Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Państwo Seleucydów zostało założone przez Seleukosa I Nikatora. Początkowo "Imperium" składało się z Babilonii, ale przy ekspansji na wschód i wojnach diadochów państwo to zajęło 4/6 Imperium Aleksandra, oraz zmusiło szeregi mniejszych państewek do zostania lennikiem. Z czasem jednak państwo zaczęło się rozpadać i tylko Antioch Wielki powstrzymał na jakiś czas jego upadek. Ostatecznie Seleucydzi zostali pokonani przez niszczycielskie najazdy Partów (zajeli Babilonię oraz obecny Iran) oraz Rzym, który zadowolił się zachodnią częścią Imperium. Dodatkowo po śmierci Antiocha, państwem co chwila targały wojny domowe, co uniemożliwiało skuteczny rozwój i istnienie tak ogromnego kolosa jakim było to mocarstwo.

Czy sądzicie, że to państwo mogło by przetrwać gdyby władało nim kilku takich Antiochów Wielkich? Czy Seleucydzi mogli by zająć wszystkie państwa Hellenistyczne oraz rodzinną Grecję, gdyby "przystopowali" trochę w wojnach z Ptolemeuszami? Czy gdyby greko-persowie* odparli rzymian to czy mieli szanse na kontratak?

Ja osobiście uważam że i tak Imperium Seleucydów upadło by prędzej czy później, ze względu na bunty wielonarodowych mieszkańców, i najazdy partów.

PS. Jako ciekawostka podaje, że Seleucydzi jako jedno z niewielu państw skopiowało legiony od rzymian, ale nie wykożystywano ich na dużą skalę.

*Pozwoliłem sobie na użycie tego określenia, ze względu na to, że Seleukos I Nikator prawdopodobnie jako jedyny nie porzucił swojej perskiej żony po śmierci Aleksandra i kolejni przedstawiciele tego rodu byli greko-persami.

Edytowane przez Megas Alexandros

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

W ramach zbierania materiałów o Dilmunie trafiłem na ciekawa informacje, dla mnie będącą pewnym zaskoczeniem. Otóż na Bahrajnie w czasach Seleucydów stacjonował garnizon macedoński. Co prawda wzmiankowany jest w inskrypcji mówiącej bezpośrednio Hyspaosinesie - satrapie ustanowionym przez Antiocha IV. Więcej w P. Kosmin, Rethinking the Hellenistic Gulf: The New Greek inscription from Bahrain [w:] Journal of Hellenic Studies t.133 2013, p.1-19

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądała kwestia miast w tym państwie?

Czyli np.: "wszystkie kanały prowadzą do Seleucji", czy większość miast była zbudowana na hippodamejskim planie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

A jak wyglądała kwestia miast w tym państwie?

Czyli np.: "wszystkie kanały prowadzą do Seleucji", czy większość miast była zbudowana na hippodamejskim planie?

Na czym opierasz swe wątpliwości. Proszę o odpowiedź.

wszelkie wycieczki personalne będę usuwał - Furiusz

Edytowane przez Furiusz
zbyteczny atak personalny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Furiusz trochę "przyciął" wpis amona - to tak z pamięci, nie opierałem się na wikipedii, a na artykule Leszka Tomczaka "Fundacja i rozplanowanie stolic diadochów – Seleucydzi" (przeczytanym na www.starozytnosci.pl).

Odpowiadając na pytanie amona: swe "wątpliwości" opieram na swej niewiedzy, stąd zadałem takie, a nie inne pytanie.

Na szczęście udało mi się trafić na eksperta, który rozwieje wszelkie me wątpliwości i szerzej opisze architekturę i rozplanowanie miast tego państwa. Zatem amonie: będzie coś więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Może podrzucę literaturę:

K. Jakubiak, The Origin and Development of Military Architecture in the Province of Parthave in the Arsacid Period [w:] Iranica Antiqua t.41 2006, p. 126-150, jak wiadomo Seleucydzi w tej prowincji rządzili stosunkowo krótko, stąd część badaczy zastanawia się czy odcisnęli swoje piętno na lokalne tradycje architektury obronnej. Jest to w sumie zestawienie danych z kilku miejsc m.in. Starej Nisy (dość dobrze przebadanej archeologicznie), Sirak czy Geok Tepe.

W B. Kaim, Architektura starożytnej Baktrii w okresie kuszańskim, Warszawa 2002, jest parę słów o lokalnych, wcześniejszych tradycjach.

K. Jakubiak, Sacral Landscape in Hatra, Warszawa 2014 - też jest trochę o wyglądzie i rozplanowaniu całego miasta, choć w odniesieniu do przestrzeni kultowych.

Odpowiadając ściśle na pytanie, to posługując się logiką zdroworozsądkową (a więc najbardziej zawodną :P) to nie. Przykład z czasów późniejszych ale pewnie wiele mówiący - L. Gregoratti, Epigraphy of Later Parthia [w:] Voprosy Epigrafiki: Sbornik Statei, pod red. A.G. Avdeeva, 2013, p. 276-284 - mowa tu m.in. o liście Artabanosa II, spisanym po grecku i adresowanym do greckiej polis Suzy (lub jak woli autor w Suzie). Chodziło w nim konkretnie o Hestiaeasa syna Asiosa, urzędnika który wedle prawa poleis nie mógł ponownie objąć urzędu bo minęło zbyt mało czasu od ostatniego urzędowania. Odwołano się do króla który wydał wyrok na korzyść prokrólewskiego Hestiaeasa. Mniejsza o to, chodzi o ową poleis grecką w Suzie. Trudno sobie wyobrazić by miasto to zburzono i postawiono od nowa. Musiała więc odbijać miejscowe tradycje architektoniczne i urbanistyczne. Podobnie musiało być i z innymi miastami w rozległym imperium.

To oczywiści domysły oparte na dość luźnych przesłankach. Być może za czas jakiś uda mi się dorzucić coś więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Zatem amonie: będzie coś więcej?

Moderator mi zabronił. Ciesz się więc swoją wątpliwością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

J. Militky, Poznamky k nalezu seleukovske (?) mince z Repova (okr. Mlada Boleslav), "Archeologie ve strednich Cechach" t.9 z.1 (2005), s. 317-319 - moneta odkryta przypadkowo, w pobliżu jednak osady celtyckiej, zachowana bardzo słabo ale co ciekawe ma specyficznie ukształtowane krawędzie w "falbanki" co jest typowe w zasadzie jedynie dla monet seleucydzkich wybijanych między ok 187 a 128 aC. Pytanie skąd się to tu wzięło? Najemnicy? Dodam jedynie, ze to ekstremalnie rzadkie znalezisko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.