Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ludwisiu

Pomoc w wyborze książek.

Rekomendowane odpowiedzi

ludwisiu   

Witam, mam do zaliczenia semestru wybrać i przeczytać 10 tytułów powiązanych z hitorią Polski średniowiecza. Mam już upatrzonych kilka pozycji, jednak chciałbym usłyszeć jakieś rady dot. wyboru. Jak wyżej wspomniałem książki mają być powiązane z historią Polski, główny czynnik który mnie interesuje to rzecz jasna żeby nie zanudzić się na śmierć przy ich czytaniu ;) Z góry dzięki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Od razu polecam, jak księgi ogólne, Szczura i Manteuffla. Sam korzystałem z ich książek, kiedy przygotowywałem się do Olimpiady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Od razu polecam, jak księgi ogólne, Szczura i Manteuffla. Sam korzystałem z ich książek, kiedy przygotowywałem się do Olimpiady.

Zgadzam się.

Dodałbym do tej listy wybitnych mediewistów szkoły poznańskiej G. Labudę, J. Strzelczyka i H.Łowmiańskiego.

Oczywiście nie zapominajmy o takich nazwiskach jak,H. Samsonowicz, J. Wyrozumski, M. Biskup, M. Bogucka.

Może przejrzyj spis książek do olimpiady. Znajdziesz tam większość książek tych wybitnych historyków.

http://historicus.umk.pl/olimpiada/index.p...hylku-xv-w.html

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ludwisiu   

Dzięki wielkie, właśnie Szczur i jego Historia Polski jest przeze mnie wertowana. Co do Manteuffla to czytałem jego Historię Powszechną i pomijając fakt że jest bardzo ogólnikowy, to czyta się wyśmienicie. Labuda i Łowmiańki to wiadomka - poza tym wykłady w auli jednego z nich przemijają zawsze przyjemnie ;) Musiałbym jedynie ogarnąc Samsonowicza i Biskupa jak to dokładnie z nimi wygląda. A co myślicie o Jasienicy? Kogolwiek bym nie spotkał to mi mówi że jego dzieła to książki dla dwunastolatków z masą głupot, aczkolwiek słyszałem(lecz nie potwierdzam) że odwrotne zdanie miał profesor Jasińki zapytany o jego dzieła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Mniemam, że kolega jest studentem historii na UAM. Miałem okazje być na "Drzwiach Otwartych" i bardzo dobrze wspominam- więc może od października zasilę grono mediewistów I roku. ;)

Nawiasem mówiąc zapraszam do podzielenia się swoją opinią na temat tej uczelni w temacie: https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=3935

A co myślicie o Jasienicy?

Na każdym forum historycznym można spotkać debaty nad esejami Jasienicy. Zdania są podzielonne. Każda strona ma rację. Ja nie zaliczam się do drużyny zwolenników Jasienicy. W skrócie: gloryfikuje Piastów, nienawidzi Jagiellonów.

Kogolwiek bym nie spotkał to mi mówi że jego dzieła to książki dla dwunastolatków z masą głupot

Głupot to może nie, ale jest sporo błędów. Sama interpretacja pewnych faktów spotyka się z ostrą krytyką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Inna sprawa, że Jasienica jest tak popularny, że większość ludzi mogących cokolwiek powiedzieć o historii Polski, opierają swoją wiedzę tylko na nim. Komentarze typu "gdyby on uczył historii, byłaby ciekawsza" (i błędna) można łatwo spotkać w necie.

Ponoć L. Beynar był mistrzem pióra, ja tego nie wyczułem. Dodatkowo, pamiętajmy, że pisał swoje książki 50 lat temu - to tak jakby dziś wychodzić z założenia, że nie można używać na polu bitew, czegoś takiego jak helikopter, bo 50 lat temu tego nie robiono. Praktycznie cały jego cykl historyczny przez swoją starość jest bardzo ubogi (co niestety kiedyś spotka każdą książkę historyczną) - na temat pierwszych Piastów sam Labuda z Łowmiańskim i Strzelczykiem napisali całą masę prac, w swoich rozważaniach grunwaldzkich Jasienica nie mógł uwzględnić badań Nadolskiego, Herbsta, Majewskiego, czy Bełcha. Badania nad RON są tak daleko posunięte, że... Wystarczy, że powiem, że m.in. dzięki S. Grzybowskiemu historycy odeszli od bezkrytycznej pochwały J. Zamoyskiego, dzięki m.in. J. Besali od bezkrytycznej pochwały Stefana Batorego, dzięki m.in. H. Wisnerowi, W. Polakowi od wiecznego krytykowania Zygmunta III (choć o Zygmuncie w miarę ciepło umiano pisać i przed Jasienicą - tak było np. z W. Konopczyńskim). Badania nad wojskowością RON pogłębił m.in. J. Wimmer, a nad epoką Sobieskiego i Wiśniowieckiego np. A. Przyboś, Z. Wójcik, M. Komaszyński.

odwrotne zdanie miał profesor Jasińki zapytany o jego dzieła.

Nie tylko Jasiński, także H. Samsonowicz, bardzo zaangażowany w organizację konkursu ku pamięci Pawła Jasienicy.

Co do meritum - można zajrzeć do Wyrozumskiego albo "Monarchii Piastów" i "Monarchii Jagiellonów" (obie pod red. M. Derwicha).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ludwisiu   

Do ww tematu z pewnością zajrze przy wiekszej ilości czasu i samych możliwości(wczoraj poszła płyta główna...). Co do samych wypowiedzi na temat ksiazek, wielkie dzieki za porady, lista ksiazek juz prawie gotowa(oczywiście za wszelkie dodatkowe pozycje które podacie, nadal byłbym wdzieczny).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

A co powiesz na Banaszkiewicza i jego rozważania nad legendą o Piaście?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.