Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
thrush

Wydarzenia historyczne/odkrycia ktore mialy wplyw na losy swiata a zdazyly sie przez przypadek

Rekomendowane odpowiedzi

thrush   

Witam,

planuje przygotowac prezentacje na ten temat ale niestety do glowy przychodzi mi tylko kilka dosc oczywistych wydarzen/odkryc takich jak odkrycie ameryki czy szczepionek...

Mam nadzieje, ze znajda sie znawcy tematu ktorzy beda w stanie podrzucic mi przynajmniej kilka ciekawych wydarzen (byc moze takich o ktorych malo kto wie ale koniecznie wplywajacych na dzieje swiata), ktorymi rzadzil przypadek/fart lub inne niepozorne powody ^_^

Z gory dziekuje za pomoc

Edytowane przez thrush

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

wiele rzeczy [odkryć, wynalazków etc...]. Kilka przykladów z brzegu: dynamit [to: A. Nobel], Ameryka [jako kontynent, stąd - Indianie, K. Kolumb], fakt że silnik benzynowy osiąga co najmniej 3000 obr./min [markiz? [w każdym rodzaju szlachcic] de Dion]... To tak z glowy...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
no tak, dzieki, a moze cos mniej znanego o czym sam nie wiem i czego nie wspomnialem w pierwszym poscie?

W pierwszym swym poscie nie wspomniałeś, żadnego przykładu.

może podaj swoje i wtedy wiadomo będzie czego unikać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
thrush   

secesjonista:

przeczytaj jeszcze raz pierwsze zdanie mojego wyjsciowego posta i nie plec bzdur

ale moze fakt ze nie dosc precyzyjnie sformulowalem swoja prosbe- przede wszystkim prezentacja ma zaciekawic ludzi nie bedacych specjalistami w dziedzinie historii wiec wszystkie historie o krolach czy bitwach o ktorych moze slyszalo sie z raz czy dwa na lekcji historii i od razu zapomnialo [wiem- byc moze to wstyd i hanba ale takie sa realia], od razu odpadaja. To ma byc w pewnym sensie "historia popularna", jakkolwiek zle by to nie brzmialo- wiecie- postaci i wydarzenia ktore kazdy kojarzy ale niewielu ma pojecie co tak naprawde do nich prowadzilo/nimi kierowalo

przyklady FSO byly w porzadku- no moze poza silnikiem... a moze ktos zna jakies wydarzenia historyczne nie koniecznie powiazane z nauka? bo szczerze mowiac chcialem ta prezentacje bardziej oprzec na innych przypadkach w historii niz na samych odkryciach Mam nadzieje, ze nie jestem zbyt wymagajacy..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

thrush: spokojniej - bez wycieczek osobistych.

W kwestii przykładów: wyjaśnienie - pierwsze silniki miały ok 1500 obr/min, może nieco wiecej - po prostu bano się, że nie wytrzyma on większych obrotów. A fakt, że jednak wytrzyma - zdarzył się przez przypadek, zapomniano w testowanym silniku zakończyć eksperymentu...

Na pytanie dlaczego w nowym Citroenie [chodziło o model Traction Avant], zastosowano przedni napęd, jego konstruktor stwierdził: "Próbujecie pchać taczki po schodach, ja wolę je wcišgać"...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
przyklady FSO byly w porzadku- no moze poza silnikiem... a moze ktos zna jakies wydarzenia historyczne nie koniecznie powiazane z nauka? bo szczerze mowiac chcialem ta prezentacje bardziej oprzec na innych przypadkach w historii niz na samych odkryciach Mam nadzieje, ze nie jestem zbyt wymagajacy..

Może romanse? Ekscesy miłosne są zawsze ciekawym tematem.

Kazimierz Wielki i jego romanse np. z Żydówką Esterą, a także z Klarą Zach. Można wspomnieć o prawdziwej miłości Zygmunta Augusta do Barbary Radziwiłłówny- który potrafił szczęście prywatne postawił wyżej niż powinność względem Korony (na forum jest o tym temat)

Ewentualnie August II Mocny, który ze związków z wieloma partnerkami miał ponoć 355 dzieci.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
thrush   

ehh chyba jestem zbyt wymagajacy... a Wy jednak macie problemy z czytaniem

wszystkie historie o krolach czy bitwach o ktorych moze slyszalo sie z raz czy dwa na lekcji historii i od razu zapomnialo [wiem- byc moze to wstyd i hanba ale takie sa realia], od razu odpadaja. To ma byc w pewnym sensie "historia popularna", jakkolwiek zle by to nie brzmialo- wiecie- postaci i wydarzenia ktore kazdy kojarzy ale niewielu ma pojecie co tak naprawde do nich prowadzilo/nimi kierowalo

oraz

kilka ciekawych wydarzen (byc moze takich o ktorych malo kto wie ale koniecznie wplywajacych na dzieje swiata)

i powtorze sie co do silnika- ten przyklad nie jest zly dlatego ze go nie rozumiem ale dlatego ze nie zainteresuje mojej widowni...

na szczescie jezyk angielski wykul nawet specjalne slowo na ten fenomen o ktory sie dopraszam tak bezskutecznie na tym forum pozalsieboze historycznym- SERENDIPITY- zainteresowanych odsylam do Google

nevertheless, thanks for your futile but valiant attempts to help... that was sweet of you

cheers

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.