Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
ptok

proca mechaniczna

Recommended Posts

ptok   

Na początek witam wszystkich, bo jestem tu pierwszy raz. Chciałbym zapytać o pewną machinę miotającą. Otóż o ile pamiętam, widziałem kiedyś rysunek średniowiecznej machiny podpisanej jako proca mechaniczna, a działającej na tej zasadzie, że na osi nawinięta była lina, do liny przywiązany był ciężar, oś była zakończona dużym kołem zębatym, a z nim stykało się mniejsze kółko zębate, do którego przymocowane było ramię miotające pocisiki. Kiedy ciężar spadał w dół - wiadomo co. Niestety nie udało mi się ponownie wygooglać rysunku i opisu tego urządzenia, ale znalazłem podobne, co prawda bez przekładni zębatej, za to o wiele większe i wielostrzałowe:

http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/machiny/automat.gif

Czy ktoś z Was ma więcej informacji na temat użycia i skuteczności takich urządzeń? Wydaje mi się, że widziałem fotografię podobnego urządzenia używanego podczas pierwszej wojny światowej do miotania granatów. Niestety nic więcej nie wiem, a chciałbym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.

O coś takiego idzie(?): http://pl.wikipedia.org/wiki/Trebusz. Wolne skojarzenie moje. ;)

Pozdrawiam.

To raczej nadto wolne skojarzenia.

Ja bym poszukał zarówno w pracy Witruwiusza, czy Bitona; jak i opracowaniach dokonań naukowych: Polyidosa, Chariasa, aleksandryjskiego Dionizjusza, czy Ktesibosa.

Poszedłbym również w kierunku rozwoju polybolos.

Można przeszukać zasoby:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...ved=0CAsQ9QEwAQ

Share this post


Link to post
Share on other sites
ptok   

Nazwa nie jest dla mnie aż taka ważna, konstrukcję pamiętam wizualnie. Chętnie bym zbudował replikę, ale ten system kół zębatych przerasta mnie... Jest tu ktoś z Wrocławia?

Edited by ptok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.