts

Qrosava   

W tym temacie w króciótkich rozdziałach pragnę przybliżyć użytkownikom dzieje japońskiej literatury. :-)

Japonia była i nawet do dziś jest dla wielu ludzi krainą mistyczną, gdzie w każdym drzewie, każdej rzece, górze drzemie niezbadana siła. Japońską kulturę cechuje głęboka więź z najbliższym otoczeniem, z pobliskim krajobrazem.

cz.1 Średniowiecze

W XI stuleciu na dworze w Kioto tworzyły trzy, pochodzące z niższej arystokracji, kobiety. Murasaki Shikibu (ok.980-1030), autorka Genji-monogatari (Opowieść o księciu Genji). Ta epicka opowieść uznawana jest za jedną z pierwszych japońskich i światowych powieści psychologicznych. Kolejna, której imienia nie znamy (wiemy, że była córką Takasue Sugawari), ok.1060 roku napisała Sarashina-nikki (Dzienniki z Sarashiny). Ostatnia z nich to Sei Shōnagon (ok.966-1017) autorka zbioru anegdot Makura-no Sōshi (ang. Pillow Book, pol. Notatki spod wezgłowia). Wszystkie te pozycje doczekały się dobrych tłumaczeń na angielski dopiero w XX wieku.

Jednak jeszcze przed nimi, bo w VIII w. powstała antologia powieści Manyoshu (Dziesięć tysięcy liści), w której znajdziemy utwory przeróżnych autorów - kobiet, mężczyzn, cesarzy, cesarzowych, kapłanów, zwykłych ludzi.

Warto również wspomnieć o Zaemi Motokiyo (1363-1443), któremu zawdzięczamy udoskonalenie obrzędowej formy - średniowieczny dramat japoński, który od czasów Motokiyo nabrał pięknej artystycznej formy.

W wieku siedemdziesięciu lat sam Zaemi popadł w niełaskę na dworze cesarskim i został wygnany z Edo na wyspę Sado (na zachód od Honsiu).

Pzdr!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze by było gdyby kolega Qrosawa przy okazji pisania o tego typu osobach podawał nam smakowite, a znane mu szczegóły, tak byśmy - my laicy nie wpadli w pułapki schematycznego myślenia i błędnej interpretacji.

Kolejna, której imienia nie znamy (wiemy, że była córką Takasue Sugawari), ok.1060 roku napisała Sarashina-nikki...

Z takiego zapisu można by błędnie wnosić, iż u poprzednio wspomnianych autorek znamy ich imiona, tymczasem:

Murasaki Shikibu - imię Murasaki zostało wzięte z jej powieści od głównej bohaterki (Fiołek?), zaś Shikibu - to nie jest nazwisko, czy ród z którego się wywodzi a ranga jej męża na dworze, a jej nazwisko to Fujiwara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakładem wydawnictwa Karakter wydano esej Jun'ichirō Tanizaki "Pochwała cienia" (napisany w 1933 r.) poświęcony japońskiej estetyce, autor skupia się głównie na architekturze, włącznie z tak zaskakującymi przemyśleniami, jak to wizyta w tradycyjnej japońskiej toalecie może prowadzić do mono-no aware - czyli zadumy nad przemijalnością świata.

Są i fragmenty związane z literaturą, choćby jak istotnym jest wybór papieru do pisania, i jak może on prowadzić do przeżywania piękna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warta uwagi postać: Higuchi Ichiyō, warta uwagi bo to twórczość z ważnego (dla Japonii) okresu Meiji, warta uwagi jako że to twórczość kobiety, która postanowiła utrzymywać siebie (jak i swą rodzinę: matkę i siostry) tylko z pisarstwa. Polskim czytelnikom może być znana za sprawą antologii "Chrestomatia współczesnych opowiadań japońskich" czy autorskiego zbioru "Na rozstaju. Wybór opowiadań".

Jaki może być wspólny mianownik pomiędzy tą pisarką a naszym (: polskim) wyobrażeniem romantycznego pisarza?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.