Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Quiz I wojna światowa - edycja 2010

Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   

Z pewnym poślizgiem, ale jednak, postanowiłem odpalić nową edycję quizu poświęconego pierwszej wojnie światowej. Zachęcam do udziału!

Na rozgrzewkę łatwe pytanie, jaki krążownik Niemcy stracili w bitwie koło Ławicy Dogger w 1915 r.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ponieważ widzę, że nikt się nie garnie, to ja spróbuję. Nie mam wprawdzie pojęcia, ale dedukuję, że jest tam krzyż jak na flagach państw skandynawskich, jest w barwach Zakonu Krzyżackiego - to może być coś niemieckiego tworzone w Kurlandii lub Inflantach lub czegoś co chcieli tam stworzyć. Secesjonista jestem choć blisko?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Drogi Czerwony_Freiherr... blisko, oczywiście kontekst niemiecki to jak najbardziej prawidłowy kierunek.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

No cóż, nikt się nie kwapi, ja podejmę drugą próbę, choć raczej jest to mało prawdopodobne.

Otóż po zawarciu zawieszenia broni powstała taka koncepcja podzielenia Niemiec na dwie części - wydzielenia "Oststaat" ze wscho0dnich prowincji - to jego flaga?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest to flaga efemerydy proklamowanej 5 XI 1918 w Rydze, czyli

Zjednoczonego Księstwa Bałtyckiego - Vereinigtes Baltisches Herzogtum.

Na jego czele stanąc miał książe meklemburski Adolf Fryderyk (Adolf Friedrich Herzog zu Mecklenburg) były niemiecki gubernator Togo.

Na czele ustanowionej Rady Regencyjnej stanał Adolf Pilar von Pilchau.

Państwo miało być konfederacją 7 kantonów: Estonii, Kurlandii, Latgalii, Północnej Liwoni, Ösel, Rygi i Południowej Liwonii

Siłą zbrojną ZKB miała być Baltische Landeswehr pod formalnym dowództwem niemieckiego general-majora grafa Rudugera von der Goltzado acz de facto oddziały organizował i dowodził nimi major Alfred Fletcher.

W sytuacji gdy 17 XII 1918 Rygę zajęli bolszewicy i ustanowili rząd Pēterisa Stučka, na przełomie 1918/1919 zrezygnowano z tworzenia Księstwa.

http://www.crwflags.com/fotw/flags/bal_duke.html

Najbliższy był redbaron toteż w jego ręce przechodzi pytanie.

1 punkt

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Najbliższy był redbaron toteż w jego ręce przechodzi pytanie.

Dzięki! Trochę mnie zbiłeś z tropu, bo po pierwszej odpowiedzi napisałeś, że kontekst niemiecki ok, ale nie wspomniałeś, że terytorialnie też się zgadzało. No i zacząłem kombinować co innego :)

Co do pytania: - w walkach o ten obiekt w czasie bitwy nad Sommą ANZAC stracił 11 000 ludzi i mimo wielokrotnych prób nie zdołał go opanować, choć 2 razy się już do niego wdzierał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To pytanie już gdzieś zadałem - mam nadzieję, że nikt z użytkowników tego forum tego pytania nie widział :)

- gdzie i kiedy Włosi starli się z niemieckimi czołgami?

1 punkt

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
To pytanie już gdzieś zadałem - mam nadzieję, że nikt z użytkowników tego forum tego pytania nie widział :)

Widzieć nie widział, ale ponieważ nikt się nie kwapił, to okazało się to dużą podpowiedzią :)

- gdzie i kiedy Włosi starli się z niemieckimi czołgami?
15 lipca 1918 r. wojska niemieckie rozpoczęły po obu stronach Reims ostatnią wielką ofensywę na froncie zachodnim (operacja "Marneshutz-Reims"). Na zachód od miasta w dolinie rzeczki Ardre atak wojsk 7 Armii trafił mi.n. w pozycje zajmowane przez II korpus włoski generała Albricciego. Atak niemiecki wspierany był przez kilka czołgów z 1. Oddziału Czołgów, jeden z nich "rozjechał" stanowisko dowodzenia włoskiego 20. pp. Był to prawdopodobnie jedyny (?) przypadek w którym Włosi walczyli z niemieckimi czołgami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.