Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abm

Rzeczpospolita na przełomach wieków

Rekomendowane odpowiedzi

abm   

Witam Serdecznie :P

Chciałbym się dowiedzieć czy się nie mylę, proszę o sprawdzenie :

ok.960-1025 Księstwo Polskie

1025-1333+ Królestwo Polskie

ok.1333- 1569 Korona Królestwa polskiego

1569 -1791(1795) Rzeczpospolita Obojga Narodów

1795 - 1807 Jak wiadome brak. :D

1807- Księstwo Warszawskie ; Wielkie ks. Poznańskie(od 1848 Prowincja Poznańska) ;Rzeczpospolita Krakowska(od 1848 Wlk.ks.Krakowskie)

1916-1939? (1945) II Rzeczpospolita

1945-1952 II Rzeczpospolita ?????

22.07.1952 - 29.12.1989 PRL

1989- III Rzeczpospolita

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam Serdecznie :P

Chciałbym się dowiedzieć czy się nie mylę, proszę o sprawdzenie :

ok.960-1025 Księstwo Polskie

1025-1333+ Królestwo Polskie

ok.1333- 1569 Korona Królestwa polskiego

1569 -1791(1795) Rzeczpospolita Obojga Narodów

1795 - 1807 Jak wiadome brak. :D

1807- Księstwo Warszawskie ; Wielkie ks. Poznańskie(od 1848 Prowincja Poznańska) ;Rzeczpospolita Krakowska(od 1848 Wlk.ks.Krakowskie)

1916-1939? (1945) II Rzeczpospolita

1945-1952 II Rzeczpospolita ?????

22.07.1952 - 29.12.1989 PRL

1989- III Rzeczpospolita

Jeżeli ma to być ujęcie ujęcie czysto formalne, to twory "II RP" i "III RP" nie istniały, a jeśli nawet przyjąć takie podejście to trzeba by konsekwentnie wymienić i "IV RP".

A w jaki sposób Provinz Posen miała by być elementem państwowości polskiej, na tej zasadzie trzeba by również wymienić choćby marchlewszyznę?

A co z Królestwem Kongresowym?

Korona Królestwa Polskiego to raczej ideologia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
1025-1333+ Królestwo Polskie

Bolesław Krzywoustny nigdy nie otrzymał korony więc ten fakt podważa Twoją wersję. Jego następcy, spadkobiercy, również nie otrzymali Korony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

Czyli mam tak to rozumieć : II i III RP to po prostu Rzeczpospolita Polska .Żeby rozróżniać okresy są właśnie nazywane I,II i III .

Od kiedy jest mowa o IV RP , z tego co pamiętam ma to jakiś związek z rządami PIS-u .

Co do prowincji Poznańskiej, miałem tutaj na myśli ciągłość ziem polskich ,od samego zarania dziejów do dnia dzisiejszego dlatego tak wypisałem .

Królestwo Polskie zwyczajnie zapomniałem napisać ,przepraszam .

Nawiązując do nazewnictwa sprawy np: zamiast II,III RP po prostu Rzeczpospolita Polska ,jak nazwać Polskę w okresie ideologii Korony. K. Polskiego , Królestwo Polskie??

Bolesław Krzywousty nie ,ale Bolesław Chrobry tak (1025) i chyba od tego momentu możemy mówić o Królestwie Polskim ?

Edytowane przez abm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Bolesław Krzywousty nie ,ale Bolesław Chrobry tak (1025) i chyba od tego momentu możemy mówić o Królestwie Polskim ?

Oczywiście, że tak. Ale należy pamiętać, że nie zawsze każdy następca tronu otrzymywał koronę- czasem trwało to latami. Od 1138 roku, mówi się o Polsce dzielnicowej, czyli z wyraźnym podziałem na księstwa. Dopiero Przemysł II poznański został Królem. Oczywiście, ja się wdaje w szczegóły.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

No masz racje i w pełni się z tobą zgadzam :P .Ale chcę wiedzieć jak w razie czego na czerwcowej maturze mam opisać Polskę w danych latach dlatego ten podział rozpisałem i się o niego tak was wypytuję .. ;]

A czasami zbyt szczegółowo nie znaczy dobrze ... Trzeba też pamiętać ,że mam na to ok.60 min. więc nie da rady wszystkiego wypisywać.

Edytowane przez abm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Abm, III Rzeczpospolita jest jak najbardziej tworem formalnym, gdyż tak deklaruje preambuła do naszej obecnej konstytucji ("Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę konstytucję będą stosowali, [...])". Należy zatem przyjąć, że państwowość polską po 1989 r. można tak określać, w pełnej zgodzie z aktualną ustawą zasadniczą. Niezależnie od tego, że - moim zdaniem - jest to dyskusyjne, bo III RP w mojej opinii - choć nie w pełni suwerenną - była PRL.

IV RP sobie głowy nie zawracaj, bo był to tylko pewien pomysł polityczny i pewna praktyka polityczna. Nie zrealizowano tej idei w wymiarze prawno-ustrojowym. Zresztą jej główny autor bodajże teraz "na dniach" się z tego pomysłu wycofuje.

W przypadku lat 1944-1989 pewnym problemem jest to, że państwo do 1952 r. było Rzeczpospolitą Polską, później PRL-em. Osobiście cały ten okres nazwałbym po prostu Polską Ludową, aby uniknąć problemów. A w każdym razie do okresu 1944-1952 II RP na pewno nie pasuje.

Lata 1918-1939 - utrzymałbym jednak nazwę II RP, jako powszechnie przyjętą (choć także dyskusyjną, bo rok 1926, a już na pewno 1935 to zmiana całej formy państwa).

Nie wiem, czy chcesz wyodrębniać okres 1916-1918 i ówczesne Królestwo Polskie pod kontrolą państw centralnych?

Zabory - oczywiste pytanie, czy chcesz uwzględniać twory autonomiczne, czy nie w pełni suwerenne (moim zdaniem przynajmniej Księstwo Warszawskie i Królestwo Kongresowe do powstania listopadowego - raczej tak).

Nie wiem, czy oddzielałbym Koronę Królestwa Polskiego (Corona Regni Poloniae) od Królestwa Polskiego, ta pierwsza to raczej pewna idea.

Okres po 1025 to istotna trudność, bo oczywiście przez większość czasu do Przemysła II to raczej książęta niż królowie. Ale - z drugiej strony: "(...) Stąd odesłanie przez Mieszka II insygniów królewskich cesarzowi (...) oraz zaniechanie koronacji po 'zegnaniu' z tronu Śmiałego. Mimo to Polskę nazywano królestwem (regnum), przeciwstawiając pojęcie dużego, niezależnego państwa pojęciu królestwa (ducatus)". J. Bardach, B. Leśnodorski, M. Pietrzak, Historia ustroju i praw polskiego, Warszawa 1993, s. 59. Jak z tym nazewnictwem i niezależnością dokładnie było, to materia pewnie na książkę, ale poddaję powyższą opinię autorytetów w zakresie historii państwa i prawa pod rozwagę.

Poza tym - periodyzacja jest nader często sprawą umowną (zob. przyjęta data końca średniowiecza itp.) i zależy od przyjętej konwencji. Poza tym chociażby sama nazwa: "Rzeczpospolita na przełomach wieków" może sugerować zarówno, że chodzi o Polskę jako taką, jak i tylko o twory państwowe opatrywane nazwą "Rzeczpospolita".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

Bruno.

Ogromne dzięki że poświęciłeś temu tematowi trochę czasu .

Powiem szczerze ,zaczyna mi się już to mieszać i chciałbym poprosić abyś może Ty lub ktoś inny ,rozpisał mi to tak abym swobodnie mógł się posługiwać takimi pojęciami na maturze ,bez cienia wątpliwości ,zbytnio nie zagłębiając się w temat nazwy kraju bo po 1. Nie starczy mi czasu 2. To będzie nie na temat.

Za lata tej rozpiski uznajmy ok.960-1989 (gdyby nazw było wiele podawajcie je w nawiasie)

Do podanej bibliografii z wielką chęcią odwołam się ale w wakacje na razie mam ciężkie 18 dni roboty do maturki :P

Edytowane przez abm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Abm, zasadą na tym forum jest, że nie wykonujemy pracy za innych, tylko - w miarę naszych skromnych możliwości - pomagamy. Tym bardziej, że niektórzy z nas maturę mają już dawno za sobą i nie chcieliby mieć zapewne na sumieniu zaproponowania rozwiązania, które w jakiś sposób nie pokrywa się z wymaganiami współczesnego egzaminu dojrzałości, czy oczekiwaniami profesorów. To musi być Twoja praca i Twoja odpowiedzialność.

Masz już dobry początek w poście otwierającym. Weź pod rozwagę uwagi podniesione w tej dyskusji, wpisz do Google "periodyzacja historii Polski" i zobacz co tam znajdziesz. Zaproponuj może nieco poprawioną periodyzację, a ktoś na pewno zamieści swoje uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

A więc:

1) Państwa plemienne VIII-X w.

2) Monarchia patrymonialna ok. 960.-1320r.

- monarchia wczesnopiastowska ok. 960-1138r

- rozbicie dzielnicowe 1138r-1320r.

3) Monarchia stanowa 1320-1454r.

4) Rzeczpospolita szlachecka 1454r-1795r

- Demokracja szlachecka 1454r- 1660 ( czy dobrym momentem jest 1660?)

- Oligarchia magnacka 1660r-1763/64r

Od tego momentu zaczynają się "schody" szczerze mówiąc nie wiem jak to rozpisać

Geneza monarchii Konstytucyjnej 1764r

5) Zabory 1772r (I), 1793r (II), 1795r (III) do 1920r

Dalej powinno być ok.

6) II RP 1918r/1920r-1939r

7) Okupacja 1939r-1944r/1945r

8) Polska Ludowa 1944r/1945r-1952r

9) PRL 1952r-1989r

10) III RP od 1989r

Źródło wziąłem ze "Ściągi.pl" ale mam wrażenie ,że ktoś kto to wykonywał nie zbyt wiedział co robi... Dodałem poprawki od siebie ,proszę o sprawdzenie ew. zmiany ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Początek moim zdaniem jest w miarę poprawny (choć - jak już pisałem - jest to tylko jeden z możliwych sposobów periodyzacji, sprawdź koniecznie, jak to wygląda w podręcznikach, co podawali nauczyciele itp.).

( czy dobrym momentem jest 1660?)

Zastanawiam się, czy nie zmienić na 1666 - finał rokoszu Lubomirskiego.

4) Rzeczpospolita szlachecka 1454r-1795r

- Demokracja szlachecka 1454r- 1660 ( czy dobrym momentem jest 1660?)

- Oligarchia magnacka 1660r-1763/64r

Może po prostu dopisać do "czwórki":

- Próby reform i rozbiory Rzeczypospolitej 1764-1795 (i ewentualnie wymienić daty rozbiorów).

5) Zabory 1772r (I), 1793r (II), 1795r (III) do 1920r

Może:

5) Polska pod zaborami 1795-1918. Polskie struktury państwowe i rozwiązania autonomiczne w latach zaborów: Księstwo Warszawskie, Królestwo Kongresowe, Wielkie Księstwo Poznańskie, Rzeczpospolita Krakowska, autonomia Galicji, Królestwo Polskie 1916-1918.

6) II RP 1918r/1920r-1939r

Proponuję po prostu: 6) II RP 1918-1939 (chyba, że chcesz ten okres jeszcze podzielić, np.: budowa podstaw państwowości 1918-1921, okres konstytucji marcowej i rządów demokratycznych 1921-1926, rządy autokratyczne 1926-1939 itp.)

7) Okupacja 1939r-1944r/1945r

Może razem: Okupacja, rządy emigracyjne i Państwo Podziemne?

8) Polska Ludowa 1944r/1945r-1952r

9) PRL 1952r-1989r

Razem: 8) Polska Ludowa 1944-1989 (ewentualnie wyodrębnienie podokresów)

Traktuj to tylko jako poradę, naprawdę nie wiem, jakie są oczekiwania egzaminatorów i jakiej periodyzacji Cię w szkole uczyli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.