Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
glowas90

Polski wywiad w przededniu wojny i w jej trakcie

Recommended Posts

glowas90   

Witam.

Chciałbym rozpocząć z wami dyskusję na temat działalności polskiego wywiadu w Niemczech w latach przed wojną i w trakcie wojny. Co sądzicie na temat najlepszego polskiego szpiega Michała Sosnowskiego, działającego na terenie Niemiec do wojny???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Muniek   

Szczególne miejsce w historii działalności wywiadowczej II RP zajmowało Wolne Miasto Gdańsk. Stało się ono miejscem zmagań wielu wywiadów, ale przede wszystkim polskiego i niemieckiego. Literatura już nie raz opisywała ten problem. Wystarczy wspomnieć książki chociażby H. Kopczyka czy też L. Gondka. Ciekawym, ostatnio wydanym, artykułem przedstawiającym funkcjonowanie polskich służb specjalnych w tym mieście jest: A. Jendrzejewski, Polski wywiad wojskowy w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1920-1930, [w:] Wywiad wojskowy II Rzeczypospolitej, pod red. P. Kołakowskiego i A. Pepłońskiego, Kraków 2011. http://www.wydawnictwoavalon.pl/index.php?page=shop.product_details&category_id=10&flypage=flypage.tpl&product_id=143&option=com_virtuemart&Itemid=2&vmcchk=1&Itemid=2

Z tego co pisze autor, jest to wybiórczy materiał z jego doktoratu. Autor odzwierciedla strukturę ekspozytury gdańskiej i opisuje zakres zadań oraz efekty rozpoznania. Po lekturze tego artykułu zastanawia mnie fakt, czy Polska w zmaganiach z niemieckim wywiadem w Gdańsku była osamotniona? Czy może sojusznicy nas wspomagali?

Liczę, że niebawem powstanie książka, która rozwieje moje zapytania, tym bardziej, że od pewnego czasu pasjonuję się tą tematyką.

Pozdrawiam

Edited by Muniek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Woj   
Liczę, że niebawem powstanie książka, która rozwieje moje zapytania, tym bardziej, że od pewnego czasu pasjonuję się tą tematyką.

... i dlatego zdecydowałem się rejestrować na kolejnych forach internetowych i umieszczać tam identyczne zajawki o artykule? :o;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja się cieszę, że powstał taki temat. Wywiad zawsze był i będzie interesował oraz intrygował. A czym więcej publikacji tym lepiej, byle były rzetelne. Lepsze to niż tanie sensacje z wymyśloną fabułą. Ciekawą publikacją jest książka Henryka Ćwięka pt. Rotmistrz Sosnowski. As wywiadu Drugiej Rzeczpospolitej. Oglądałem odcinek "Pogranicza w ogniu", w którym wzorowano się na wyżej wspomnianym oficerze. W II wś. mieliśmy Jerzego Iwanowa-Szajnowicza - Agenta nr 1. Też powstał z nim film. Czy więcej było takich spektakularnych "asów" - polskich Jamesów Bondów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Jedynym forumowym wyjadaczem w sprawach szacownego wywiadu II RP, to Mości dwójkarz z dws.org.pl,

proponowałbym jego pytać o zdanie w tej materii.

Pozdr Mb.M

Edited by bavarsky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę grzebałem na wspomnianym wyżej forum. Czy jedynym wyjadaczem w sprawach wywiadu jest dwójkarz to nie wiem? Ale fakt, że jest autorem wielu postów. Ciekawa lektura.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Czy więcej było takich spektakularnych "asów" - polskich Jamesów Bondów?

Jak był spektakularnym asem, to nie mógł być dobrym agentem wywiadu. To się nazywa cicha wojna

A i taką zagadkę mam. O kim mowa:

a następnie do II Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się wywiadem komunikacyjnym i kontrwywiadem, a także tworzeniem szlaków kurierskich na froncie zachodnim. M.in. jako generał wojsk technicznych, von Hallman, zdobył plany fortyfikacyjne jednego z odcinków Wału Atlantyckiego. Występował także pod fałszywym nazwiskiem gen. Karla Leopolda Jansena.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

"Bradl" jest tu prawdziwą zagadką czy haczykiem na mą niewiedzę?

Ani to, ani to :)

Odpowiedź na pytanie o hmmm...? Polskiego Bonda?

A ponadto, jako że był to wywiad, to możliwe jest że o najlepszych / najskuteczniejszych agentach i tak się nie dowiemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega Muniek nie był łaskaw zauważyć, że od pewnego czasu dysponujemy świetną monografią polskiego wywiadu wojskowego na terenie Gdańska - Wojciech Skóra, Działalność gdańskiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w latach 1920 - 1930, Poznań 2011. Tam z pewnością znajdzie on (jak i wszyscy zainteresowani) wszystkie odpowiedzi na nurtujące do pytania. Ponadto na forum wspomnianym powyżej jest odrębny temat poświęcony książce.

Nb. temat pracy doktorskiej Jendrzejowskiego jest co nieco ekscentryczny (błędny) - Polski wywiad wojskowy w Wolnym Mieście Gdańsk w latach 1918-1930. WMG powstało dopiero w 1920 roku...

Edited by dwójkarz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Muniek   

Czytam monografię, ale na moje pytanie odpowiedzi jak na razie brak. Ale jeszcze nie doczytałem do końca... Trochę się zajmowałem sprawami międzynarodowymi, ale o współpracy polskiej z jakimkolwiek krajem na terenie Gdańska nie natrafiłem. WMG jest na tyle ciekawym obszarem, że mogło tam dochodzić do współpracy. Chociażby z Francją lub Anglią. Co do rzekomo błędnego tematu, to chyba nadużycie z Twojej strony, skoro ten doktorat powstał i został obroniony? Twój post przypomina trochę polemikę dwóch historyków, zawartą na łamach ostatniego PHW. Polecam lekturę. Zresztą jakby tak patrzeć to ekspozytura gdańska powstała w 1921 r., a W. Skóra w tytule podaje o jej działalności począwszy od 1920 r. To też chyba błąd?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gert   

Ciekawe Muniek, że wspominasz o niewielkim tekście Jendrzejewicza, skoro - jak napisałeś - czytasz obszerną monografię Skóry na ten sam temat. Jeśli już kreować siebie - to otwarcie; a jeśli potajemnie - to z głową.

Co do tematów doktoratów - niestety bywa, że broni się tematy źle sformułowane. Bo już np. w owym artykule Jendrzejewskiego nie powtarza on tematu swojego doktoratu. Rzeczywiście, Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone w 1920, więc jak można pisać o wywiadzie w tamtym państwie od 1918... Błąd i wstyd dla Szczecina, że to przepuścił.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Muniek   

Może i tak to wygląda jak piszecie. Jednak ja z czystej ciekawości książkę kupiłem i z zainteresowania jej artykuł przeczytałem. Zapoznałem się również z innym tam zgromadzonym materiałem o Gdańsku. Jednak znane mi były już wcześniej tezy jego autora - historyka z Trójmiasta . Wcześniejsze artykuły W. Skóry również czytałem i jego ustalenia też. Zresztą książka Skóry, jak napisał autor, jest wypadkową jego wcześniejszych ustaleń. A artykuł wskazany przeze mnie w tytule zaciekawił mnie z racji tego, że jego autor obronił na ten temat doktorat (już pierwszy przypis o tym mówi). Nie znałem jego wcześniejszych ustaleń, a temat, jak już wspominałem, mnie interesuje.

Podsumowując, dalej nie wiem jak wyglądała współpraca polskiego wywiadu w WMG np. z Francją lub Anglią. Wszyscy piszą, że była, ale w jakich obszarach, już nie.

Nie będę bronił ram czasowych doktoratu wspomnianego historyka, bo to nie moja sprawa. Skoro została obroniona to z pewnością spełniała wymagania. Ale w swoich osądach bądźmy sprawiedliwi, że jeżeli W. Skóra we wstępie uzasadnił rok 1920, a przecież ekspozytura powstała w dopiero w 1921 r., to być może i Jendrzejewski uargumentował rok 1918 we wstępie swojego doktoratu. Tego nie wiemy?! Poczekajmy jednak na książkę, która, mam nadzieję, będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gert   

A dlaczego Muniek masz nadzieję, że Jendrzejewski wyda książkę? Nie każdy doktorat na to zasługuje. Są w jego artykule rzeczy, których nie ma u Skóry (tytuły są bardzo podobne)? Książki nie wydaje się dla przyjemności autora, ale wtedy gdy wnosi coś nowego.

Znając życie myślę, że Jendrzejewski zmienia teraz szyk zdań z książki Skóry, poprawia błędy w swoim doktoracie itp., aby napisać swój tekst.

Chyba, że Skóra był jego promotorem, co byłoby logiczne, bo Skóra jako jedyny pisał do tej pory na ten temat ważne rzeczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.